Baykal?ın istifası

Baykal?ın istifası

Baykal?ın istifası

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 15 Mayıs 2010, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Baykal’ın istifası
Anamuhalefet Partisi CHP’nin Genel Başkanı Deniz Baykal partisinden istifa etti. Baykal, son üç yılda milliyetçi söylemleri ile dikkat çekmeye başlamıştı. Amerika’nın Türkiye üzerindeki çıkarlarını en iyi gözeten partinin AKP olduğunu dahi söylemeye başlamıştı. CHP’yi İç siyasette İslami değerleri savunamayan parti konumundan hızla uzaklaştırıp başörtüsüne bile sahip çıkmıştı.
Ülke gündeminin hassas bir konusundan örnekler verdiğim CHP siyasetinin lideri Deniz Baykal medya vasıtasıyla halka duyurulan bir kaset olayı yüzünden istifa etmek zorunda kaldı. Böylece Türk Siyasi tarihinde de yeni bir sayfa başlamış oldu.
Ülke siyaseti açısından bu olay siyasi tarihimizde iyi bir yer tutmayacaktır. Karanlık bir gün olarak anılacaktır.
Siz değerli okuyucularıma; ABD Başbakanı Obama hakkında bile medyada elvan çeşit kasetler, komplo hikayeleri dolaşıyor ve o hala koltuğunda oturuyorsa Deniz Baykal neden oturmasın sorusunu sormak istiyorum.  Bakarsınız seçimlere yakın yeniden Genel Başkan koltuğunda Sayın Deniz Baykal’ı görebiliriz Tabi bu konu artık CHP’nin iç siyaseti oldu. Tercih CHP tabanına aittir.
Ben olay ve olay sonrası ülkemizin nerelere sürüklendiğini tahmin etmeye çalışıyorum. Öyle ki CHP’siz bir Türkiye siyaseti düşünmek isteyenlerin hedefi olarak düşünüyorum. CHP’yi Türk siyaseti hayatından silme operasyonu olarak değerlendirilebiliriz bu gelişmeleri. 
Daha önce de Rahmetli Bülent Ecevit’in DSP’si CHP’den ayrılmış ve yüzde 22’lere varan oy almıştı. O tarihlerde DSP+CHP ancak %30 ediyordu. Ecevit aynı Baykal gibi siyasetini Türk Milliyetçiliğinden yana yapmıştı. Ama ne oldu DSP %1 oldu. Şimdi de aynı oyunlar CHP için hazırlanıyor. Evet, CHP, %25’lere dayanmışken onu da baraj altına itme gayretleri ancak böyle oyunlar ile yapılabilir.  
Bu kez biraz farklı olarak DSP örneğinde olduğu gibi Türk Milliyetçiliği yönünde bir CHP kopması değil de AKP ve ABD yanlısı bir Mustafa Sarıgül’ün TDH’sı düşünülebilir. Böylece CHP tabanından büyük parçalar TDH’ya kopacaktır. Ancak Baykal’a suikast iddiaları da TDH’yı etkileyeceğini düşünüyorum.   
***
2011 yılı Türk Siyasi hayatı için bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. MHP Tek başına iktidar olabilir, CHP baraja takılabilir, TDH barajı geçebilir, Tek başına hükümet devri sona erebilir. AKP , BDP ve TDH ile koalisyon hükümeti kurabilir… bekleyip göreceğiz. Türk Milleti için hayırlısı neyse o olur inşallah.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/632dae9aeebc1aabd3e9b6237017e4e1.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42