Binlerce Çocuk Öksüz Büyüyor

Binlerce Çocuk Öksüz Büyüyor

Binlerce Çocuk Öksüz Büyüyor

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 23 Temmuz 2011, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Binlerce Çocuk Öksüz Büyüyor
 
Dünya artık terörle yönetiliyor. Norveç’in başkenti Oslo’da patlayan bomba 7 kişinin canını alırken, Norveç’i yöneten İktidar Partisi’nin Gençlik Kolları üyelerinin bir arada bulunduğu kampa yapılan silahlı ve bombalı saldırı da ise 91 kişi  öldürüldü.
Ülkemizde ise daha geçen haftada 13 askerimiz şehit edilirken son bir ayda 30’a yakın güvenlik mensubu şehit edildi. AKP iktidarları dönemlerinde ise terörden ölen insan sayısı 1000’i geçti.
Aslında bunun adı terör değil. Terör ile ülkelerin ele geçirilmesi olayıdır.
İşte Afganistan. Afganistanda terör vardır ve orayı ABD yönetiyor.
İşte Pakistan. Pakistanda terör vardır ve orayı da ABD yönetiyor.
İşte Irak. Irak’ta terör vardır ve Irak’ı da ABD yönetiyor.
Mısır, Libya, Suriye ve diğer bir çok Arap ülkelerinde terör vardır ve oralarda da ABD’nin tesir gücü vardır.
Ülkemizde de 30 yılı aşkındır terör vardır. Terörün olduğu yerde yine her zaman olduğu gibi ABD vardır. Daha birkaç gün önce ABD Dışişleri Bakanı Bayan Hillary Clinton geldi incelemelerde bulundu birde terörle mücadele için ülkemize yine yardım edeceğiz, istihbarat paylaşacağız diyerek ayrıldı. Yani Bayan Hillary Clinton’a şu soruyu soran yok! “AKP iktidarı dönemlerinde terörün son bulması için hep ABD olarak  yardımcı oldunuz ama terör daha çok azdı. Siz ABD olarak  istihbarat yardımı yaptığınız halde terör neden daha çok azıyor?” diye soran yok.
***
Yeni dünya düzeninde terör’ün açıklaması savaş ile eşdeğer konuşulmaya başlandı. Aslında terörün tarafı yoktur. Çıkarına dokunan nere olursa terör orayı vurur. Ama savaş öyle değil. Savaşın tarafları vardır. Taraflar çarpışır, gücü yetmeyen mağlup olur. Terör ise vurur kaçar. Sivrisinek gibidir. Sokar kaçar. Sonrasında ise kaşınır durursun.
Günümüzde terör ile ülkelerin ele geçirilmesi ya da gücünün zayıflatılması moda oldu. Terörün yaptığı tahribat ile oyalanırken bir başka güçlü ülke senin üzerinde güç oluşturmuş seni yönetmeye başlıyor. İşte terörün meyvesi. Yukarıda saydığım ülkeler bu şekilde yönetiliyor.
Türkiye ise güçlü demokrasisi ile ne teröre teslim oldu ne emperyalizme teslim oldu. Ama sivrisineğin soktuğu yeri kaşıdığımız gibi 30 yıldır kaşınıp duruyoruz. Halbuki ülkemizi yönetenler kararlılıkla ‘ üfff!..’ dese terör kalmaz. Bunun aksi olurda ülke yönetimimiz demokrasiden uzaklaşıp terör lehine  totaliter bir rejime dönüşürse işte ondan sonra kaşınan yerler kangren olur ve ülkenin hali hiçte iyi olmaz.
Bu bağlamda bir konu daha açmak istiyorum. İkinci dünya savaşı başladığında ülkemizi yöneten Rahmetli İsmet İnönü idi. Savaş tüm Avrupa’yı sarmış, milyonlarca kişi öldürülmüş her yanda kan var, vahşet var, ızdırap var.
Ama bizim ülkemizde yoktu.
Nedeni ise; Balkanlara kadar gelen kanlı savaş, Türkiye’ye giremedi. Çünkü bunun için en büyük mücadeleyi Başbakan İsmet İnönü verdi. Ülke insanı belki kıtlık çekmiştir ama onların çoçuklarını babasız bırakmadık şeklinde Başbakan İnönü’nün açıklamaları da vardır.
Sonuç olarak diyorum ki; dünyadaki bu terör savaşlarında Türk insanı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti niye var?
Hak hukuk adalet insan hakları hepsi terör için bir bahanedir. Ülkemizde her insan özgürce her dilediğini fazlasıyla yapabilmektedir. O terör malzemesi haklara sığınıp ülkemizde terör estirenlere ve terör savaşına son vermek için acaba bir İnönü mü gerekiyor. Çünkü 30 yıldır binlerce çocuk babasız kaldı. Öksüz büyüyor.
***
Zaman zaman İngiltere’de, İspanya’da, Fransa’da İtalya’da yaşanan kanlı terörler bu kez Norveç’te yaşandı. Bu terör savaşlarından  kim veya kimler faydalanacak bekleyip yine hep birlikte göreceğiz… Umarım yine Müslümanların üstüne yıkılmaz!.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/828a4aad1cf37df65350975bf85265d2.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42