Hilal Kart

Hilal Kart

Hilal Kart

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 13 Mart 2011, Pazar

Haberi Paylaşın:Hilal Kart
 
Özgürlük denince ilk akla gelen kendi paranla alışveriş yapmak gelir. Çocuk yaşlarda kendi paranla sarı burma tatlısı alıp yemek, öğrenci olduğun yaşlarda yine kendi paranla sinemaya gidebilmek, yetişkin olunca yine kendi paranla otomobil alabilmek gibi öze dayalı özgürlük gerçek özgürlüktür. Bunun tersi de olabilirdi, çocuk yaşlarda eline tutuşturulan üç kuruşla sarı burma alıp yemek yerine yasadışı bildiri dağıtmak, taş ve molotof atmak; öğrenci olunca yumurta atmak, yetişkin olunca eline tutuşturulan dosyaların amacı dışında gereğini yapmak, özgürlük değildir… Birilerine teslim olmaktır.
Özgürce harcayabilen insanlar üretim yaparlar. Üretim yapılınca da fabrikalar kurulur. Kurulan fabrikalarda yine özgürce emeğinin alın terini akıtan işçiler çalışır. Üretilen ürünler iç ve dış pazarlar da değeri ile kıymetlenir ve hem fert kazanır hem ülke.
Böylece, küresel sermayenin yerli işbirlikçileri ile ülkemizde konuşlanan yabancı sermayenin;  üreten ve çalışan özgür insanlarımıza satacağı bir şey kalmaz. Kalmayınca da ekonomik olarak yabancı sermayeye esir olunmaz.
Bu kez, yabancı sermaye güçlü ve özgür ülke insanı ile oturup adil bir şekilde anlaşma yaparak hem kendi ürünleri için hem de ülkede üretilen ürünler için uygun şartlarda ekonomik anlaşmalar yapmak zorunda kalırlar.
***
Ekonomik özgürlüğe kavuşabilmek için insanlarımız birbiriyle emperyalizme karşı dayanışma içinde olmalıdır. Bu dayanışma mahalleden başlamalıdır. Mahalle kavramında birlik vardır, kol kola gezmek vardır, tanışma ve kaynaşma vardır. Mahallesine kültürel, ekonomik ve sosyal konularda sahip çıkan insanlar, ülke genelinde de aynısını yaparlar. İşte bu tespitten yola çıkan MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, “Hilal Kart” düşüncesini ortaya atmıştır.  
“ Muhtaç durumdaki ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri HİLALKART ismiyle harcama kartları verilecektir. Çeşitli adlar altında yapılması öngörülen destek ödeme tutarları bu kartlara yüklenecektir. Küçük esnafın desteklenmesi amacıyla bu kartlar sadece ikamet edilen mahaldeki (ilçe ve belde) esnaftan yapılacak alışverişte geçerli olacaktır.” şeklinde Sayın Bahçeli seçim beyannamesinde açıklamıştır.
Bu düşünce Türkiye’de bir ilktir. Çünkü küçük esnafın düşmanı küresel sermayedir. Küresel sermaye ürettikleri ürünleri tüketecek insanlar arar ve bunu da 8,5 yılda Türkiye’de bol miktarda bulmuştur. Muhtaç ailelere verilecek olan “Hilal Kart” ile sadece bulunduğu mahalledeki esnaflardan alış veriş yapılabilecek olması bile başlı başına bir atılımdır. Hilal kart projesi ile mahalledeki bakkal güçlenecek, mahallede ki manav-kasap rahatlayacak, mahalledeki terzi evine bir ekmek götürebilecektir.
Hilal Kar Projesinin amacı bu… MHP, bu projesi ile çok ses getireceğine inanıyorum. Seçim beyannamesinde her konuda net düşünceler açıklanmış ama benim ilgimi çeken Hilal Kart’ı sizlere anlattım... Ülke insanı bu karta sahip çıkmalı derim.
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/b7fa13688e1d1bff53938a900fcd5e75.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42