1876?dan beri anayasa değiştiriyoruz

1876?dan beri anayasa değiştiriyoruz

1876?dan beri anayasa değiştiriyoruz

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 03 Nisan 2010, Cumartesi

Haberi Paylaşın:1876’dan beri
anayasa değiştiriyoruz
 
2011 yılı Temmuz ayında yapılacak seçimlere Nisan 2010 ayı itibari ile 15 ay var. İki ay öncesinden başlatılan Anayasa değişikliği polemiği ile seçim havasına ülke insanları girmiş durumda.
Anayasa değişikliğinin Türk insanına ne faydası var?
Koskoca bir hiç!..
Siyasetçilerimizin kafası estiği zaman haydi anayasayı değiştirip, sivilleştirelim diye ortalığa çıkarlar ve havanda su dövmeye de devam ederler. Ta ki 1876 yılından bu yana anayasa değiştirme işi devam edip gelmektedir. Değiştirilen anayasa maddeleri ülke insanlarına; huzur, refah ve adalet getirmemiştir. Getirmiş olsaydı bugünkü AKP Hükümeti de ortalığa çıkıp anayasayı değiştiriyoruz demezdi. Bundan sonraki hükümetlerde alışkanlık olduğu için akıllarının bir ucunda anayasayı değiştirme fikri hep yer alacaktır.
***
Bu fırsattan yararlanıp Mersin ili için birkaç isteğimi sıralayacağım. Bakarsınız değişecek olan anayasa taslağı içine belki alırlar belki almazlar; bilemiyorum ama ben bu acil sorunları hükümetimize ileteyim.
-Mersin’in yollarına asfalt bir kere dökülmeli, sağlam dökülmeli… Köstebek yuvasına dönmüş asfaltları olan bir ilin Büyükşehir olması mümkün değildir
-7 Yıldır Mersin’e yapılacak havaalanı için AKP’li hükümet yetkilileri hep temel atma sözü verdi. Geçtiğimiz hafta Ulaştırma Bakanı da “Havaalanınız Hayırlı Olsun” diyerek söz verdi. Artık sözlere karnımız tok. Sözler bir kere verilmeli.
-Mersin’deki tüm orta öğretim, Lise ve Üniversite kampuslerin de Coca Cola yerine taze sıkılmış portakal suyu içirilmesi ile ilgili yasa maddesi yazılmalı. Böylece Narenciye şehri Mersin’li üreticilerin yüzü gülecek ve  işsizliğe de büyük oranda çare bulunmuş olacak.
-Mersin’de tarım üreticilerinin çok ciddi sıkıntısı olduğunu,
-Mersin ilinin turizm bölgesi olduğu,
-Mersin ilinin limanı olduğunu,
-Mersin ilinin sanayisinin olduğunu,
-Mersin’e acilen hafif raylı sistem hattı döşenmesi gerektiği,
-Bu kadar hazine dolu toprağa sahip Mersinlinin Yüzde 30’unun işsiz olduğu gerçeği
Gibi acil olanları sıraladım. Bunlarla ilgili yaptırım gücü olan maddeler bence anayasa taslağı içinde yer almalıydı. Bunda almazsa bir sonrasında yapılacak olan taslakta mutlaka ama mutlaka Mersinle ilgili önerilerim yer almalı. Nede olsa hükümetlerimizin iş aşkını, üretim aşkını, ekonomik bağımsızlık aşkını hep anayasa içerisindeki eksik maddeler!? yok ediyor… 1876 yılından bu yana olduğu gibi….

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/6b7704f3af75b41c0c5a454cdc3257b5.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42