KIDEM TAZMİNATININ GELECEĞİ

KIDEM TAZMİNATININ GELECEĞİ

KIDEM TAZMİNATININ GELECEĞİ

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 19 Temmuz 2011, Salı

Haberi Paylaşın: 
 KIDEM TAZMİNATININ GELECEĞİ
 
 
            Sürekli gündemin değiştiği ülkemizde çalışanlar açısından hiç kuşkusuz en önemli gündem maddesi Kıdem Tazminatı’nın ne olacağı.
            Bu soruyla çok sık karşılaşmaktayız. Bu konuda yapılan  haberleri inceleyecek olursak sürekli farklı açıklamalar yapılmakta. Bakanlıklar arasında bile açıklamalar değişmekte.
            Bu da konunun netlik kazanmadığını gösteriyor.
            61. Hükümet Programını incelediğimizde de “… kazanılmış hakları koruyan ve bütün işçilerin kıdem tazminatlarını garanti altına alan bir fon teşkil etmek suretiyle, sosyal taraflarla istişare içinde çözüleceği…” ifade edilmiştir.
 
Gündemdeki konularla incelediğimiz de işçilerin lehine ve aleyhine bir takım düzenlemelerinde olduğu görülmektedir.Burada önemli olan çalışanların hak ve menfaatlerini gözeterek kazanılmış haklar bağlamında çözüm üretilmesidir. Haberlerden ziyade atılacak somut adımlarla konuyu değerlendirmek daha uygun olacaktır.
 
EMEKLİLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİR GELİŞME
 
            Daha önce Devlet memuru iken ayrılıp; özel sektörde çalışan ve SSK ya da Bağ-Kur’da çalışarak emekli olanlar. Memuriyette çalıştıkları süreler iken Kıdem Tazminatı alamıyordu.
Ancak Anayasa Mahkemesinin 9 Temmuz Tarihli Resmi Gazete ‘de yayınlanan kararıyla “ikramiye ödenemeyeceğine dair yasa hükmünü iptal etti” yani 5434 sayılı Kanunu’nun 89.maddesinin değiştirilen birinci fıkrasının ikinci cümlesinin” Son defa bu Kanun veya 5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi hükümlerinin uygulanmasını gerektiren görevlerde çalışmakta iken emekliye ayrılan ve. .hükmü iptal edildi.
Bu karara göre de daha önce bu hakları için dava açıp da alamayanlar 9 Temmuz’dan itibaren SSK (4/a) ya da Bağ-Kur’dan (4/b) emekliye ayrılanlar, daha önce memuriyette geçen süreleri için kıdem tazminatı alabileceklerdir.
Anayasamızın 153. maddesine göre Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürüyemeyeceği yönünde. Vatandaşlarımız yine de haklarını aramak amacıyla öncelikle Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine başvurarak bu talepte bulunabilirler. Buradan alınacak cevaba göre hareket edilmesi daha uygun olacaktır.
 
 
 
Sağlıklı günler dileğiyle...
 
 SORULARINIZ İÇİN
 kaplanali33@gmail.com
 
 
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/2d1b8ce23f9074d9bf5e50a292afb238.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42