Vali Güzeloğlu ve Mersin

Vali Güzeloğlu ve Mersin

Vali Güzeloğlu ve Mersin

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 17 Eylül 2011, Cumartesi

Haberi Paylaşın: 
Vali Güzeloğlu ve Mersin
Mersin’de değişim rüzgarları esiyor. Gelişmeye açık bir kent olan Mersin’de Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı gezilerle, söylediği sözlerle konuşulmaya başlandı.
Esnaflarla, Oda ve Dernek yöneticileri ile sabahları kahvaltıda bir araya gelen Vali Güzeloğlu, kentin sorunlarını bire bir ağızdan dinleyip yaptığı konuşmalarla da çözümlerini anlatıyor.
Mersin’in doğu girişinin çok kötü olduğu, ışıkların çok olduğu, araç trafiğinin kenti kaldırmaz olduğu, park sorunlarının yaşandığı, Mersin girişindeki hayvan pazarın olumsuz görüntü verdiğini, işsizlik olduğunu vs… gibi sorunlarını ileten oda ve dernek yöneticileri ile esnaflara Vali Güzeloğlu, çözümler konusunda net bilgiler verdi.
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Tarsus’tan Mersin’e seyahat eden bir aracın 15 dakika da Mersin’e geleceğini söylerken üç ana şerit iki de tali şerit olmak üzere gidiş ve gelişlerde beş şeritli yol yapılacağını. Bu yollarda ışık olmayacağını kentin doğu girişindeki tüm olumsuz, çirkin görüntülerin ortadan kaldırılacağını müjdelerken; Mersin’e girişin muhteşem bir çevre görüntüsüne kavuşacağını ve otoban bağlantıların da 6’ya çıkartılacağını söyledi.
Mersin’in Akdeniz Oyunlarına hazırlık yaptığını da sözlerine ekleyen Vali Güzeloğlu, Spor ile Mersin ekonomisine önemli katkılar sağlanacağını, hatta Mersin İdman Yurdu’nun Süper Lige çıkmasının bile önemli ekonomik katkılar sağlayacağını simitçi örneği ile anlattı. Bir simitçinin bile Mersin İdman Yurdu maçlarında günlük yevmiyesinden daha fazlasını maç günü kazanacağını örnekledi.
Ekonomik konularda ise Vali Güzeloğlu, Büyük şirketlerin Mersin’de kazandıkları gelirlerinin vergilerini bağlı oldukları kentlere değil de; Mersin’e vermeleri için büyük bir gayret göstereceğini iddialı bir şekilde açıklaması oldu.
Bir diğer konu ise Tırmıl Sanayi Sitesi esnafları ziyaretinde dile geldi. Yerli malı kullanılması için Mersin Valiliği olarak alımlarda buna titizlikle dikkat edecekleri sözünü vermesiydi. Hatta bu konuda çöp bidonlarını başka bir ilde yaptıran bir Belediyemizi de burada eleştirmesi dikkat çekiciydi. Valilik olarak tarım işçileri için seyyar Mobil karavanlarını Tırmıl Sanayi sitesinde yerli malı üretimi olarak yaptırdıklarını anlatması Mersin’de artık düne bakışla bir çok şeyin bugün daha farklı olacağının işaretini veriyor.
Yerli malı alımları veya vatandaşların yerli malı tüketimi için teşvik edilmesi Valimiz tarafından gerçekten çok anlamlı bir çıkış oldu. Çünkü, hem işsizliği önleyecek hem elde edilen kazanç kentte kalacak hem de üretimi teşvik edecek bir uygulamadır.
Mersin kentinin tanıtımı için neler yapılması gerekiyorsa yapacaklarının altını çizen Mersin Valisi Güzeloğlu, Erdemli ilçe sınırlarında Kral Yolu adlı filmin çekimlerini yapan film ekibini de ziyaret ettiğini belirterek; Mersin’in turizm yönünden tanıtılması için bu tür filmlerin bir fırsat olduğunu dile getirmesi her yönü ile Mersin’in düşünüldüğü izlenimini veriyor.
Tarihi yerlerin restorasyon çalışmaları yapan belediye başkanlarına katkı sözleşmesi Valimiz tarafından imzalandı. Burada İmzayı atan Vali Güzeloğlu’nun Azakhan için söyledikleri ise takdire şayandır. “ Bu kentin ortak hafızasının da ki bir çok yapının yerinde; bugün maalesef hazin bir boşluk bulunmakta. Doğru, ama bilinçsizliğin, ama sahipsizliğin, ama yönetimdeki eksikliğini bir sonucudur Azakhan’ı yıkan.” Bu sözler tarihi mekanlara verilen değer için yeterde artar bile… Tarihi yerlerin yeniden elden geçirilmesinin sadece yeterli olmadığını, bu mekanlarda insan nefesinin hissedilmesi gerektiğine de vurgu yapan Vali Güzeloğlu’nu bir kez daha kutlamak gerekir.
Üretim demek işsizliğin yok edilmesi demektir. Üretim demek yerli malın satılması demektir. Üretim demek kalkınma demektir. Üretim demek tanıtım demektir.
Mersin Valimizi bu girişimlerinden dolayı kutlarken, Mersin’de 2003 yılından beri tarihi, sosyal ve kültürel sinema filmi üreten İnciay Yapım’ı da tebrik etmeden geçemeyeceğim. Çünkü Mersin’de sadece İstanbul’dan gelenler film üretmiyor.
İnciay Yapım Mersin’de, Mersin’in ilk yerli malı uzun metrajlı filmini çekmiştir. Tek Kadın adlı bu film Yörüklerin kara çadırında geçen bir dramı anlatmaktadır. Tamamen Ovacık köylülerin oynadığı filmde nişan, evlilik ve Yörük yaşamı ile ilgili belgesellere taş çıkartan sahneleri de izlemek mümkün. Üç Kızlar filminde ise Uzuncaburç yöremizin tüm görkemi ile ayakta duran tarihi buluntuları ve kalıntılarının görselliğe taşındığı bir tarihi eser kaçakçılığı filmi… izlenmeye değer.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/e9d6f64a9984b6a74d55e890951528e3.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42