Anamur?da 3 Gün

Anamur?da 3 Gün

Anamur?da 3 Gün

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 16 Temmuz 2010, Cuma

Haberi Paylaşın:Anamur’da 3 Gün
 
Rüştü Aydın’ın izlenimleri
 
Anamur, Mersin’in batı yönündeki en son ilçesidir. Anamur, 35 bin dolayındaki nüfusu ile muz üretiminin başkenti diyebileceğimiz şirin bir yerleşim yeridir. Anamur ayrıca ören yerleri, tarihi kaleleri ve temiz deniz suyu, kumlu plajları ile de talep edilen turistik bir bölgedir.
AİLE BOYU İSTİKBAL
İstikbal Gazetesi Kurucu Yazarı Rüştü Aydın, İmtiyaz Sahibi ve Haber Müdürü Fatma Aydın, Yazı İşleri Müdürü Habibe Tuna ve eşi Metin Tuna Mersin’deki yoğun iş mesaisinden üç gün uzak kalarak aile boyu istikbal olarak Anamur ilçesinde dinlendiler. Anamur Belediye Başkanı Sayın Mehmet Türe’nin konuğu olarak üç gün boyunca stresten uzak bir yaşam sürdüler.
ANEMONİA OTEL’DE KALDIK
Masmavi denizi ile, sıcak kanlı insanları ile tatlı ve güler yüzlü esnafları ile iskele’de her gün festival gibi kutlanan akşamları ile bizleri kendine bağlayan Anamur ilçesinde Anemonia Otelinde kaldık. İskele’nin doğusundaki son yerleşim binası bu otel. 1993 yılında Anamur’a kazandırılan turistik bir otel ancak 2.sınıfta hizmet verebiliyor. Otelin sahibi ve yöneticisi Mustafa Ayhan ve otel personellerinin güler yüzlü hizmetleri de dikkatimizden kaçmadı. 
BOĞAZ KÖPRÜSÜ DE VAR
Hemen otelin doğu karşısındaki Dragon Çayı üzerinde Anamurluların deyimi ile “İstanbul Boğaz Köprüsü” yer alıyor. Birkaç insanın birlikte yürüyebileceği genişlikte yapılmış dere üzerindeki köprü; akşamları yanan ışıkları ile adeta insanları büyülüyor.
İSKELE YOLUNDA YÜRÜMEK
Akşamın dokuzundan sonra spor kıyafetleriniz ile otel kapısından çıkıp kaç kilometre olduğuna aldırmaksızın iskeleye kadar yürüyüp geri gelmenin hazzını yaşadık. İnsanlar sel olmuş Akdenize doğru akıyor sanırsınız. Festival havasında bir  iskele yolunu gözledik.  Gidenler gelenler, alış veriş yapanlar, dondurma mısır yiyenler, mini çarşıdan Yörük deyimiyle “ıncık-boncuk” alanlar, hepsi kaynaşmış ama bir birlerini hissetmiyorlar bile… öyle güzel anlar ki anlatmaya anlaşılacak bir duygu değil. Yaşamınız gerekir. Belediye’nin yaptırdığı tek düze mısır arabalarından alınan mısırlar yine belediyenin yaptırdığı banklarda oturup yiyenler, ayakta yürüyerek yiyenler, mısıra oldukça ilgi var. Mini çarşıda öyle… Ben iki sene önce yine gelmiştim. O zamanlar kaldırım kenarı ve hatta üzeri yürümeye imkan vermeyecek şekilde esnafların tezgahları ile doluydu. Şimdi mini çarşı ile iskele yürüyüş yolu rahat ve gerçekten güzel olmuş..  Denizin içine doğru yol alan iskele ise bakımsızlıkta birinci gelir sanırım. Burada Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin İskele kapısına astığı yazı hemen dikkat çekiyor. Yazıda Mersin üniversitesinin belediyenin istekleri dışında çalışma yaptıklarını yazıyor.
YALÇIN “HAYIR İÇİN” KÖYLERDEYİZ” DEDİ
Anamur’a geldiğimiz ilk gün, MHP ilçe Başkanlığını ziyaret ettik. İlçe başkanı Ramazan Yalçın Ankara’ya gitmişti. Aradığımızda bizleri ilçelerinde görmekten mutlu olduklarını belirterek, Ankara’dan gelir gelmez MHP’nin Referarandumda neden hayır diyeceklerini halka anlatmak için köy yollarına düştüklerini söyledi.
HİDAYET KILINÇ ZİYARET ETTİ
İkinci gün ikindi vakti . 21. Dönem MHP Mersin Milletvekillerinden Hidayet Kılınç ile Gazeteci Vedat Çelikbaş otelde ziyaretimize geldiler. Bir saati geçkin sürede eski vekil Hidayet Kılınç’ın yeniden aday olmak için kolları sıvadığını gördük. “Ben tabana çalışıyorum” sözleri ile yapacağı çalışmaları anlatan Kılınç, Gülnar’da düğüne, Bozyazı’da ve Büyükeceli’de Yörük şenliklerine ve Mersin’de bazı ziyaretlerde bulunacağını anlatırken Anamur MHP’nin yemeğinde neden yoktunuz şeklindeki sorumuz üzerine de davet edildikleri yerlere gittiğini söyledi.
1999 yılında MHP Milletvekili olarak Meclise giren Hidayet Kılınç, kısa sürede kendisini MHP camiasına ve ülkücülere sevdirmiş, parti içinde MYK üyeliği görevlerinde bulunmuştu. Pasif siyaset yerine Ankara’da açmış olduğu özel bürosunda Mersinli hemşerilerinin tüm isteklerine olumlu yanıtlar vermiş vede sevenleri ile bütünleşerek, tekrar MHP’den milletvekili adayı olmak için çalışmalar başlattı. Tabanın sevgisini kazandığını anlatan Hidayet Kılınç, MHP Genel Merkezinin Mersin’de milletvekili adaylarını belirlemek için sandık koyacağını da beklediğini söyledi. MHP Milletvekilliği adaylığı için seçim çalışmalarına kendi memleketi olan Bozyazı ilçesinden başlayacağını söyleyen Kılınç’a başarılar dilerim.
