27 Aralık, 3 Ocak ve 10 Ocak

27 Aralık, 3 Ocak ve 10 Ocak

27 Aralık, 3 Ocak ve 10 Ocak

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 08 Ocak 2011, Cumartesi

Haberi Paylaşın:27 Aralık, 3 Ocak ve 10 Ocak
 
Mersin i ilgilendiren üç tarih:. 27 Aralık, 3 Ocak ve 10 Ocak.
27 Aralık Tarsus un düşman işgalinden kurtuluşu, 3 Ocak ta Mersin in düşman işgalinden kurtuluşu. Peki 10 Ocak ta ne kurtuldu?
10 Ocağa geçmeden önce, 27 Aralık ve 3 Ocak ta yapılan kutlamalardan bahsetmek istiyorum. Mersin de önemli bir zaferin tarihleri olan 27 Aralık ve 3 Ocak günlerinde bundan 89 yıl önce Mersin e gelen İşgalci Fransızları ve yerli işbirlikçilerini; Mersinliler canla başla yaptıkları savaşla, geldikleri yere gönderdi. Bunlarla ilgili kutlamaları başarılı bir şekilde yapan Tarsus Belediyesi ile Toroslar Belediyesinin Başkanlarını kutluyorum. Sayın Burhanettin Kocamaz ve Hamit Tuna, zafer kutlamalarını en ince ayrıntısına kadar düşünüp yaptılar ve böylece yeni nesil geçmişinden kuvvet alarak, geleceğe emin adımlar atabilmektedir. Yapılanları siyasi yönden eleştirenlerde oluyor. Sadece o belediyelerin mi kutlaması gerekir diye...
Özellikle on binlerce kişiyi Toroslar ın yokuşlarından Cumhuriyet alanına kadar yürüten Toroslar Belediyesi ve Başkanı Hamit Tuna için; Onlar da neden İstasyondan yürümüyorlar, ayrı baş çekiyorlar şeklinde sözler, duyuluyor.
Bende Toroslar dan gelen kalabalığın içinde yürüdüm. Yürürken konuşmalara da şahit oldum. Diyorlar ki, “Kurtaranlar Toroslar dan yürüyor, kutlayanlar istasyondan yürüyor” Bu sorunlar parti ayrımından kaynaklanıyor. MHP Büyükşehir Belediyesi ni kazanırsa bu sözler sona erer ya da CHP, Toroslar ı kazanırsa. Yada Hepsini birden AKP kazanırsa... Yani neticede ülkede hizmetleri ayrımcılığa iten en önemli kurum olarak siyaset öne çıkıyor. Siyaset birleştirici olmadığı sürece ülkemizde başarılı hizmetleri görme şansımız çok az olur.
***
Şimdi gelelim Gazetecilerin sorunlardan kurtuluş gününe.
10 Ocak tarihi ise çalışan gazetecilerin sorunlardan kurtuluş günü olarak kutlanır.
10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe sokulan 212 sayılı yasa ile gazetecilerin bu sorunlarına, sınırlı ölçüde de olsa, çözüm bulunmak istendiği gündür. O günden bu güne 10 Ocak günü çeşitli etkinlikler ile ülkemizde ve ilimizde gazeteciler tarafından kutlanır.
MGC Başkan Yardımcısı olarak bizlerde üyelerimizin katılımı ile Hilton otelinde yemekli bir etkinlik düzenlensin istedik. Ama maalesef o müthiş ayrımcı düşünce burada da kendini gösterdi ve bulunan sponsor, sponsor olmaktan vazgeçti. Ama yinede 10 Ocak günü akşamı bu etkinlik Sultaşa Oteli nde “Basın Bayramı Balosu” olarak yapılacak.
*** 
Benim dikkat çekmek istediğim konu aynı gün yani 10 Ocak günü akşamı , Mersin Büyükşehir Belediyesi nin “1.Mersin Türk Halk Müziği Günleri” müzik etkinliğini düzenlemesi ve MESİAD ın da aynı gün 10 Ocak günü akşamı yemekli toplantı ile basın çalışanlarının davet edildiği “İlimizin Sorunları ve Yerel Gazetelerin Gelişimi” konulu toplantısı düzenlenmek istenişiydi, ancak; MGC Başkanı Ahmet Ünal ın ricası üzerine MESİAD Başkan Ali Doğan duyarlı davranarak bu etkinliğini ileri bir tarihe erteledi.
10 Ocak günü sorunlardan kurtulması gereken Mersin Gazetecilerinin, İki üç yere bölünmesi ile kime ne fayda gelir ki?
Kurtuluşlarımızı bile tek vücutta kutlayamayan, bir ve beraberlik içinde etkinlik düzenleyemeyen bir toplum olarak nasıl çağdaş olabiliyoruz? nasıl demokratik olabiliyoruz, nasıl özgür davrana biliyoruz? Araştırılması gerekir.
Bu düşüncelerle tüm gazete çalışanlarının 10 Ocak gününü kutluyor, Tarsus un ve Mersin in kurtuluş günlerindeki coşkuyu herkesin yaşaması dileklerimle yeni yılda huzur mutluluk ve sağlık diliyorum.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/dc119b0f8ab51c267a8c0bdbe84c2360.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42