Hayır Oyları Çıkarsa?

Hayır Oyları Çıkarsa?

Hayır Oyları Çıkarsa?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 07 Ağustos 2010, Cumartesi

Haberi Paylaşın: 
Hayır Oyları Çıkarsa…
 
Neymiş Adnan Menderes’in vasiyeti? hala öğrenemedim. Başbakan Aydın’da konuştu, vasiyetini yerine getireceğiz, dedi. Kaç kişiye sorduysam vasiyetin ne olduğunu anlayan yok. . Oğul Aydın Menderes’te vasiyet yerine gelecek diye, evet oyu kullanacak...
***
12 Eylül 1980 darbesi yapıldığında ne gibi şartlarda darbeye uyandığımızı ana hatlarıyla bir hatırlayalım.
Kenan Paşa bildiriyi okudu ve 12 Eylül sabahı hayat durdu. Terör de durdu. Siyasi Partilerde durdu. Ne başladı? Suçlu diye tabir edilen STK Liderleri ve yöneticileri, parti liderleri ve yöneticileri, yazarlar, ağzı laf yapanlar sorgusuz sualsiz tutuklandı aylarca içerde kaldılar… en son çıkanlar ise;  Anayasa değişikliği ile 1987 yılında Rahmetli Özal’ı evet-hayır’da mağlup ederek çıktılar.
Günümüz hükümeti dönemine bakın yine sorgusuz sualsiz tutuklamalar var. Aylarca içerde soru sorulacak diye bekleyenler var…Darbeden farksız bir yaşam… Adına da demokrasi diyorlar.
AKP mitinglerine gelen memurlar izinli sayılacak gelmeyenlere ne yapılacağı meçhul. Bu mu demokrasi?
Hükümetin yanında olursan kralsın olmazsan hiçbir şeysin. Bu mu demokrasi?
Yine bir evet hayır oyunu var. 12 Eylül 2010 tarihinde bu oylama için ölüleri bile sandığa götürün talimatı var… Hatta hac görevini yerine getirmek isteyenlere de nezaketen umre yasağı getirildi…  yani ne pahasına olursa olsun bu seçimi evet oyları ile kazanın mesajı var. Bu mu adil demokrasi?
***
Evet, geçmişte Adalet Partisi Lideri Merhum Adnan Menderes Asılarak idam edildi. Kendisine yüzde elliye yakın oy veren Türk Vatandaşı ne yazık ki sadece göz yaşı döktü… elinden başka da bir şey gelmezdi zaten.. Ama bir sorun var burada… Halkın yüzde elli oyunu alarak iktidara gelen lideri asmak gibi sinsice bir oyun var… Bu oyunu bozmak yine Türk Milletinin kendisine düşüyor.. ama gözyaşı dökerek değil. Evet yada Hayır oyu vererek değil.  
Sandıkta hakkını arayarak. Sandığa attığı oyunun rengini net görene kadar ve sandığa sahip çıkarak,.
Sandıktan Hayır oyları çıktığı takdirde O darbeciler bir daha kendisine darbe zemini bulamayacaklardır. Evet oyları çıkarsa, kendilerine iktidar olma sürecini açan darbecileri yargılama sözü veren ama bir türlü yargılayamayan bir hükümetle yola devam edilecektir. 
***
Merhum Adnan Menderes’in vasiyeti yerine gelecek söylemleriyle, darbecilerle mücadele edilemez.
12 Eylül Mağduru Ülkücüler için gözyaşları dökerek darbecilerle mücadele edilemez. Ya nasıl edilir di?
Anlatıyorum; 12 Eylül 1980 darbesinin hemen akabinde iktidar olan ANAP ve Lideri Özal derhal Anayasa değişikliği yapıp Kenan Evreni ve darbesini  iktidar olduğu gün yargılamalıydı… Mücadele böyle olurdu. Ama amaç o değil, çünkü kendisini iktidara getiren güç, darbecilerdi. Başbakanın şimdi yargılayacağız demesi de  sadece laftır. Kendiside 8 yıldır iktidar ve  iktidara geldiği gün 12 Eylülcüleri yargılamak neden aklına gelmemişte,  şimdi geliyor. ? Çünkü kendisini iktidara getiren, 28 Şubat sürecidir.
Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Tıpkı merhum Turgut Özal’ın Kenan Evren’i yargılayamadığı gibi o da 28 Şubat sürecini yapanları yargılamak istemiyor. Gerçek budur. Sayın Aydın Menderes,  12 Eylül 2010 tarihinde Evet vereceği oy için; bir kez daha düşünmelidir.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/5bb06b9d48f9af7de4d7379c3b04d3d6.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42