TÜKETİCİ HAKLARIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİR KARAR

TÜKETİCİ HAKLARIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİR KARAR

TÜKETİCİ HAKLARIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİR KARAR

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 17 Nisan 2011, Pazar

Haberi Paylaşın: 
  
TÜKETİCİ HAKLARIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİR KARAR
 
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nce 2011/1245 sayılı kararı ile önemli konu da karar verilmiş oldu.
Daha önceki yazımızda belirtmiş olduğum ; 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesi satışa konu malın ayıplı olması halinde; tüketici, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesini, ayıp oranında bedel indirimi veya ücretsiz onarım isteme hakkına sahiptir. Tüketicinin bu hakkını kullanabilmesi için de satışa konu malın satış sözleşmesi yapıldığı anda ayıplı olması gerekir.
Yukarıda bahsetmiş olduğum Yargıtay kararında ; Satışa konu eşyanın gizli ayıp ya da açık ayıp olup olmadığı, süresinde ayıp ihbarı yapılıp yapılarak yapılacak incelemeden sonra değerlendirlmesi gerektiği yönündedir.
 
            Bir önemli Uyarı;
            Vatandaşlarımız tarafından Tüketici Hakları Hakem Heyetleri’ne yapılan müracaatler. Bir ön incelemeden sonra muhatap firmadan konu ile ilgili bir açıklama yapması istenir. Gönderilen bu yazılarla ilgili olarak firmalarımızın süresi içerinde cevap vermesi çok önemli.Lütfen dikkat edelim.
 
6111 SAYILI YASA İLE DOĞUM YAPAN DEVLET MEMURU ANNELERE YÖNELİK DÜZENLEMELER:
 
            6111 sayılı yasa ile Devlet Memurları Kanunu’nda değiğişiklik yapılarak memura bir yaşından küçük çocuğunu emzirmesi için günde toplam bir buçuk saat olarak verilen süt izni, doğum sonrası analık izni süresinin (asgari 8, azami 13 hafta) bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saate çıkarılmış ve ikinci altı ayda ise günde bir buçuk saat olarak belirlenmiştir (daha önce biruçuk saat olarak verilmekteydi).
 
BABALIK İZNİ:
 
            Yine 6111 yasa yasa ile 657 sayılı Devlet Memdurları Kanunun da yapılan değişiklikle eşi doğum yapan memura verilen üç günlük izin, babalık izni adı altında yeniden isimlendirilerek süresi on güne çıkarılmıştır.
 
6111 sayılı yasa ile Yapılandırma için 02 Mayıs 2011 son gün .
 
 
Sağlıklı günler dileğiyle...
 
 SORULARINIZ İÇİN
 kaplanali33@gmail.com
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/184f9a35cad57a2f5dbd19a7afe91f61.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42