ANAMUR BELEDİYE BAŞKANI
MEHMET TÜRE ZİYARET ETTİ
Anamur Belediye’sinin tüm yükünü omuzlarında hisseden ve iki elinde de telefonla halka yanıtlar vermeye çalışan fedakar,vefakar ve çalışkan Basın – Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü, Başkan Danışmanı Hüseyin Güler’in “Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Türe ziyaretinize gelecek” telefonu ile Anemonia Otel’inde hareket başladı. Akşamın 22’sinde otele gelen Anamur belediye Başkanı Mehmet Türe ile bir buçuk saate yakın bir süre sohbet ettik. Başkan Mehmet Türe’nin seçimden önce ve seçimden sonra insanlara  nasıl bir bakış açısına sahip olduğundan tutunda Anamur’u ne kadar tanıdığına kadar ve bazı kişilerden neden çok eleştiri aldığına kadar ve basın mensuplarının nasıl bir yapı içinde olmasına kadar bir çok konuda sorduğumuz sorulara Başkan Türe içtenlikle yanıtlar verdi.
Bir yılı geçkin bir süredir belediye hizmetleri veren Başkan Mehmet Türe’nin Anamur için adeta titrediğini hissettik. Anamur Muz’un tüm dünya bilsin isteğini her yıl kutladıkları etkinliğin adına Muz Festivali ekleyerek başladıklarını anlatan Başkan Mehmet Türe,
Anamur çok eski bir ilçe olmasına karşın henüz insanların bir araya geleceği ulusal günlerini anma günlerini kutlayacağı bir alanı olmadığını da belediye binasının arkasındaki alanı düzenleyerek Cumhuriyet alanı yapmaya başladık demesiyle öğrendik. Anamur’da bir ilk olacak olan Cumhuriyet Meydanı’nın açılışı da 29 Ekim 2010 tarihinde yapılacak.
TÜRE: HALKA VE ALLAH’A HESAP VERİRİM
Başkan Mehmet Türe’nin içten ve samimi konuşması beni de cesaretlendirdi, kendini eleştirenlerin haklı yönü olup olmadığını sorduğumda tek bir cümle ile “Hizmetlerimiz, projelerimiz tek tek yapılınca bu hizmetleri istemeyen az bir kesimin eleştirileri beni bağlamaz, hesabımı bana beş yıllığına görev veren halkıma ve Allah’a veririm” yanıtını cesurca vermesi takdire şayandır. Neden cesurca dedim? Çünkü bir çok kişi eleştirilerden çekinir, korkar ve bu korku ile de yapacağı güzel çalışmaları yapmaz. Siyasetçi cesur olunca o yapılamaz denilenleri cesaretle yapar. Mini çarşı örneğinde olduğu gibi. Anamur belediye otobüslerinde ki düzenli güzergah seyri  ve gelir artışında olduğu gibi. Hanımeli Bankası’ndaki ekonomik yarıdmlaşmada olduğu gibi, Festivali Muz ile kutlamakta olduğu gibi.İskele’ye ve İskele yoluna sahip çıkılmasında olduğu gibi.
MEDYA ANAMUR’DA
Ziyaretlerde Basın mensupları da vardı. Anamur Muz Festvilaninin yapılmasına sayılı günler kala Ulusal ve yerel gazetecilerde Anamur’a akın ediyorlar. Benim kaldığım üç gün içinde Cine5 Televiyonu, Aksu Tv, muhabirleri ile sohbet etme imkanı buldum. Ayrıca Anamur Ekspres ve Ortadoğu Gazetesi Anamur Temsilcisi Mithal Ünal ile de bir araya geldik. İş adamlarından Ali Kulaksız ve Anamur’da tatilini geçiren Mersinli dostlarımız İlhan Eroğlu ve eşi Nazmiye Eroğlu ile de otelde birlikte çay içerek sohbet ettik.
Anamur’da üç gün içinde enerji topladık. Dönüş yoluna girmeden Ören Belediyesine uğradık, Anamur belediyesinde Hüseyin Güler’e başkanımıza iletilmek üzere teşekkürlerimizi sunduk. Anamur’u çıkmadan önce Mamure Kalesi’ni gezdik. Görmeyenler mutlaka uğrasın. Önce kale girişindeki derede küçük küçük kaplumbağa’ların yüzüşlerini izlesinler; sonra 35 bin askeri ile Karamanoğlu Mahmut Bey’in bu kaleyi nasıl Türkleştirdiğini yerinde görsünler.
Üç günlük gezimiz Mersin’de eve dönüş ile son buldu. Gezimizde bizleri ağırlayan ev sahipliği yapan Belediye başkanımız Mehmet Türe’ye danışmanı Hüseyin Güler’e ve ilk ziyareti yapan Hidayet Kılınç’a, Gazeteci Vedat Çelikbaş’a, telefonla halimizi soran MHP İlçe Başkanı Ramazan Yalçın’a vede otelde bizlerle muhabbet eden herkese teşekkür ederim.
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/20d167402456b1c8c48b4c5a1e6f315e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42