MUHTAÇ AYLIĞI

MUHTAÇ AYLIĞI

MUHTAÇ AYLIĞI

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 11 Ekim 2011, Salı

Haberi Paylaşın:MUHTAÇ AYLIĞI

 

 

Bu hafta konu olarak Muhtaç Aylığını işlemeye çalışacağım .

Tarihimizde çok önemli bir yeri olan  Osmanlı dönemiyle de zirveye çıkan Vakıf geleneği toplumumuzda yardım ve yardımlaşma anlamında çok müstesna değere sahiptir.

Muhtaç Aylığı verilmesi ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün görevleri arasındadır.

Muhtaç Aylığından faydalanabilecekler olanlar ise;

- Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara;

- Sosyal güvencesi olmaması, herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,

- Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,

- Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu Yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi halinde aylık bağlanabilir.

Ayrıca;

-18 yaşından küçük engelli çocuklara, kendilerine bakmakla yükümlü anne ve babalarının bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen şartları taşıdığı takdirde aylık bağlanır.

Aynı aileden sadece bir kişiye aylık bağlanabilir.

Başvuru ise;

Kendisine aylık bağlanması için başvuracaklar Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan formu doldurarak yerleşim yeri Bölge Müdürlüklerine

şahsen,

posta yoluyla veya Genel Müdürlüğün internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirler. Muhtaç engellilerin özrünü belirten sağlık kurulu raporu forma eklenir.

Yoklama belgesini vermeyenlerin aylıkları dondurulur, yoklama belgelerini üç ay içerisinde getirmeleri halinde verilmeyen aylıkları toptan ödenir.

Aylık alanların;

a) Ölümü,

b) Muhtaçlığının kalkması veya bakım altına alınması,

c) Yetim erkek çocuğun 18, yüksek öğrenimde ise 25 yaşını tamamlaması,

ç) Aylıkların aralıksız üç ay alınmaması,

halinin tespitini takip eden ay başından itibaren aylıkları kesilir.

Muhtaçlar, aylıklarının kesilmesini gerektiren halleri bölge müdürlüklerine en geç bir ay içinde yazılı olarak bildirmek zorundadırlar.

Aylık bağlanmasını gerektiren şartların ortadan kalktığı tarihten itibaren yapılan fazla ödemeler genel hükümlere göre ilgililerden tahsil edilir.

2011 yılında muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 330,62 TL ödenmektedir.

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/fdb3f4a941c33f4c2056a6917aa874e6.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42