ENGELLİLERE TAŞIT ALMALARI HALİNDE SAĞLANAN ÖTV MUAFİYETİ

ENGELLİLERE TAŞIT ALMALARI HALİNDE SAĞLANAN ÖTV MUAFİYETİ

ENGELLİLERE TAŞIT ALMALARI HALİNDE SAĞLANAN ÖTV MUAFİYETİ

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 24 Eylül 2011, Cumartesi

Haberi Paylaşın:ENGELLİLERE TAŞIT ALMALARI HALİNDE SAĞLANAN ÖTV MUAFİYETİ
 
            Bu haftaki yazıyı Engelli vatandaşlarımızla ilgili bir konu hakkında  yazmaya çalışacağım.
            Öncelikle ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) Kanunu’nun 7.maddesinin de;
 
 - Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtların (motor silindir hacmi 1.600 cm³ ü aşanlar hariç),
 - Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtların (motor silindir hacmi 2.800 cm³ ü aşanlar hariç),
-          Motosikletler (mopedler dahil) ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler ile bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV den istisna edilmiştir.
Bu hususları açıklamaya çalışacağım:
            Engelli kişiye ÖTV istisnası uygulanması için, bu kişilerin araçları kullanması şartı ve özel tertibat yaptırılmasına da gerek bulunmamaktadır. İstisnanın uygulanabilmesi için ilk iktisabını yapacak olan (Engelli) kişinin sakatlık derecesinin % 90 veya daha fazla olduğuna dair yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneğini, araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapan yetkili satıcı veya bayi tarafından vergi dairesine verilecek ÖTV beyannamesine eklenmesi yeterlidir.
  - Aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneğinin,
 - H sınıfı sürücü belgesinin fotokopisinin,
de motorlu araç ticareti yapan yetkili satıcı veya bayi tarafından verilecek ÖTV beyannamesine eklenmesi gerekmektedir.
Engellilere sağlanan ÖTV siz taşıt satın alma imkanı 5 yılda bir defa kullanılabilmektedir. 5 Yıllık süre içersinde aracını elden çıkaran engellinin bu sürenin geçmesini beklemesi gerekmektedir.Ancak engelliler tarafından ilk alımından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi halinde yeni bir aracın alınmasında 5 yıl şartı aranmamaktadır.Bunu belirten ekspertiz raporu ile "hurdaya çıkarılmıştır" damgası vurularak tescili gerekir.
Araçlar, 5 yıl kullanıldıktan sonra engelli kapsamında olmayan şahıslara satılsa dahi daha önce tahsil edilmeyen ÖTV aranılmamaktadır.
 Sakatlık derecesi % 90 ın üzerinde olanlar için başka bir şart aranmamakta ancak %90’nın altında olanlar için ise "H" sınıfı sürücü belgesini haiz olunması ve araçta sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibatyaptırılması şartıyla istisna uygulanacaktır.
Debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla(engel hali)  uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur.
            Yeni araç alımı için ilk araç alımından itibaren 5 yılın geçmesi beklenecektir. Aracı satma zorunluluğu yok.5 yıldan fazla süreyle elinde bulundurması yeterli sayılmaktadır.
Alınacak olan Sağlık Kurulu Raporları’nın da mutlaka mevzuata uygun olması gerekmektedir. 
 
Sağlıklı günler dileğiyle...
 
 SORULARINIZ İÇİN
 kaplanali33@gmail.com
 
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/a4d3d3c84554e28b8ec74f7da576a043.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42