Yumurtayı niye attılar?

Yumurtayı niye attılar?

Yumurtayı niye attılar?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 12 Aralık 2010, Pazar

Haberi Paylaşın:Yumurtayı niye attılar?
Sevgili dostum Şadan Köse’nin internette paylaştığı bir fıkra hoşuma gitti. Sizlerle de paylaşmak istedim. Tam da yumurtalı eylemci öğrenciler gündem oluşturmuşken bunu bir okuyalım:
“Bir gün bir profesör, masasının üzerinde birkaç kutu olduğu halde felsefe dersindedir. Ders   başladığın da, hiçbir şey söylemeden, önüne büyükçe bir mayonez kavanozunu alır ve içerisini pinpon topları ile doldurur. Ve öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar. Öğrenciler hep bir ağızdan kavanozun dolduğunu söylerler. Bu sefer profesör önündeki kutulardan bir tanesinden aldığı çakıl taşlarını, çalkalayarak kavanoza döker, böylece çakıl taşları kayarak, pinpon toplarının aralarındaki boşlukları doldurur ve öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sorar.
Onlar da "evet" doldu derler.
Tekrar profesör masanın üzerindeki diğer kutuyu eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker. Tabii ki kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur. Ve tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar.
Öğrenciler de koro halinde "evet" derler.
Bu sefer profesör masanın altında hazır bekleyen 2 fincan kahveyi alır ve kavanoza boşaltır, kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurur.
Öğrenciler gülerler!
Profesör öğrencilerin gülüşünü destekleyerek "eveet" diyerek" Ben bu kavanozun sizin hayatınızı simgelediğini ifade etmeye çalıştım." der.
Şöyle ki; bu pinpon topları hayatınızdaki önemli şeylerdir; değerleriniz, inancınız, aileniz, çocuklarınız, sıhhatiniz, arkadaşlarınız... Şayet diğer şeyleri kaybetseniz de, bu önemli şeyler kalır ve hayatınızı doldurur. O çakıl taşları ise daha az önemli olan diğer şeylerdir; işiniz, eviniz, arabanız vs. Kum ise diğer ufak tefek şeylerdir." Şayet kavanoza önce kum doldurursanız..." diye, anlatmaya devam eder, "çakıl taşlarına ve özellikle de pinpon toplarına yeterli yer kalmaz. Aynı şey hayatımız için de geçerlidir. Vaktinizi ve enerjinizi ufak tefek şeylere harcar, israf ederseniz, önemli şeyler için vakit kalmayacaktır. Dikkatinizi mutluluğunuz için önem arz eden şeylere çevirin.  Çocuklarınızla oynayın. Sıhhatinize dikkat edin. Eşinizle yemeğe çıkın. Evinizin ihtiyaçlarını karşılayın. Öncelikle pinpon toplarını kavanoza yerleştirin. Öncelikleri, sıralamayı iyi bilin. Gerisi hep kumdur.
Bu ara bir öğrenci parmağını kaldırır ve sorar: "Peki, o iki fincan kahve nedir?"
Profesör gülerek: "Bu soruyu sorduğuna sevindim. Hayatınız ne kadar dolu olursa olsun, her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek kadar vakit ayırın!"der.
***
Yumurta atan öğrenciler gözümün önüne geldi. Onların kavanozlarına koymasını istediği pinpon topu benzetmesindeki değerler ne olabilir diye düşündüm…
Türklük, inanç, vatan bayrak, toprak, ahlak devlet büyükleri vs… yani kısacası milli değerler, milliyetçilik. Fakat onlar bu değerlere yumurta attılar. Yumurtayı yiyen devlet büyükleri ise tepkilerini olağanüstü bir şekilde tepki gösterdiler. Halbu ki onlarda yumurta atan öğrenciler için iki fincan kahve içecek zaman ayırabilirlerdi ve profesörün dediği gibi onların kavanozlarına öncelikle kum tanecikleri yerine milli değerleri koymalarını öğütleyebilirlerdi. Ama tam tersi oldu: TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu Ergenekoncu dedi.  CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, öğrencilere “bu yaptığınız faşizm” dedi. AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik. “Bunlar kadrolu Prtotestocular” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Madem o kadar paranız var gidin omlet yapıp yiyin.” Dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise üniversitelerin eylem yapılacak yerler olmadığını söyledi.
***
Öğrenciler, yumurta atarken ülkenin üniter yapısının tehdit edildiğini dile getirmediler. Türkiye Cumhuriyeti Devletini bölmeye yönelik Kürtçülük çalışmalarının meşru bir hak olduğu iddiasında bulunanları protesto etmediler. Bunun için dil isteğinde bulunanları kınamadılar. Benzine yapılan zammı protesto etmediler.  İşsizliği ve üretimsizliği gündemlerine bile almadılar…
Ya niye yumurta attılar o zaman? Bu sorunun yanıtını yumurta atan öğrencilerde bilmiyor. Ama milletvekilliği seçimleri yaklaştığına göre mutlaka bir bilen vardır.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/a63641f563c9cbbc0ce427c469c3ed2b.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42