Sonar?ın anketi

Sonar?ın anketi

Sonar?ın anketi

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 23 Ocak 2010, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Sonar’ın anketi
Keşke Kenan Evren içinde; Genel Kurmay Başkanlığı görevinde iken böyle darbe araştırmaları yapsalardı da o tarihte darbe olmasaydı.
Olmuş bir darbeyi neden yaptınız diye sorgulamak, olması düşünülen darbeyi sorgulamaktan daha kolay ve gerçekçi olurdu. Böylece olası darbe senaryoları da ortaya çıkmamış olur ;darbelerden çekinen hükümet yetkilileri balyoz gibi darbe gelecek diye de korkmazlardı…Çünkü korkunun sonunda hep oy kaybı var.
xxx
SONAR ın en son anketi beni düşündürdü. Olağanüstü hallerin (darbelerin) ardından kurulan partiler ve onların hükümetlerinin cesaretli çıkışları ve kısa bir süre sonrada yok oluşları gözümün önüne film şeridi gibi geldi. İşte ANAP 1983 te kuruldu 2009 da yok oldu. 26 yıllık siyasi yaşamında ANAP ın ülkemize yaptıklarını “devrim”olarak niteleyenlerimiz bir hayli fazladır. Ama ANAP bir darbe sonrasında kurulmuştur. Ve ömrü kısa olmuştur.
Yine bir parti AKP. 28 Şubat sürecinde (siyasi otoriteler muhtıra diyor) Refah Partisinin kapatılması ile kurulmuştur. Aynı ANAP gibi her seçim sonrasın da oy kaybına uğramaya başlamıştır.
AKP %29,5, CHP% 27.11, MHP% 20.41
İşte SONAR ın 22 Ocak 2010 tarihinde medyaya düşen anket sonucu: “Ankete katılanların verdiği yanıtlara göre “kararsızlar” ve “görüş belirtmeyenlerin” orantısal dağıtılmamış haliyle AKP yüzde 28, CHP yüzde 25.73, MHP yüzde 19.37, BDP yüzde 5.96, SP yüzde 5.19, DP yüzde 3.89, DSP yüzde 2.86, BBP yüzde 2.1, “diğer partiler” yüzde 1.8, “Kararsızlar” ise yüzde 5.1 oy oranına sahip. “Kararsızlar” ve “Görüş bildirmeyenler” orantısal olarak dağıtıldığında ise oy oranları AKP yüzde 29.5, CHP yüzde 27.11, MHP yüzde 20.41, BDP yüzde 6.28, SP yüzde 5.47, DP yüzde 4.1, DSP yüzde 3.02, BBP yüzde 2.21, diğer yüzde 1.9 a yükseliyor.”
2007 deki seçim tahmininde %47 yi bilen SONAR, şimdiki anket sonucuna göre de AKP nin %18 gerilediğinin anketini yayınlamıştır. Bu gerilemeye benzer bir gelişmeyi 2007 seçimleri öncesinde de yaşayan AKP günün şartlarında “parti kapatılma davası, Cumhurbaşkanlığı seçimi, 27 Nisan bildirisi gibi…” sosyal ve siyasi gelişmeler ile oyları kendi lehine çevirebilmişti. Ama artık geri çevirmesi için yapılan tüm çalışmalar sanırım sergilendi ve bitti. Onun için AKP, mevcudu korumak ve oy olarak birinci parti gelmeyi hedeflemeyi seçecektir. Bu hedefi tutturabilmek için rakip partilerin oy artışlarını başka partilere yönlendirmeyi düşünecektir. 
Eğer ki; Abdullatif Şener in Türkiye Partisi, AKP den kayacak Saadet Partisi kökenli oyları toplayabilirse: Mustafa Sarıgül ün Türkiye Değişim Hareketi; AKP de var olan ve bir daha AKP ye gelmeyeceği düşünülen sol kökenli oylar ile CHP deki sol oyları ve AKP ile BDP ye gitmeyecek Kürt oylarını çekebilirse vede diğer partilerin oylarındaki olası yüzde birlik artış bile, sanırım AKP yi birinci parti yapacaktır. AKP belki tek başına hükümet olmayabilir ama eriyen oylarını bu şekilde kendi lehine çevirebilecektir. Bunda başarılı olur mu hep birlikte izleyip göreceğiz.Geçmişte ANAP bu tür bir çalışma yapmış ve kısmen başarılı olmuştu.
SONAR ın anketi bu tarihte böyle; fakat seçim yaklaştıkta çok şeylerin değişebileceği de bir gerçek. Bakarsınız seçmen, darbe sonrası kurulan hükümetlerin sonlarının kötü bittiğini “Biz bu filmi daha önce izlemiştik” diyerek; oylarında sürekli artış gösteren tek parti MHP yi yada CHP yi tek başına hükümeti kurabilecek bir oy patlaması ile destekleyebilir. Neden olmasın?

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/eccc85881b5b89ede5ac9bb50829f350.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42