TORBA YASA SÜRESİ UZATILMALI MI?

TORBA YASA SÜRESİ UZATILMALI MI?

TORBA YASA SÜRESİ UZATILMALI MI?

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 24 Nisan 2011, Pazar

Haberi Paylaşın:TORBA YASA SÜRESİ UZATILMALI MI?
 
            6111 sayılı yasa Bazı Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması hakkında kanundan faydalanmak için son başvuru tarihi 02 Mayıs 2011 günü kamuoyunda oluşan hava bu sürenin biraz daha uzatılabileceği yönünde.
            Başvuruların yapıldığı kamu kurum ve kuruuluşlarına yapılan müracaatlar düşünüldüğünde bir yoğunluk olduğu görülmektedir.
Uygulamanın nasıl yapılacağı konsunda ki tebliğ ve/veya genelgelerin Kanunun yayın tarihi olan 25 Şubattan sonra yayınlanması bir nevi işlemlere de biraz gecikmeli başlanmasına neden olmuştur. 6111 sayılı Yasanın 168 inci maddesinde Bakanlar Kurulu na hem başvuru hem de ilk taksit (31 Mayıs ) ödeme süresini bir ay uzatma yetkisi verilmiş durumdadır
           
ÖZEL SİGORTA PRİM ÖDEMELERİNDE NE KADAR İNDİRİM UYGULANMAKTA?
 
193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 4697 sayılı Kanunla değişik 63/3 üncü maddesine göre; "Sigortanın veya emeklilik sözleşmesinin Türkiye de kain ve merkezi Türkiye de bulunan bir sigorta veya emeklilik şirketi nezdinde akdedilmiş olması şartıyla; ücretlinin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat, ölüm, kaza, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primler ile bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları,İndirim konusu yapılmaktadır.
Prim, aidat ve katkıların toplamı, ödendiği ayda elde edilen ücretin % 10 unu (bireysel emeklilik sistemi dışındaki şahıs sigorta poliçeleri için ödenen primlerde, ödendiği ayda elde edilen ücretin %5 ini) ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamaz. Ancak Bakanlar Kurulu bu ornları 2 katına kadar arttırmaya yetkilidir.
 
1 GÜNLÜK SİGORTANIN ÖNEMİ
 
Pek öenmsiz gibi görünen bu konuyu yasa maddesi ve bir konuyla birlikte açıklamak istiyorum.
5510 sayılı Kanunun 32 maddesinde Ölüm sigortasından sağlanan haklar:
             a) Ölüm aylığı bağlanması.
             b) Ölüm toptan ödemesi yapılması.
             c) Aylık almakta olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.(1)
             d) Cenaze ödeneği verilmesi.
(Değişik ikinci fıkra: 17/4/2008-5754/20 md.) Ölüm aylığı;
a) En az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş, .... şarttır. Denmektedir.
Burada ki” Her türlü borçlanma süreleri hariç ibaresi” sigortalının 899 gün sigortası olması durumunda eğer ki bu yasanın yayım tarihinden önce ölmüşse Askerlik Borçlanması yapabileceği ancak kanunun yayın tarihinden sonra ölmüşse borçlanma yapamayacağı anlamına gelmektedir. O nedenle 1 gün dahi olsa sigorta çok önemlidir.Tabi sadece bu yönü açıklamak için Ölüm aylığından kalanların faydalanması anlamında açıklamak istedim. Yoksa sigorta her gün ve her anlamda önemlidir.
 
Sağlıklı günler dileğiyle...
 
 SORULARINIZ İÇİN
 kaplanali33@gmail.com
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/b92643f4f021b7cbbac9dea97b88faf4.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42