Patlamalara layık mıyız?

Patlamalara layık mıyız?

Patlamalara layık mıyız?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 22 Ağustos 2008, Cuma

Haberi Paylaşın:Patlamalara


layık mıyız?


 


Biz Türk’üz!


Elhamdülillah Müslümanız! Devletimizin adı da Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bu devleti oluşturan halka da –Anayasa hükmü gereği-Türk denir.


Güngören’de patlama; onlarca masum vatandaş öldü.


Mersin’de patlama; onlarca polis görevlisi ve vatandaş yaralandı.


İzmir’de patlama; yine onlarca polis ve asker görevlisi yaralı.


Bu patlamalar hepsi daha sıcaklığını korurken bir de her gün birkaç asker şehit haberi alıyoruz. 


Peki biz bu patlamalara layık mıyız?


Elbette layık değiliz.


Ama nasıl layık olmayız.


Bu ülkeyi adam gibi adam yönetirse layık olmayız.


Çıkıyor kürsü de  nara atıyor “Biz ülke yönetiyoruz ülke!” diye.


Evet her gün onlarca insanını kurban alan terörle birlikte yatıp kalkıp ülke yönetiyorlar. Bunun adı yönetim değil acizliktir.


****


Yerel TV’ler sınıfta kaldı.


Kanal33’e helal olsun


Mersin’de görüntü üzerine en ciddi çalışan kurum İnciay Yapım’dır. İnciay Yapım’ın ürettiği filmler sayesinde MTSO Meslek gurubu içine sinema girmiştir. Evet 32. Meslek gurubunda Reklamcılar, Matbaalar, Halkla   ilişkiler ve İletişim Hizmetleri iş guruplarının açılımında; “59.11.00 Sinema  filmleri,videolar, televizyon programları (televizyon dizileri, belgeseller v.b. ) veya televizyon reklamlarının yapımı. NACE Faaliyet Kodu ile intibak yapılmıştır.” Şeklinde üyelerine yaptığı bir duyuru ile kabul etmiştir. Mersin’de sinema ve görsel çalışmalar artık meslek olacak demektir. Yeni yeni şirketler kurulacak belki de yeşilçam’ın benzeri doğal film platoları, çekim mekanları  Mersin’de  de oluşturulacaktır.


İnciay Yapım bu işin karında değil sadece öncülüğünü yapmaktadır.


Kargıpınarı Mahalle muhtarı Mehmet Doğan 70 yaşına aldırmadan gençleri toplamış ellerine kamera vermiş, insanları toplamış mekanlar oluşturmuş ve film çekmiş. İnciay Yapım bu çalışmayı stüdyosunda değerlendirip; Kültür Bakanlığı’na uzun metrajlı film olarak onaylatmıştır. Üstelik açık havada Kargıpınarı’nda gösterim yapmış halkın ilgisini ve beğenisini kazanmıştır. Lakin ilimizin Yerel TV’lerinden bir tek Kanal 33 haber yapmıştır. Diğerlerinin de duyarlı olmalarını ümit ederek Kanal 33 yetkililerine teşekkür ediyorum.


 


***


Köy Muhtarın ilginç ceza sistemi


 


Köyün adı, muhtarı ve ilgili şahsın bilgileri bende kalsın. İlgi çeken köy muhtarının kaçak su kullanan bir köylüsüne uyguladığı ceza sistemi. Bakın anlatayım.


Hac’ca gitmiş, yaşını başına almış ak sakallı bir köylü vatandaş kaçak su kullanırsa sizce kaç lira ceza alır.


Muhtar kaçak su nedeni ile bir hayli yüklü faturayı ödemek zorunda kaldığını bir türlü kaçakların üzerine gidemediğini anlatırken bir köylüsünün kaçak su kullandığını takip ettiğini anlattı ve yakaladığında ise ona para cezası uygulamayacağını söylemiş… Demiş ki;


“ Sana para cezası kesmeyeceğim. Sen Hac’ca gitmiş namazlı abdestli bir vatandaşsın kaçak su kullanmanın yasal olmadığını da en iyi bilenlerdensin. Onun için  Cami imamına rica edeceğim,  Cuma namazı hutbesinde köylülere kaçak su kullanmanın helalini haramını, kul hakkını,  bir güzel anlatsın. Çünkü köyümüz içinde kaçak su kullananlar var diyeceğim” demiş. Kaçak su kullanan köylü muhtara “aman ha! Olmaz  sakın imam efendiye sorma bunu!” diye muhtardan böyle bir ceza uygulamamasını rica etmiş.


İşte muhtar ve köylüsü… işte kaçak su kullanana toplum cezası… bu oto kontrol sistemi ile cezalandırma yönteminin toplum içinde yaşayan herkese örnek olmasını temenni ediyorum.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/d4eef18292d3f57abdecbeff2eea2261.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42