Anayasa Paketine Hayır

Anayasa Paketine Hayır

Anayasa Paketine Hayır

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 10 Temmuz 2010, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Anayasa Paketine Hayır
 
 
Referandumda saflar netleşti. Evet cephesi AKP+SP+BBP, Hayır Cephesi CHP+MHP +DSP ve BDP’de hayır diyor
“Hayır da hayır vardır”diyor, CHP nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu… Böylece AKP nin alacağı evet lere birkaç oy takviyesi daha yapmış oluyor…
Gelişmeleri iyi takip ederseniz DİSK bile Anayasa paketi oylamasında evet diyecek… yani CHP yi besleyen oy gurupları, AKP nin hazırladığı anayasa paketine evet demiş oluyorlar…
EVET’çi bir parti de Büyük Birlik Partisi (BBP), Hayır diyen bölücülerin içinde yer almadıkları için huzurlu imişler.
O zaman sorarım BBP Lideri Yaşar Topçu’ya: AKP’nin Anayasasına AB, ABD, DİSK, AYM ve BDP’nin ve hatta Barzani’nin EVET demeleri neci oluyor? Kurtarıcı mı?
Seçmenlerimiz gelişmeleri iyi takip etmiş iseler, Anayasa paketlerinin mecliste oylanması esnasında BDP’lilerin bazı milletvekillerinin oyları ile yasalaştığını gayet iyi bilirler. Seçmen bunu bilir de BBP nin lideri Yaşar Topçu bilmez mi? Elbette o da bilir…
Bir diğer parti ise AKP nin özü dedikleri Saadet Partisi (SP), AKP nin varlık sebebi bu partidir. Dolayısı ile EVET çi olmak zorundadırlar. Hatta ben mantık yürütmek istersem şu kanıya da varırım. AKP , Amerika ile sıkı fıkı dost ise BBP ile SP de Anayasa Paketine Evet diyerek ABD nin sıkı dostluğuna sahip olmuş olurlar. Milletimiz bu dostluğu sandıkta değerlendirme fırsatını 12 Eylül’de bulmuş olacaktır.
***
Medyanın haber ağları ile coşturduğu EVET furyasının altında yatan gerçek AKP’nin eriyip bitme noktasına gelmesidir. Referandum adeta AKP’nin bitip bitmediğinin oylanması olacaktır.
1987 yılında Erbekan, Ecevit, Demirel ve Türkeş’in siyasi yasaklarının sona erdirilmesi için yapılan referandumda ANAP’ın lideri merhum Turgut Özal mağlup olmuş o tarihten sonra yapılan tüm seçimlerde ANAP eriyip bitmiştir.
12 Eylül 1980 tarihinde de yapılacak olan Anayasa değişiklik paketi referandumunda AKP ve Lideri Başbakan R.Tayip Erdoğan yenilirse tıpkı ANAP gibi AKP’nin de sonu olur.
***
AKP MERSİN’DE KARIŞTI
Referandum öncesinde AKP Mersin teşkilatları karıştı. Eski İl Başkanı Fatih Kısa’nın hiç istemese bile Genel Merkez tarafından görevinden alınmış olması bir anda yeni İl Başkanı kim olacak sorusunu gündeme getirdi. AKP’li Milletvekillerinin her biri birer aday önerisinde bulundu. Neticede Müsiad Başkanı  M. Mekin Salt il başkanı olunca diğerleri tabiri caizse kazan kaldırdı bunun sonucunda da ilçe başkanları da Ankara’ya çağrıldı ve Ankara’ya gitmeyen Yenişehir İlçe Başkanı Lütfi Parıltı’nın istifa ettiği haberleri yayıldı.
Siyasette bir insanı kazanmak oldukça zordur. Çevre edinmek kolay değildir. Mekanları bilmek daha zordur. Hepsi zaman ister. AKP’nin yeni  yöneticileri iki aylık bir zamanda ne kadar başarılı olurlar bilinmez. En iyi yanıtı Mersinlilerin oy vereceği referandum sonucu verecektir.
***
12 EYLÜLCÜLER YARGILANAMAZ
Referandum için tarihe not düşülebilecek bir konuda 12 Eylül Hareketini yapanların yargılanmasının evet oyları ile gerçekleşecek iddiası. Böyle bir yargılama söz konusu değil. Evet oyları verilmesi için öne çıkartılıyor. 12 Eylülcülerin yargılanması 30 yıllık zaman aşımını doldurduğu için 12 Eylül 2010 tarihinden sonra yargılama yapılması mümkün gözükmüyor. Halkımız bu bilinçle sandığa gitmeli, eski solcu eski ülkücü, içeride yatmış kakmış kişiler 12 Eylülcüler yargılanacak diye kesinlikle AKP’nin hazırladığı anayasa paketi için evet demesinler. Sonrasında hayal kırıklığı yaşarlar.
Ama bu yazılanlardan sonra Hareketin başı Kenan Evren için bir yargılama iddia metni hazırlanabilir… Böylece 30 yıllık süreyi uzatabilirler. Ama bu sadece seçmenin oyunu evet yönüne çevirebilmek için yapılan bir manevra olur. Aldanmamak gerekir.
Neticeyi hep birlikte 12 Eylül’de göreceğiz… Hayırlısı ne ise o olsun diyoruz.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/dbfb34509cc8bd4e7f8de245184673e3.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42