Ya Sandıktan Çıkamazlarsa…

Ya Sandıktan Çıkamazlarsa…

Ya Sandıktan Çıkamazlarsa…

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 24 Nisan 2011, Pazar

Haberi Paylaşın:Ya Sandıktan Çıkamazlarsa…
 
Arsızlığın prim yapıldığı bir ülkede demokrasinin, hukukun, insan haklarının, özgürlüğün  varlığından bahsetmenin mümkün olmadığını YSK’nın aldığı peş peşe kararlar ile bir kez daha anladık.
Muhataplar, hatadan dönüldü diyorlar.
Peki neden hata yapılıyor?
Hata yapıldı diye neden sokaklarda hak aranıyor?
Birilerinin özgürlüğü kısıtlanarak özgürlük kavgası yapılamaz. Bir başkasının hak ve hukuku çiğnenerek hak ve hukuk aranmaz. Bunlar demokrasilerde ve hukuk devletlerinde bilinen gerçeklerdir.
Türkiye’nin bir çok şehrinde olduğu gibi Mersin’de de üç gün boyunca eylemler yapıldı. BDP’lilerce de desteklenen bazı bağımsız adayların eksik evrakları olduğundan dolayı seçime giremeyecekleri YSK yetkililerince açıklandığı andan itibaren, sokaklar eylem arenasına dönüştürüldü. Yüzleri maskeli olanlar, işyerlerine, araçlara, bazı meskenlere molotof attılar. Yolları kapatıp insanların özgürlüklerini kısıtladılar.
Mersin’de ise bir çok esnaf gazetemizi arayarak, “üç gündür kepengimiz kapalı, eve ekmek götüremez olduk, çocuklarımız aç” sesimizi yetkililere duyurun diye yalvardılar. Kepenkleri açtıkları anda saldırı olacağı korkusunu anlatan bu insanların hak ve hukukunu kim koruyacak? Birilerinin özgürlüğünü elinden alarak bir başkalarına özgürlük istenir mi? Bunun adı demokrasi mi olur yaksa zorbalık mı? Bu zorbalık 12 Haziran seçim günüde yapılırsa millet kime oy verir sanıyorsunuz.
***
Bir başka şehirde aracına zarar verilen bir devlet memurunun tepkilerini haberlerden izledik… Biri mağdur devlet memuru, diğeri eylem yapan genç tartışıyorlar.
“Ben devlet memuruyum, zor şartlarda aldım bu arabayı. Zarar vermeye hakkınız yok! Derken adeta terör estiren genç ise “sende çek arabanı buradan” diyebiliyor. Bu görüntüleri bütün Türkiye izledi. TV kanalının haber sunucusu da “gerginliğe gerek yok” derken terör estirene mi diyor, yoksa mağdur olan devlet memuru vatandaşa mı? O da belli değil.
***
Neyse ki devlet büyükleri araya girince iş tatlıya bağlandı…Sokak eylemleri sona erdi… Peki ya sonrası… Ya 12 Haziran’dan sonra ne olacak… Hadi diyelim ki, BDP destekli bağımsızlar sandıktan çıkmadı, milletvekili seçilemediler, o zaman ne olacak?
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri