Türban yasağını koyan darbeciler Yargılanmalı

Türban yasağını koyan darbeciler Yargılanmalı

Türban yasağını koyan darbeciler Yargılanmalı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 17 Ekim 2010, Pazar

Haberi Paylaşın:Türban yasağını koyan
12 Eylül darbecileri yargılanmalı


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali  Bardakoğlu açıkladı, türban yasağını biz koymadık ki biz kaldıralım, diye…
1980 ihtilal  ürünü olan türban yasağı konarken o dönemin ihtilal komitesi tarafından atanmış hükümetin başbakanı diyanet işleri başkanlığına türban yasağı koyalım mı diye sordu mu ki şimdi Başbakan çıkıp en iyisini onlar bilir diyerek; topu Diyanet işleri başkanlığına atıyor?
Zaten bu sorun ihtilal ürünü yapay bir sorundu. Dahası, dini inançları sömüren bazı siyasilerin oy için manevra alanını genişlettikleri bir sorundur. Konu burada dağılmadan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali  Bardakoğlu na kişisel bir sorum olacak; Türbanın kadınlarımızın başlarını örtmesinin 1400 yıllık bir inanç olduğunu söyledi. Bu bağlamda,  Anadolu yu Türkleştiren Sultan Alparslan, 1064 te Anı antik kentine girip, kiliseyi cami yapıp ve orada ilk Cuma namazı kıldığında Selcen Hatun gibi bir çok Türk kadınının başının örtüsü nasıldı acaba? Şimdi ki gibi  türban ile mi Anadolu ya giriş yaptılar? Yada;  o günkü kadınlar başlarını örtüyor muydu örtüyorsa nasıl bir örtü kullanıyorlardı? Bu sorularımı yazılı olarak yanıtlarsa memnun olacağım.
Ben konuma dönüyorum; Türban kesinlikle Türk Milletinin bir sorunu değildir. Türk Milletinin asıl sorunu devletin temeline dinamit koyan Kürtçülüktür ve Kürtçülük yapanlardır. Mücadele edilecekse bununla edilmeli.
Devleti idare eden düşünce yapısı 1980 ihtilalini yapanlardan hesap sormalıdır. Başta da Türban yasağını koydukları için hesap sormalıdır. Bunun için 12 Eylül 2010 tarihinde Türk Milleti sandık başına gitti ve %58 oy vererek, AKP Hükümetine 12 Eylül darbecilerini yargıla dedi. Bir ayı geçti hala ortada 12 Eylül Darbecilerini yargılamak için elle tutulur, somut bir çalışma yok. Bu gidişle da olmayacak gibi….
***
 Mersin de Fuar açılışı vardı. Moder in fuar gibi otomobil organizasyonu ile ilgili çıkışı vardı. Evlilik ve Çeyiz fuarının 4.sü yapıldı. Katılım Protokolle sınırlı kaldı.
Moder Başkanı Hüseyin Kış, fuar organizasyonun başarısızlığını anlatıp Adana fuarlarının daha başarılı olduğunu ifade etmesi elbette ilgi çeken bir açıklamadır. Moder olarak protokol ve vatandaşların da katıldığı başarılı bir otomobil şenliği ile ilgili organize yaptılar. Kendilerini kutluyorum.
Ama Yenişehir fuar alanında  yapılan Mersin fuarları gerçekten başarısız. Halk yok, sadece protokol fuarı oluyor. Açılıyor, kapanıyor. Hepsi o kadar. Mersinlileri çekmeliyiz fuarlara… Mersin kenti Büyükşehir olmadan önce Atatürk Parkı içerisinde düzenlenen fuar ve festivalleri bir hatırlayın, iğne atsanız yere düşmez derlerdi kalabalığı görenler. Yine öyle olmalı. Adana başarılıysa biz o Adana yı başarıda geçmeliyiz. Hedef bu olmalı. Kişisel olarak düzenlenen otomobil etkinlikleri  Yenişehir fuar alanında yapılan  çalışmalara da yansımalı.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/5749618fa30ca99e065261c215d1087f.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42