Sözleşmeli Personel işi ne olacak?

Sözleşmeli Personel işi ne olacak?

Sözleşmeli Personel işi ne olacak?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 30 Ocak 2010, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Sözleşmeli Personel işi ne olacak?

İl Özel İdaresindeki Sözleşmeli Personel işi ne olacak?
Mersin Özel İdaresi'ne alınacak olan sözleşmeli personellerle ilgili tartışma yılın ilk ayına damgasını vurmuştu.
AKP ve CHP'li İl Genel Meclis Üyelerinin oyları ile daha önce alınmış olan 31 kişiye, 9 kişilik ek işçi ile sayısı 40 'ı bulacak sözleşmeli personele maaşlarının ödenmesi için Mersin il Genel meclisinden yeniden onay istenecek.
Geçtiğimiz Ocak ayının İl Genel Meclisinin toplantılarında sözleşmeli personel alımıyla ilgili oylamada 27 AKP+CHP oylarına karşın 28 MHP+BDP oyları ile sözleşmeli personellerin çalıştırılması işine onay verilmemişti. MersinValiliğinin konuyu bir kez daha görüşmeleri için Meclise geri göndermesi söz konusu idi.
2010 Şubat ayının ilk haftasında toplanacak olan İl Genel Meclisinin gündeminde yine sözleşmeli personel olacak. Öyle sanıyorum ki bu kez Mersin Valiliğinin isteğinin yerine getirilmesi için; AKP ve CHP'li İl Genel Meclis üyeleri salonu tam kadro doldurup oylamada çoğunluğu sağlayacaklardır. Böylece AKP'li, CHP'li il Genel Meclis üyelerinin yakınlarına ait olduğu belirtilen sözleşmeli personellerin çalıştırılmasına devam edilmiş olacak.
Peki bu işlem doğru mu?
Elbette ahlak kabul etmez ama Türkiye'deki siyaset kabul eder. Devlet Memuru olabilmek için imtihanlara girilirken, işçi olabilmek için bir çok meziyet istenirken, uzman kadro denilerek İl Özel İdare'ye sınavsız eleman alınması sözleşmeli de olsa etik değildir.
Zaten Ocak ayı toplantılarında MHP'li Meclis Üyesi Bilal Duman bu gerçeği Meclis kürsüsünden dile getirdi. Her nasıl oldu ise oylamada AKP'li ve CHP'li bazı üyelerin eksik olmasından dolayı işçi alımı meclisten geçmedi. Ama bu kez işi sıkı tutacaklardır.
İşsizliğin had safhada olduğu ülkemizde ve şehrimizde yakınlarını işe aldırmak gibi yaklaşımlarda bulunan siyasilerimizin pişkin tavırları ile Mersin Valiliğinin bu konuda ısrar etmesinin gerekçeleri nelerdir acaba?
Bir kaç evlat babası da çıkıp, sözleşmeli personel alımını örnek gösterip “Sayın Valimiz benim çocuğumu da da işe al” derse ne olacak? Nasıl yanıt verecek Sayın Valimiz?
MHP'liler tepki gösterdi. MHP Gurup Başkanvekili Fahrettin Kılınç işçi alım listesinde yer alan kızını geri çekti. Bu anlayışı gösterip, bu inceliği gösterip, Sayın Valimizde sözleşmeli personel alımını geri çekse olmaz mı?
2006 yılından bu yana Mersin'i adım adım gezen, sorunlara yerinde parmak basan, Mersinlilerle birlik olup etkinliklere katılan, Mersin'i Türkiye genelinde en iyi bir şekilde tanıtan Sayın Valim, Meclisin onaylamadığı bir isteği “tekrar onaylansın” amacıyla Meclise lütfen geri göndermeyin. Meclis Üyelerimize de sesleniyorum bu işten vazgeçin. Eğer ki işçi alınacaksa bu sınavla alınsın ve Siyaset kurumu, işçi bulma kurumu olmamalı diyorum.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri