Deprem ve Yaşam

Deprem ve Yaşam

Deprem ve Yaşam

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 30 Eylül 2011, Cuma

Haberi Paylaşın:Deprem ve Yaşam
İnsan olmanın en zor tarafı yaşamaktır.
Düşünün bir kere, ciğerleriniz için oksijen gerekiyor ve bunun için soluk alacaksınız, yaşamınız devam edecek. Mideniz için yiyecekler ve içecekler gerekiyor, yemek yiyerek, su içerek bunu sağlıyorsunuz ve yaşamınız yine devam ediyor. Bu iki hayati değerler olmasa yaşamın hiçbir önemi yok.
Deprem oldu. Van halkı ile birlikte hepimiz üzüldük. Ülkemizin her yönünden yardımlar oluk oluk aktı. Akmaya da devam ediyor.
Neden akıyor?
İnsan olduğumuz için.
Neden akıyor?
Kardeşlik için.
Neden akıyor?
Biriz, beraberiz, kuvvetliyiz demek için.
Yardımlar insanlık için yapılır.
Depremzedeleri kurtarma çalışmaları yapıldı. Göçük altından 200’e yakın insan sağ kurtarıldı. Bunların içinden Azra bebek tarihe geçti.
Annesi açtı. Yaşaması için gerekli olan yemeği yiyemiyordu. Buna rağmen bebeği Azra’nın yaşaması için onu sütü ile doyurdu. Sütü bitince tükürüğü ile bebeğinin ağzını ıslattı ve yardım eli gelince de kurtuldular.
İşte yaşamak için soluk almak yetmiyor. Gıdaya ihtiyacımız var. Suya ihtiyacımız var.
Su deyince; bir de delikanlının birini, saatler sonra yine göçük altından sağ çıkardılar. O da çıkar çıkmaz, açlığını değil de susuzluğunu nasıl giderdiğini anlattı. “Yağmur yağdı, yağmur suyunu içtim” dedi.
Cenab-ı Allah’a duacı olmalıyız. İnsanın yaşaması gerekiyorsa, Cenab-ı Allah yaşatır. Vadesi geldiyse yapacak bir şey yok. Ölümlü dünya hepimiz öleceğiz. Fakat, deprem gibi betonların arasında kalarak, acı çekerek ve yalnız bir şekilde değil; Cenab-ı Allah bizlere hayırlı ölümler nasip etsin.
Depremi bunun için hatırladım. Yaşamanın zorluğu bilinsin diye…
İnsanlık adına Van’a yardım elleri uzanırken; hainlerin sinsice tuzak kurarak Osmaniye ilimizde polislerimizi şehit etmesi ise vahşiliktir. Alçaklıktır. Bunu insanlık adına kınıyorum. Bu teröristlere kahramanlarımız diyenleri de kınıyorum. Onların ölüsüne sahip çıkıp cenaze törenlerini mitinge çevirip ortalığı yakıp yıkanları da kınıyorum. Ayrıca bu teröristlere çağrıda bulunup, “Silahı bırakın affedeceğiz” diyenleri de kınıyorum.
***
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. yılını kutluyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı, Hakkari de ki hain saldırıda şehit olan askerlerimiz ve Van ilimizde meydana gelen deprem felaketinin aynı anlara denk gelmesinden dolayı buruk kutluyoruz. Yine de kutlamak zorundayız, çünkü; yaşamamız için, hava-su ve yemek gibi ihtiyaç olan en önemli şey özgürlüktür. Vatandır, bayraktır. Özgürlüğümüz olmasa depremde göçük altında kalıp yardım bekleyen insanlar gibi yardıma muhtaç oluruz.
Yardımların ardı ardına deprem bölgesine ulaşmasından sonra, depremzedelerin ortak ağzı dikkatimi çekti. “Allah devletimize zeval vermesin! Devletimiz çok güçlü” sözleri oldu.
Depremde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, Türk Milletine de başsağlığı diliyorum.
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/99a03401302d4e940264fd25065c4384.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42