Başörtüsü ve İçki Etken Oldu

Başörtüsü ve İçki Etken Oldu

Başörtüsü ve İçki Etken Oldu

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 18 Eylül 2010, Cumartesi

Haberi Paylaşın:  
Başörtüsü ve İçki Etken Oldu
 
12 Eylül günü bir referandum yapıldı. Bu halk oylamasında AKP, CHP ve MHP taraf oldu. Konu ise 1982 Anayasasının 26 maddesinin değiştirilmesidir.
2002-2010 AKP hükümetleri dönemlerinde 1982 anayasasının bazı maddeleri yine değiştirilmişti ama halk oyu ile değil, Mecliste uzlaşarak.
1983-2002 yılları arasında hükümet olan iktidar partileri tarafından 1982 anayasasının bazı maddeleri yine değiştirildi hem de referanduma gitmeden mecliste uzlaşarak.
Demek ki iktidarda olsa, muhalefette olsa mecliste uzlaşabiliyorlar ve anayasa maddelerinde değişiklik yapabiliyorlar. Sadece bir istisnası oldu o da 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan anayasa maddelerinin değişikliği oldu ve referanduma sunuldu. Çünkü AKP iktidarı muhalefet partileri ile mecliste uzlaşmak istemedi.
Neden?
Nedeni şimdi daha net ortaya çıktı. İktidar Partisinin ülkeyi yönetme derdi diye bir iddiası yok. Anayasa maddelerini değiştirip, daha çok özgürlük verme diye bir derdi yok. 12 Eylül suçlularını yargılama gibi bir derdi yok. Peki ne derdi var? Kaleleri ele geçirme derdi var. AKP Mersin İl Başkanı tv konuşmasında söyledi. AYM ve HSYK Kalelerini ele geçireceklermiş. Böyle dertleri var. Yani dedelerin elinde olan kaleleri ele geçirecekler. Bunun için anayasa değişikliği yaptılar. Bunun için milleti yaz sıcağında ağzı oruçlu sokaklara döktüler. Bunun için kapı kapı gezip evet verin diye yalvardılar. Bu gerçekleri iyi bilmek gerekiyor iyi gözlem yapmak gerekiyor. İnat uğruna sandığa gidip evet oyu atmanın bir anlamı yok.
Bakın geçtiğimiz pazartesi bir esnafla konuştum. Dedim ki, niye evet verdin? Oda dedi ki, AKP’lilerin eşlerinin bir çoğununun başı kapalı. Tüylerim diken diken oldu ya diğerlerinin neyi var dedim. Onlar içkici, dedi… İşte Evet oyu verilmesinin nedenlerinden biri de bu. Başörtüsü ve içki. CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu şimdi açıklasın: Anayasa değişiklik paketi ile hiç alakası olmayan başörtüsü sorunu için; neden başörtüsünü biz çözeriz dedi.
***
Referandum yapıldı bitti. Ama kavgası bitmedi. Suçlu MHP ilan edildi. Tabanı AKP’ye kaymış. Tv’lerde ağzı laf yapan herkes bunu konuşuyor. Partili partisiz insanların yanı sıra CHP sevdalısı insanlarda TV ağzıyla bunu konuşuyor. MHP’nin tabanı kaymış ondan evet oyları yüksek çıkmış… Taban nedir diyorum bu kişilere, tabanın ne olduğunu bilmiyorlar. CHP Liderinin Hayır oyu dahi kullanamadığını konuşacakları yere MHP’nin tabanını konuşuyorlar. Demek ki; Hükümet Partisi kendine rakip olarak hep MHP’yi seçmiş ve onu DSP gibi eritip bitirmek istiyor. Anayasa referandumu hikaye. Yada diğer bir deyişle evet hayır yarışı MHP’yi bitirme senaryolarını uygulamak için kurgulanmış diyebiliriz.
Öyle olmasa dahi; ülkemiz ileriye gidecek, çok özgürlük gelecek, bireysel başvuru ile Avrupa’yı bile geçeceğiz sözlerinin ne kadar aldatmaca olduğunu size bir örnekle göstereyim. Daha yeni oldu. 12 Dev Adam Dünya ikincisi olduğu maçta Başbakan yuhalandı. Seyircinin tercihi bu. Demokratik hakkını kullanarak özgürce Başbakanı yuhaladı. Peki sonuç ne oldu. O yuhalayanlar bilgisayar ortamında koltuk numaraları takibi ile bulunup terör suçu ile sorgulanacaklarmış. Basından okuduğumuz şekli bu.
Öte yandan daha çok özgür olan Yunan vatandaşı. Başbakan Papaendru’ya ayakkabısını fırlattı. Tutuklandığı gün de serbest bırakıldı. Hangi ülke daha özgür? Üstelik, Yunanlılar iki de bir bizimkiler gibi özgür olmak için anayasada değiştirmiyor.
Kıymetli okurlarım, dalavere devrini bitirmek sizin elinizde. Evet Hayır’ların sonucu bu ülkede özgürlük adına hiçbir şey ifade etmeyecek. Ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin korunması ve yaşatılması için çok şey ifade edecektir. Saygılarımla.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/a530d5910a57e2c50c039aa4b2fff86e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42