YURT DIŞI BORÇLANMA

YURT DIŞI BORÇLANMA

YURT DIŞI BORÇLANMA

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 10 Ağustos 2011, Çarşamba

Haberi Paylaşın:YURT DIŞI BORÇLANMA

 

            Yurt dışı borçlanma zaman zaman karşılaştığımız ve gündem oluşturan bir konu.

            Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlik Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında 3201 sayılı kanun hükümleri uygulanmaktadır.

            Yasayı  ana başlıkları ve uygulama şekliyle inceleyecek olursak.

            Yurt dışında 18 yaşını doldurup Türk Vatandaşı  olarak çalışma süresine sahip kişiler ile ev hanımı olarak ikamet edenler faydalanmaktadırlar.

            Yurt dışına çıkmadan önce Türkiye’de çalışması varsa en son tabi olduğu  Sosyal Güvenlik Kuruluşu’na göre prim öder  (Sosyal Güvenlik Kuruluşları mevcut durumda tek çatı altında toplandı). Daha önce herhangi bir tabiliği yoksa 5510’nun 4-b’sine göre işlem yapılır.

            Yurt dışına çıkmadan önce emekli Sandığı’na tabi çalışmışlığı varsa. Yurt Dışına ait borçlanılan her 1 yıl için 1 kademe, her 3 yıl içinde 1 derece verilerek ilerletilir. Ancak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36 maddesine göre yükselebilecekleri dereceyi aşamazlar. Yükselebilecekleri derecenin kademe ve ek göstergeleri aylıklarının hesabında dikkate alınır.

            Geriye dönük borçlanmada 1 ay 30 gün 1 yıl ise 360 gün olarak dikkate alınır.

            Borçlanma miktarları ise;

            5510 sayılı yasa ile birlikte borçlanmada Prime Esas Kazanç Uygulaması getirilmiştir.

            Prime esas kazançta taban 837  TL (16 yaşından büyükler için Asgari ücret), tavan ise 5.440.5 TL (837*6.5) ‘nin %32 sidir.

 

            Aylık bağlanabilmesi için ise;

Yurt dışından kesin dönüş olması,

Tahakkuk ettirilen borcun tamamının ödenmesi,

Borç ödendikten sonra yazılı istekte bulunulması gerekmektedir.

 

Aylık bağlandıktan sonra; tekrar yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışanlar, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alanların aylıkları, tekrar çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı bir ödenek almaya başladıkları tarihten itibaren kesilir. Yurda dönüşle birlikte talebi halinde kesilen aylıkları tekrar  bağlanır.

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri