Akdeniz Oyunları

Akdeniz Oyunları

Akdeniz Oyunları

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 26 Şubat 2011, Cumartesi

Haberi Paylaşın: 
Akdeniz Oyunları
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde seçim kararı komisyonda alınmadan birkaç gün öncesinde Mersin hareketlendi. MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin üç günlük Mersin merkez ve ilçelerinde yaptığı gezinin hemen ardından bir gün sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gelişi ve akabinde Akdeniz Oyunları’nın Mersin’e verilmesi ile birlikte programlarını iptal eden spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, Mersin’e gelerek basın toplantısı yapması ve Mersin’in envanterini görmek için incelemelerde bulunması oldu.
Peki Mersin ne kazanacak?
Mersin de doğruları yapamazsak hiç bir şey kazanamayız. Sporu siyasete kurban edersek Mersin ve Mersinliler tümden kaybeder.
Akdeniz Oyunları’nın Mersin e verilmesini, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan Milletvekilliği genel seçimlerinin öncesinde oy amaçlı bir gelişme olarak değerlendirenlerin yanı sıra; Mersin Büyükşehir Meclisi ile Mersin İl Genel Meclisinde ki AKP+CHP ortaklığı şeklinde devam eden birlikteliğin spor yatırımlarına sahip çıkması da çok konuşulacağa benziyor. Spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak ın Hilton otelinde yaptığı basın toplantısında CHP liler ile AKP lilerin Akdeniz oyunlarını Mersin e biz kazandırdık yarışına girmelerini bütün davetliler gözlemledi. Hatta gazetecilerle sohbet eden bir AKP li bayan "Artık bundan sonra AK Parti ye oyunuzu verirsiniz" şeklinde konuşma yapmayı kendine de uygun görmüştür.
AK Parti nin bu konuda tüm gücünü ortaya koyduğu bir gerçek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın garanti vermesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün Mersin e gelerek destek olması takdire şayandır.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ın da oyunlara sahip çıkması tabi ki önemli. Mersin in hiç bir alt yapısı hazır değilken, Oyunların Mersin de yapılmasını isteyen bir başkanı cesaretinden dolayı kutlamak gerekir. Çünkü, konuşmasında ben bir müteahhidim, iki yılda tesislerin hepsi biter sözlerini kararlılıkla söylemiştir. Bilindiği gibi Mersin’de AKP+CHP ortaklığı uzun yıllar devam ediyor. Hem Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde hem de Mersin İl genel Meclisi’nde AKP ile CHP ortaklık yapıyorlar. Mersin’in ekonomik, sosyal ve kültürel kaderine iki parti üyeleri imza atıyorlar.  Bu yönetim 8 yılda yapamadıkları hizmetleri, Akdeniz Oyunları nedeniyle 2 yılda yapıp bitirecek... Oyunlar için ayrılan bütçeyi nasıl kullanacaklarını düşünecek olursak gerçekten işleri bir hayli zor olacak…
***
17.Akdeniz Oyunları’nın Mersin’de kalması ile iki yılda neler kazanacağımızı gözümün önüne şöyle bir getirdim. Öncelikle Mersin terör kenti olarak anılmaktan kurtulacak. Ve spor kenti olarak anılacak. Spor tesisleri ile konuşulan bir kent olacak.
Ayrıca, Mersin’de bozuk asfalt kalmayacak olması, Mersin’e girişten çıkışına kadar araç trafiğinin rahatlayacak olması, çevre kirliliği oluşturan çirkin görüntülerin ortadan kalkacak olması, Özellikle çevre kirliliğinin başını çeken billboardların ortadan kalkacak olması, Havadaki elektrik direklerinin yerin altına alınacak olması, seçimden seçime kaldırım üstlerine konan ekmek dağıtım büfelerinin de ortadan kalkacak olması,   Seyyar satıcıların ve bazı işyerlerinin işgal ettiği kaldırımlar da artık işgal edilmez olacak olması, Bir de yollarımızı sağlı sollu parklarla işgal eden otolardan da kurtulmuş bir şehir olacak olması,  bizlere; Akdeniz oyunlarının en büyük armağanı olacaktır.
 
Yapılacak olan çalışmalara hep birlikte Mersinliler olarak odaklanmalıyız. Hiçbir ilçeyi ayırt etmeden ilçelerimizin insanlarına gerek tesis yapımı ile gerek spor müsabakalarının heyecanını yansıtmak şeklinde tüm hizmetler adil bir şekilde götürülmeli.
Bu anlamda; spordan sorumlu Bakanımız Sayın Faruk Özak, hemen çalışmalara başlayıp komisyonlar kurarak acilen eksikleri tespit edip çalışmaya başlamanın önemini anlattığı gün bende Toroslar Belediye başkanı Hamit Tuna Bey’i telefonla aradım… 
Başkanım dedim: “Akdeniz Oyunları Mersin’de kaldı. Toroslar ilçesinde hangi tesisler yapılacak, eksiğiniz var mı neler istiyorsunuz?” dedim…
Toroslar’da tesis yapılması, seyirci çekilmesi yönünden çok katkı sağlayacağını belirten Başkan Tuna, kendisine tesislerin yapılması yönün de bir isteğin gelmediğini de söylemesi beni bir hayli düşündürdü. Yani, Akdeniz Oyunları Mersin’de yapılacak ama Toroslar ilçesinde hiçbir etkinlik yapılmayacak… Ben, oyunlar için oluşturulacak komisyonun aklına bu eksikliği erkenden katayım istedim. Toroslar’ı düşünmeyen bir Akdeniz Oyunları olursa Mersinliler hiçbir şey kazanmaz.
Bu duygularla Akdeniz Oyunlarının Mersin’e kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyor kutluyorum. Mersinlilere hayırlı uğurlu olsun.
 
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri