GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE YEŞİLKART UYGULAMASI

GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE YEŞİLKART UYGULAMASI

GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE YEŞİLKART UYGULAMASI

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 17 Kasım 2011, Perşembe

Haberi Paylaşın: 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI VE YEŞİLKART UYGULAMASI
 
Bugünlerde önemli bir gündem maddesi de Yeşilkartlılarla ilgili yapılacak uygulama.
 
5510 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte herkes Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmişti (md 60). Ancak hem yasanın yeni çıkması hemde Sosyal Güvenlikle ilgili farklı kurumların birleşmesi nedeniyle geliri olmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinin Yelşil Kart vasıtasıyla yürütülmesine devam edildi.
Ancak 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren bu uygulama yürürlüğe giriyor. Yani Yeşilkartlılar dahil herkes Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınıyor.
Bununla birlikte kişilerin mal varlıkları ve gelirlerini dikkate alınacak bir uygulama “Gelir Testi” yapılacak. Asgari ücret dikkate alınacak. Bu uygulamaya göre (md.80);
 
· Sorgulama sonrasında aylık aile içi kişi başı geliri 279 liranın altında olan kişiler yine yeşil kartlı gibi ücretsiz-primsiz sağlık yardımı alacak.

            - Kişi başı geliri 279-837 lira aralığında olanlar ayda 33 lira,
             - Kişi başına gelir 837-1.674 lira aralığında olanlar 100 lira,
 - 1.674 liranın üzerinde olanlar ise 200 lira GSS primi ödeyecekler.

            Örnekle izah etmeye çalışacak olursak; 4 kişilik ailenin bir ferdi, 1 Ocak 2012 de yeşil kart için SGK ya başvurduğunda, bu kişinin aile gelirinin toplamına bakılacak. Toplam aylık gelir ( 4 kişi * 279) 1.116 liradan fazlaysa, bu kişi yeşil kartlı sayılmayacak ve ayda 33 lira ödemesi istenecek. Bu tutardan az ise aile fertlerinin tamamı ücretsiz-primsiz GSS li olacak.

            Görüldüğü üzere işin esasında pek fazla değişiklik olmayacak. Sadece gelir testlerini SGK yapacak ve elektronik ortamda kişilerin bütün bilgileri sorgulandıktan sonra karar verilecek.
Bir önemli ayrıntı da Genel Sağlık Sigortası Priminin 30 güne tamamlanması zorunludur. Çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetleinde çalışanlar da 30 güne tamamlamak zorundadır. Yine aynı şekilde yukarıda izah etmeye çalıştığım Gelir Testi uygulamasına tabi olacaklar.
 
            Bir önemli hususda; işsiz kalma durumunda Genel sağlık Sigortasından faydalanma ise;
- Genel sağlık sigortalı sayılanlar, zorunlu sigortaları sona erdiği tarihten itibaren 10 gün süreyle GSS dan yararlanır.
- Sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 1 yıl geriye doğru 90 gün zorunlu sigortası varsa, 90 gün boyunca prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın GSS dan faydalanır (bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil) .
 
   Sağlık günler dileğiyle...

 
 
 SORULARINIZ İÇİN
 kaplanali33@gmail.com
 
 
 
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/3937f3e38f6c85c43b6261721ef1f8b5.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42