Mersin İki Lideri Ağırladı

Mersin İki Lideri Ağırladı

Mersin İki Lideri Ağırladı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 05 Eylül 2010, Pazar

Haberi Paylaşın: 
 
Mersin İki Lideri Ağırladı
Artık Türk insanı Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a inanmaz oldu. Süper lider Dünya lideri diye AKP’nin başına getirilen Başbakan, geçen yedi küsür senede tüm sermayesini bitirdi. Hatta İngiltere eski Başbakanı Toni Bleyaır bile en kolay anlaştığı başbakan olarak Recep Tayip Erdoğan’ı gösterdi. Yani her şeye kolayca evet diyebilen bir başbakanımızın olduğunu söylüyor.
12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan anayasa değişikliğinin halk oylaması için yapılan tüm anketlerde Hayır oylarının Evet oylarından 20 puan fazla olması da (%40 Evet, %60 Hayır) Başbakana olan güvenin azlığını işaret etmiştir. Bu oran seçim gününe kadar evetçiler tarafından her yol mübahtır diyerek yapılan çalışmalarla başa baş getirilmeye çalışılıyor. Böylece 2011 yılında yapılacak olan milletvekilliği genel seçimlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha seçilebilsin, bir kez daha AKP hükümetini tek başına kurabilsin. Bütün çabalar, muhalefete atılan çamurlar, 12 Eylül 1980 mağdurlarının sözde hakları, çoçuk kadın hakları gibi masum isteklerin anayasa değişikliği içinde yer almasının amacı  evet oylarını arttırmak içindir ve Başbakana olan güvenin arttırılması içindir. Yani evet oyları en az %48’lerde olsun ki halka bunun hesabını versinler, başbakan bu oyu tek başına aldı desinler. Halk Başbakana güvenmeye devam ediyor desinler…
***
Mersinliler üç gün içinde hem CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu hemde AK Parti Lideri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı konuk etti. Stadyum kapısı önündeki pazar meydanını miting alanı olarak kullanan siyasi liderler küçük olan bu alanı doldurmakta zorlanmadılar.
Önce CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu geldi. Haber Müdürümüz Fatma Aydın bu mitingi takip etti. Mitinge gelenler tamamen Mersin halkıdır. Diğer komşu illerden taşımayla gelenleri bırakın Mersin’in İlçelerinden bile mitinge gelen yoktu… Tamamen Mersin merkezinin doldurduğu bir CHP mitingi izledik. Ve gerçekten 30 bini aşkın insan vardı mitingte resmi kayıtlar öyle diyor. 
Neden böyle değerlendirdim. Kabul edersiniz ki 2007 seçimlerinde metropol miting alanının etrafı yabancı plakalı otobüslerden, özel otomobillerden geçilmez oluyordu… Ama bu mitingte böyle bir şey yaşanmadı…Ayrıca bir konu da dikkat çekiciydi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu dinlemeye gelen CHP’lilerin heyecanı, coşkusu çok canlıydı. Samimiydi. CHP’iler liderlerine sevgisini gösterdiler ve ona güven verdiler.
***
AKP Lideri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da CHP’liderinden iki gün sonra Mersin’e geldi. Aynı meydanda konuştu. Meydana gelen AKP’liler önce güven testinden geçtiler. Miting alanına gelen ve ellerindeki ‘Evet Yazılı Kartlar” bir görevli tarafından host makinesine okutulması dikkat çekti. Ne anlama geliyordu bu? Yani “ben miting alanına geldim, görevimi yaptım mı?” denilmek mi isteniyordu acaba?
Kalabalık CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun kalabalığından en az üçte bir kadar azdı. Yani onbeş yirmi bin civarında bir Evet’çi vardı miting alanında. Coşku zayıf ve isteksizdi. Başbakanın kişisel hatipliği ile Evet haykırışları alanı inletti… Arasıra Hayır sesleri de çıkıyordu ama ne içindi anlaşılamadı…
Bir diğer konuda Başbakanı koruma şekliydi. Havadan, Karadan, Denizden her yönden binlerce görevli Başbakanı korudu. Bir meraklı vatandaş saymış “havada dönen helikopter tam 52 defa tur attı” diyor…
***
Neticede iki lideride Mersinliler alınların akı ile karşıladı, olaysız gönderdi. Kimi Evet için haykırdı, kimi Hayır için haykırdı. Kesin netice 12 Eylül 2010 günü sandıkta ortaya çıkacak.
Ama ben bu hafta gazetemizin oylamadan önceki son gazete baskısı olacağı için rakamsal bir tahmin yapmak istiyorum. Değerlendirmemi dikkate almanızı rica ediyorum.
Öncelikle AKP’nin 2009 yerel seçimlerinde aldığı oy oranı %39. Bu oy oranı “2009 yılının sonbaharında Kürt açılımı nedeniyle Habur Sınır kapısında 30 küsür kişilik eli kanlı PKK militanlarına seyyar mahkeme kurarak affedilemesi ve ardından salıverilmesi ile başlayan halk tepkisi nedeniyle %29’lara düştü… O günden beri de AKP’liler bu oy oranını korumak için uğraş veriyorlar. SP’de ise Erbakan hocanın iktidar mücadelesi ile bölünmüş görüntüsü veren parti oyları bence aynen korunuyor… çünkü hem Erbakan hoca hem de SP lideri Sayın Kutalmış, Evet oyu vereceklerini söylüyorlar Yani % 5 civarındaki oyları yine aynı kalır. % 2’lik BBP oyları da kendi içinde Hayırcı kanatların ortaya çıkması ile ikiye bölündüğünü varsayalım ve olası oy oranını % 1 olarak tespit edelim. Boykotçu BDP’liler benim görüşüme göre Evet vereceklerdir. %5 civarındaki oyların %1 kazaya gidenlerini de düşersek % 4 olası oy oranı olduğunu düşünelim…
Şimdi evet safındaki partilerin varsayılan olası oy oranlarını toplayayım: AKP %29+ SP +%5+ BBP %1+BDP %4 Toplamı: %39 oy alacaklardır.
Hayırcı CHP’nin yükselen oyu ile birlikte %30’larda olacağını varsayalım. MHP’nin %28. Böylece CHP artı MHP oyları ile Hayır oy oranı zaten %%50’yi geçecektir.
Böylece AKP, en azından tahmini %39 oyunu %50’ye yaklaştırma uğraşında olmalı ki 2011 seçimlerinde yine iktidar için mücadele edebilsin. Yoksa ANAP gibi tarihten silinmeye doğru yol alır. 
***
Türk İslam Aleminin ve Mersinli hemşehrilerimin Mübarek Ramazan bayramını kutlar; Sağlık, Esenlik ve Mutluluklar Dilerim.
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/7f33da35fcae44641d0045a28f338ca4.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42