ENGELLİLERE YÖNELİK YENİ DÜZENLEME

ENGELLİLERE YÖNELİK YENİ DÜZENLEME

ENGELLİLERE YÖNELİK YENİ DÜZENLEME

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 04 Ağustos 2011, Perşembe

Haberi Paylaşın:ENGELLİLERE YÖNELİK YENİ DÜZENLEME

 

Okuyucularımızdan Sayın Mehmet GÜLER’den   gelen soruyu cevaplamak istiyorum. “ 6111 sayılı maddenin 104 maddesi “ hakkındaki düşüncemi  sormuş..

Öncelikle yazımı takip ederek soru sormasından dolayı teşekkür ediyorum.

 

6111 sayılı Kanunu’nun  104 maddesiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na ““Ancak özürlüler için; özür durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulaşım şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süreleri merkezde üst yönetici, taşrada mülki amirlerce farklı belirlenebilir.

Memurların yürüttükleri hizmetin özelliklerine göre, bu madde uyarınca tespit edilen çalışma saat ve süreleri ile görev yerlerine bağlı olmaksızın çalışabilmeleri mümkündür. Bu hususa ilişkin usûl ve esaslar, Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir” eklenmiştir.

Yukarıda açıklandığı üzere 6111 sayılı yasa ile 657 sayılı yasanın  100’ncü maddesinde yapılan değişiklikle engelli kadrosunda çalışan personele yönelik bir uygulamadır.

Özür durumu,

Hizmet gerekleri

İklim ve

Ulaşım şartları

 Dikkate alınarak mesai saatlerinin başlangıç,bitiş ve öğlen dinlenmelerine yönelik lehlerine bir düzenleme yapma yetkisini merkezde üst yönetici, taşrada mülki amirlikler denmiş.

            Eklenen ikinci fıkrada ise memurların yürüttükleri hizmetin özelliklerine göre çalışma saat ve süreleri ile görev yerlerine bağlı olarak çalışma yapabilmelerini. Ancak Devlet Personel Başkanlığı teklifi ve Bakanlar Kurulu tarafından belirleneceği belirtildiği için bu konuda yapılacak düzenlemelerin de beklenmesi gerekmektedir.

 

Engelli kadrosunda çalışanların mesai geliş-gidiş, çalışma şartları ve benzeri konularla birlikte bunların bakmakla yükümlü çocuklarından dolayı da bir çok iyileştirmeler yapılmış. 
(
http://www.mersinistikbal.net/ali-kaplan/663/calisan-annelere-erken-emeklilik.)

Benzeri konularda da Başbakanlık Genelgesi ile bir takım iyi yönde düzenlemeler yapılmıştır. Bu konuda mevzuat anlamında değişiklikler olduğunda  paylaşmaya çalışıyorum.

 

Bazı kamu ve özel sektör kuruluşları engeli personele yönelik  çalışma ortamları konusunda da düzenlemeler yapmışlardır.

 

Kanımca bu düzenleme iyi bir çalışma olmuş ve daha iyi çalışmalar olmasını da beklemekteyiz.

 

 

Ramazan Ayının tüm milletimize hayır,sağlık ve mutluk getirmesini dilerim

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/0b5a72a9cfcab246780b2c938f5078a5.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42