MHP neden oy kaybetti

MHP neden oy kaybetti

MHP neden oy kaybetti

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 18 Haziran 2011, Cumartesi

Haberi Paylaşın: 
MHP neden oy kaybetti?
12 Haziran seçimleri geride kaldı. Türkiye için en popüler sonuç Ak Parti’nin %49 oy alması olurken; Mersin için ise MHP’nin %7’lik bir oy kaybı yaşaması oldu. Yerel ve Genel seçimlerin yapıldığı 1999 yılından bu yana Mersin siyasetinde önemli bir parti olan MHP, Türkiye genelinde %1,5 oy kaybederken; Mersin’de neden % 7 oy kaybetti?
MHP’nin oy kaybetmesi için başlatılan çalışmalar tabirini kullanmam gerekiyor. Çünkü 2010 yılının Eylül ayında yapılan referandum sonrasında ulusal, yerel medya kuruluşlarınca ve siyasetle uğraşan MHP’lilerin dışındaki herkes; MHP’nin baraja takılacağını üfledi. Üflemeler zaman zaman rüzgâra dönüştü ve seçime birkaç hafta kala fırtına oldu. Bu ağır saldırılar karşısında direnç göstermenin zor olduğunu bilmemek saflık olur. MHP’yi baraj altında bırakma isteminin ise tutmadığını hep birlikte gördük. Fakat MHP’yi baraj altında bırakma istemini isteyenler diğer bir amaca ulaştılar. MHP’nin %20’leri geçen oyunu aşağıya çektiler. Böylece Ak Parti iktidarının bir kez daha yüksek oranda ve tek başına iktidar olmasını sağladılar. Bunun böyle olması sonucunda MHP ülke genelinde %1,5 oy kaybıyla Mecliste ki yerini aldı.
Peki, Mersin’de neden %7 oy kaybı var?
Mersin’de ki oy kaybında birinci etken; MHP’nin Milletvekili listesindeki isimlerin Mersinlilere bir heyecan vermemesidir.
İkinci etken ise; Ak Parti’nin hükümet destekli ‘Akdeniz oyunları ile Mersin İdman Yurdu’nun Süper lige çıkartılması’ gibi projelerini Mersin’e kazandırması sonucunda Ak Parti’ye cüzi bir anlamda oy arttırmıştır.
Üçüncü etken ise Ana Muhalefet partisi CHP’nin Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mersin siyasetindeki yoğun siyasi temposu etkili olmuştur. Örneğin, Mersin merkezde etkili bir miting yapan Sayın Kılıçdaroğlu birkaç gün sonra Erdemli ilçesinde hemen ardından Silifke ilçesinde miting yaparak oyların CHP’ye kazandırılmasını sağlamıştır. Erdemli ve Silifke ilçeleri bildiğiniz gibi MHP’li belediye başkanlarının hizmet verdiği ilçeler. Bu ilçelerde CHP oyları yıllardır çok düşüktür ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun gelerek bire bir halkla bütünleşmesi sonucu MHP oylarının CHP’ye yönelmesine neden olmuştur.
Bir diğer faktör de AKP, CHP ve MHP dışındaki partilerin oyları etkili olmuştur. Buna örnek verecek olursak; 2007 yılında yapılan  Milletvekilliği seçimlerinde Genç Parti’nin Mersin’de 21 bin oyu vardır. Demokrat Parti’nin 40 bin küsür oyu vardır. Saadet Parti’sinin 50 bin küsür oyu vardır. Bu partilere giden oylar 12 Haziran seçimlerinde sandığa yansımadı bile.. adeta yok oldu. Ve bu oylar kesinlikle CHP’ye de gitmez MHP’ye de. Ama gideceği tek bir parti vardır oda AK Parti’dir. AKP’ye 111 bin oyu eklerseniz ne derecede bir oy artışı sağladığını ve buna karşılık MHP’nin de oyunun düştüğünü hep birlikte hesap edebiliriz.
Şahsıma ait bu değerlendirmeleri takiben MHP’de siyaset yapanların görüşlerini de aldım. Tabanın sesinin dinlenilmesi gerektiğine inananlar, vekillerin seçim çalışmalarını yeterli yapamadıklarını dile getirenler, milletvekillerinin halktan ve teşkilattan kopuk olduğunu anlatanları da dinledim. Teşkilatın yeterli çalışmayı yapmadığı söylemlerini dile getirenlerin olduğunu da gözledim. Ve Hatta MHP Grup Başkan vekili Sayın Mehmet Şandır’ın MHP Genel Merkezi’nin ağırlığını hissettiremediği bir seçim sürecini hep birlikte yaşadık. MHP’nin oy kaybında, Sayın Mehmet Şandır’ın etkili olamayışı da önemli bir etken olmuştur.
Neticede; MHP Mersin’de % 7 oy kaybederek 2002 seçimlerindeki hayal kırıklığına benzer bir kırılmayı bir kez daha yaşadı. Ama bu kez biraz farklı; çünkü 2002’de baraja takılan MHP bu kez barajı geçti ve Meclisteki yerini aldı.
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/3ef87f85294b53ee87fcf32c18f3faf8.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42