Türban

Türban

Türban

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 10 Ekim 2010, Pazar

Haberi Paylaşın:Türban
Türban için olay yok, hadise yok, vukuat yok; ama türban sorunu var. Kimin kafasında var? CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile AKP Lideri Başbakan R. Tayip Erdoğan ın kafasında var. Referandum çalışmalarından bu yana Kılıçdaroğlu türban topunu atıyor, Başbakan Erdoğan karşılıyor… al gülüm ver gülüm… Ne zamana kadar sürecek bu atışmalar, sanırım 2011 yılında yapılacak olan seçimler sonuçlanıncaya kadar.
Yada seçimlerden önce iki şekilde uygulanabilecek olan yol ile türbana çözüm bulunacak. Bu yollardan birisi, Cumhurbaşkanı Gül ün eşi Harununisa Gül ün “Herkes susarsa sorun çözülür” isteği olan türban sorunu ya bu yolla CHP nin de susması ile veya göz yumması ile çözülecek. 
Yada bir diğer ikincisi olan türban yasağını kaldırmak için AKP yeni bir yasa hazırlayıp meclise sunacak. Sunulan yasa meclisten geçtikten sonra yürürlüğe girecek ve olası CHP nin Anayasa Mahkemesi ne itirazında ise; AKP nin desteği sayesinde yeni seçilen AYM üyelerinin oyları ile Anayasa Mahkemesi nde de kabul görecek. Türban sorununu AKP iktidarı çözmüş olacak. Bu varsayımlar tutarsa; Böylece Başbakan MHP ile birlikte hazırladığı 411 vekilin imzasını taşıyan türban yasasını iptal eden AYM den de bu yolla intikamını almış olacak. Yani 2011 seçimleri için yapacakları mitingler de, gördünüz işte önceki AYM iptal etti, anayasayı değiştirdik, yeni üyelerden oluşan AYM iptal etmedi diyerek seçimlerde çıktığı meydanlarda tek başına bir kez daha iktidar isteyecek.
***
Türban sorununun çözümü gerçekten gerçekleşebilir mi? Gerçekleşirse MHP liler bu duruma ne diyecek…CHP nin seçmeni ne der?
MHP Lideri Devlet Bahçeli bu durumları bildiği için seçim startını Kars ın, tarihi Anı kentinde Cuma namazı kılarak verdi. Bu mesaj tuttu. CHP lilerin türban çözümü ile neyi hedeflediği ise karanlık… Belirgin bir durum yok. CHP nin kadın milletvekilleri türban konusuna hiç girilmemesi yönünde istekleri olduğunu hep birlikte izliyoruz.
AKP, MHP ve CHP için zor günlerin olacağı türbanlı bir seçim sürecine giriliyor. Sonucu bende merak ediyorum.
2011 seçim öncesi meydanlarda partililerin hedeflerinde %30-40 lara varan yüzer gezer oylar var. Ve bu oylar kavga istemiyor. Kürtçülük istemiyor. Türbanlı sorunlar istemiyor. Krizler istemiyor. Sadece ekonomik refah, iş, aş ve huzur istiyor.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri