Doğalgaz yolu

Doğalgaz yolu

Doğalgaz yolu

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 06 Kasım 2010, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Doğalgaz yolu
Sonbaharın son günlerinde Mersin yolları yol olmaktan çıkıştı. Araçlar bozuldu. İşe, eve davetlere hep geç gidildi, bu durumu bile Mersinli şoförler çalışma yapılan yollar yerine çevre yolları tercih ediyor  ve adeta Mersin asfalt şantiyesine dönüştü.
Bunu kime sorsam aynen öyle diyor. Mersin bu yolları hak etmiyor. Mersinliler doğal gaz zulmünü hak etmiyor, Mersinliler kazılan yollardan geçmek zorunda bırakılmalarına sessiz isyanları oynuyor.
Neden sessiz dedim? Çünkü, doğalgaz borularının döşendiği yola aracı ile giren bir Mersinli şoföre dikkatli bakın. O yolun bozukluğundan dolayı yaşadığı stres mutlaka yüz hatlarına yansımıştır. Birde araç kuyruğu olursa o gergin yüz hatlarına bu kez elleri kolları da hareketlenerek katılır. Birkaç saniyede geçip gideceği o yoldan beş dakikada zor geçen Mersinliye hak vermemek mümkün değil.
Hadi diyelim ki, teknoloji gelirse zahmetleri de beraberinde getirir. Getirsin ama o şehrin insanlarına değil. Teknolojiyi getirenlere getirsin. Otomobilde bir teknolojidir. O teknoloji ile insan işine, evine, ya da gideceği her hangi bir yere zamanında ulaşmak zorunda. Otomobilin geçeceği yolu; trafiğin en yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde kazmanın yada kazılmış vaziyette günlerce bırakmanın bir alemi yok. Üstelik trafik levhalarının yetersizliğinden kazılmış çukurlara giren araçlar tamirciye giderken araç sahibinin hali daha da kötü.
Diğer bir konu ise, doğalgaz boru hattı döşemesi için kazılan yolların üstü tekrar kapatılıyor ama nasıl kapatma, çok kötü yol demeye şahit ister. O bozuk yolun üzerinden geçen otomobilin ne amortisörü kalıyor nede gevşemedik bir vidası. Kazılıp,  kapatılan yollardaki bu durum,  daha da kötü.  Otomobile zarar veriyor, ufak tefek kazalara sebep oluyor ve insanların bütçesine zarar doğuruyor.
Doğalgaz hattı döşenilen bir çok ilden bilgiler aldım, Mersin’deki gibi hiç olmamış, kazılar trafiğin en az işlediği gece saatlerinde yapılıp, sabaha karşı üzeri düzgün bir şekilde kapatılmış. Ne bir yayaya engel var ne de bir otomobilin geçiş trafiğine…
Bende Mersinliler adına soruyorum? Pekala, teknolojiyi getirenlere zahmet verilse daha iyi olmaz mıydı?
Elbette iyi olurdu, İnşallah bundan sonraki kazılarda Mersin halkının huzuru, rahatı bütçesi hesap edilerek yapılır. Nede olsa daha Mersin’de TEDAŞ’ın elektrik hatlarına yer altına alma çalışmaları bitmedi… Keşke doğalgaz için yapılan kazılarda onlarda hatlarını döşeselerdi ama maalesef böyle olmuyor.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/995726af79c7caaaabc7b2c635d9925e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42