MHP ve ŞİDDET

MHP ve ŞİDDET

MHP ve ŞİDDET

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 09 Kasım 2010, Salı

Haberi Paylaşın:MHP ve ŞİDDET

 

‘Terörden beslenmek’ tabirini MHP’liller için kullanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldıkları şehit cenazelerinde Ülkücülerin, siyasi rant elde ettiklerini ve terörü kastederek kandan beslendiklerini Türk Milletine defalarca söyledi. Tabiî ki masum seçmen buna kandı ve verdiği oy ile MHP’yi belli bir oranda tuttu.

 

***

Evet, ne de olsa şiddeti ve şiddet içeren cümleleri hiç birimiz sevmeyiz. Dahası insanın yaratılışında vardır şiddetten kaçınmak. Bu doğal olan olguyu siyasi malzeme olarak maalesef Başbakanımız kullandı. Kullanmasındaki tek amaç ise MHP’nin tek başına iktidara gelmesinin önünü kesmektir.

Bu konuda örnek vermek istiyorum: Hatırlarsanız 2007 seçimlerinden önce MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli, Erzurum mitinginde konuşurken,  Bebek katili Apo’nun asılıp asılmaması polemiğini gündemine aldı ve Başbakana hitaben, “Al sana ip, sen as!” diyerek, meydandaki halkın önüne ipi attı. Bu olayı medya; MHP’lilerin şiddet isteği olduğunu hatta kan görmek istediği şeklinde yorumlayıp servis yaptılar ve neticede şiddet ve MHP’yi aynı kefeye koyan seçmen; MHP’yi tek başına iktidar yapmayıp % 14,2 ile mecliste tuttu.

Bu örneği iyi irdelediğimizde MHP açısından şu sonuç ortaya çıkıyor. MHP ile Şiddet yan yana getirildiğinde MHP oy kaybediyor. Bunun en büyük sonucu 2007’de yapılan genel seçimde yaşanmıştır. O seçimde MHP,  şiddetin bir parçası olduğu iddiasında bırakıldığından tek başına iktidara getirilmemiştir.

***

Bu açıklamalardan sonra gelelim, İstanbul/Taksim Meydanındaki polis noktasında patlatılan canlı bomba olayını, açılım ile özdeşleştiren MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli için; Başbakan tarafından söylenen söz ve sonrasında, MHP Grup başkanvekillerince yapılan basın açıklamalarındaki sert ifadelere...

 

2 Kasım 2011 tarihinde MHP Lideri Devlet Bahçeli Grup Toplantısında şöyle diyor; “…Geldiğimiz bu aşamada Taksim’deki canlı bomba ne ise; Başbakanın PKK açılımı da aynısıdır.”

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu söze cevap olarak; “Milli birlik ve kardeşlik projesini kendi şahsi çıkarları için bir tehdit olarak görüp demokratik açılımı canlı bomba eylemcisiyle aynı kefeye koyacak kadar hezeyan içinde olanlar var. Kendi şahsi çıkarları için kendi koltuk sevdaları için kendi ikbal hırsları için terör, terör olaylarını, şehitlerimizin istismar edenlere lütfen aldanmayın.”dedi.

 

Başbakanın açıklamasındaki hezeyan kelimesinin anlamı şu: abuk sabuk konuşma, sayıklama, saçmalama anlamında Türkçemizde kullanılmaktadır.

 

Acaba Başbakan, güncel yaşamda insanlarımızın pekte kullanmadığı hezeyan kelimesi yerine saçmaladı deseydi; Türk Milletinden ve MHP’lilerden  nasıl bir tepki alırdı merak ettim doğrusu…

 

Gerçi;  Mersin Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, “Milliyetçi Hareket Partililer olarak o dili koparacağız” derken tam da Başbakanın istediği şiddet ölçüsünde cevabını verdi. İzmir Milletvekili ve Grup başkanvekili Oktay Vural ise “Hezeyan arıyorsa aynaya dönüp kendisine bakmalıdır. Asıl hezeyan MHP ye vurup, PKK ya karşı susmaktır.” şeklinde yorum yaparak oldukça manidar bir cevap ile tepkilerini anında verdiler. Sanırım, bundan farklı tepkilerde verilmezdi.

Tabiî ki şiddeti değerlendiren Türk Milleti sandığa gittiği gün şiddeti doğuran, şiddetin ana kaynağı olan partinin ve liderinin kim olduğuna net bir şekilde karar verecek.

 

Öyle ki, MHP’liler için hezeyan kelimesini kullanan Başbakanın masum olduğu da söylenemez. Yani bir insan başbakan oldu diye ağzından çıkan her kelimenin doğru anlaşılmasını beklemek saflık olur. Ne de olsa oda partisi için seçmenden oy isteyecek. MHP’lileri şiddet ile özdeşleştirip yine baraj altında kalmaları için bir oy bir oydur mantığı ile hareket edeceklerdir.

***

Bu bağlamda MHP’nin kurmayları şiddet söylemlerinin olduğu ortamlarda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü, 8 Kasım 2010 tarihi pazartesi günü ve akşamı haberlere baktım. Özellikle  MHP Gurup Başkanvekili Sayın Mehmet Şandır’ın “Dilini keseceğiz” sözünü evirip çevirip tekrar tekrar yayınladılar…. Şiddet kan ve MHP yan yana gelince ana haber de birinci sıradan veriliyor. Onun haricinde MHP haberlerini ana haber bültenlerinde izlemeniz mümkün değil. Demek ki, MHP’yi baraj altına itme sevdalılarının haber mantığı bu şekilde oluyor.

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/f080fbb27d411b79b4475872279da239.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42