SIR

SIR

SIR

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 16 Ocak 2011, Pazar

Haberi Paylaşın:SIR
Sır: Varlığı ya da kimi yönleri açığa vurulmak istenmeyen, gizli kalan, gizli tutulan şey…
Bir amaca ulaşmak için kullanılan, başvurulan özel ve gizli yöntem; insan aklının yeterince açıklık getiremediği şey.
Sır en fazla iki kişi arasında olan gizemdir. Bazen bu iki kişinin tek kişiye indirilmesi içinde girişimler yapılır. Onun için, halk arasında “o sır benimle birlikte toprağa girecek” diye konuşanlarda olur.
Benim ise üzerinde durmak istediğim konu devletimizin üniter yapısı üzerinde oynanan gizli planlardır. Yani sır lardır.
Bu sırrı bilenler Türk Milletinin bekası için, artık konuşmalı. Allah ın sevgili kulları arasında yer alan Türk ler arasına nifak tohumları atanlar bilinmeli. Onları 36 etnik yapıya bölmek isteyenler kimlerse açığa çıkmalı. Dost ve Düşman renklerine ayrılmalı… Devlet yönetiminde sır olarak hiçbir şey ortalıkta kalmamalı… Karanlıklar aydınlığa kavuşmalı.
Yıllardır, hep böyle iyi niyet isteklerini sıralar dururuz. Ama hep o sırlar sırrı saklayanlarla birlikte, toprak oluyor. Yaklaşık 72 senedir ülkemizde de bu durum böyledir. Türkiye NATO ya neden girdi, kar’ı neydi? Merhum Adnan Menderes neden asıldı? Yarım Asırdır Avrupa Birliği ne (AP-AET-AB) Türkiye nin girme hikayesi nedir? Nükleer Santral Yapımı neden Ruslara %51 hisse ile veriliyor? 12 Eylül Askeri darbesi neden yapıldı? Kürtçe diye bir dili kim, neden çıkardı? Hizbullahçılar neden serbest bırakıldı. Bölücübaşı Abdullah Öcalan a neden açıklama yaptırılıyor? ABD Irak ı neden işgal etti. Büyük Ortadoğu Projesi nedir?Türkiye buprojenin neresinde hangi rolü aldı? gibi, hatta Faili meçhul cinayetleri de bu sorulara katabiliriz ve buna benzer soruların yanıtları hep sır olarak kaldı. Kalmaya da devam ediyor. Halbuki ülkemizde veya ülke dışında mutlaka ama mutlaka cevapları bilenler vardır.
72 yıldır olduğu gibi yine öyle olacak ve sır sahipleri sırları ile toprak olmaya devam edecek. Ama sır sahiplerinin ne yapmaya çalıştığını bilen bilinçli bireyler olunabilirse, onları da; sır saklama ortaklığından kurtarma şansı ortaya çıkar. Eğer sır saklama işini siyasiler yapıyorsa onları sırlarından kurtarmanın yolu da seçimle olacaktır. Japonlarda harakiri yöntemi hala devam ediyor mu bilmem ama demokratik ülkelerde bu iş böyle yapılıyor! Ülkemizde demokratik bir ülke olduğuna göre siyasilerin örtülü hiçbir hesabı olmamalı, tamamen şeffaf, hesap vermeye açık bir şekilde yapılanmalarının önünü açmak gerekir. Bunun da yolu artık sır saklama ortaklığına son vermekle olur.
***
BİLBOARDLAR
Mersin de reklam denilince yol üzerlerindeki ve kavşaklardaki billboardlar ile raketler akla geliyor. Reklam verilme konusunda yaygın basın kuruluşları adeta “es” geçiliyor… Yok sayılıyor. Bu bilboardlar için Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, MGC Başkan Yardımcısı ve Radyo Ülkü Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Gilik oldukça sert bir konuşmayı Büyükşehir Belediye meclisinde yaptı.
Bilboardlar üzerinden rant sağlayan kişileri sır gibi saklayanlar gerçekleri ne zaman açıklayacaklar? Hep birlikte zaman içerisinde göreceğiz. Belki de sırı saklayanlar sakladıkları sırlarla birlikte toprak olacak ve yine millet şeffaflığa hasret kalmaya devam edecek.
MERAK ETTİM ( Ş ) HARFİ
NEDEN YIRTILIYOR?
Son hafta Bilboardları işgal eden Çukurova Kalkınma Ajansı nın duyurusundaki BAŞLADI (BA LADI) kelimesindeki Ş harfi neden yırtıldı? Baladı nın kelime anlamı ne? Bir-iki tanesinde değil, hemen hemen hepsinde yırtılan Ş harfleri halkın dikkatini çekiyor… Bir yandan da yırtılan afişlerin yerine yenileri de yapıştırıldığı gözlendi. Gerçekten de merak konusu...

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri