MEMURLAR İÇİN TOPLU GÖRÜŞME

MEMURLAR İÇİN TOPLU GÖRÜŞME

MEMURLAR İÇİN TOPLU GÖRÜŞME

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 05 Haziran 2011, Pazar

Haberi Paylaşın:MEMURLAR İÇİN TOPLU GÖRÜŞME/TOPLU SÖZLEŞME
 
 
            Bugünlerde gündemdeki en önemli konulardan biri de hiç şüphesiz ki Memurlar için Toplu Sözleşme .
            Gerçektedende uygulamada çok çok geniş kapsamlı bir konu bu elimden geldiği kadarıyla özetle anlatmaya çalışacağım.
            4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nu incelediğimizde;
            Kanunun 1.maddesinden yani “Amaç” kısmında “Toplu Görüşme” ifadesini kullanmakta ve devamında da buna ilişkin süreç anlatılmaktadır.
            Yine 4688 sayılı Kanun daki tanımlar kısmındaki Toplu Görüşmeye anlam olarak baktığımız da “yetkili kamu görevlileri sendikaları ve üst kuruluşları ile Kamu İşveren Kurulu arasında yapılan görüşmeyi “ ifade etmektedir.
            Bununla birlikte 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Referandum neticesinde Anyasamızın bazı hükümlerinde değişiklikler olmuştur. Anayasamızın 53.maddesine göre de “ Toplu sözleşme hakkının kapsamı, istisnaları, toplu sözleşmeden yararlanacaklar, toplu sözleşmenin yapılma şekli, usulü ve yürürlüğü, toplu sözleşme hükümlerinin emeklilere yansıtılması, Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun teşkili, çalışma usul ve esasları ile diğer hususlar kanunla düzenlenir “ hükmü eklenmiştir.
            Yukarıda da açıklamaya çalıştığım gibi Anayasa değişikliğinden sonra yasal düzenlemenin de yapılması gerekmektedir. Çünkü bu hususlar 4688 sayılı yasada Toplu Görüşme tanımı içerisinde belirtilmiştir.
            Bunlara ilave olarak da
-         Sözleşmelerin geçerlilik süresi,
-         Yetkili Kamu İşverenin tespiti,
-         Yetkili sendikanın nasıl belirleneceği,
Hususlarını da belirlenmesi gerekmektedir.
            Yapılan toplu sözleşmeleri incelediğimizde İLO sözleşmesi hükümlerine göre uygulandığını görmekteyiz. Ayasanın 90 maddesi ise “...,Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası andlaşmalar kanun hükmündedir" denmektedir.
            Yukarıda izah etmeye çalıştığım üzere yasal düzenlemelerin uygulamada karşılaşılan sorunların bir önce ortadan kaldırılması gerekmektedir.
 
           
Sağlıklı günler dileğiyle...
 
 SORULARINIZ İÇİN
 kaplanali33@gmail.com
 
 
 
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/c3b2359f2934f1103b995a316ab37e18.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42