KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ BİR SORU

KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ BİR SORU

KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ BİR SORU

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 06 Aralık 2011, Salı

Haberi Paylaşın:KIDEM TAZMİNATI İLE İLGİLİ BİR SORU

 

Bu hafta  bir okurumuzdan gelen bir soruyu işlemek istiyorum. Öncelikle sorusu için teşekkürler. Sorusu birkaç konuyu içerdiği için ayrıca o konuları da paylaşmış olacağım.

Soru özetle şöyle;

2007 yılı Ocak Ayında işe başlamış,

2009 yılı Aralık ayında askere gittiği için işten ayrılmış ve 2010 yılı Haziran ayında askerlik dönüşü tekrar işe başlamış. Şimdi işten ayrılması durumunda Kıdem Tazminatı alıp alamayacağını soruyor.

4857 sayılı İş Kanunu’nun yürülüğe girmesiyle birlikte, daha önce yürülükte olan 1475 sayılı İş Kanunu’nun Kıdem tazminatı ile ilgili hükümleri yürülükte. 4857 sayılı Kanunu’nun 25.maddesi ve 1475 sayılı 14( 3) maddesi gereği ;

“ muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle iş yerinden ayrılanlara” Kıdem Tazminatı verilmektedir.

Yine 1475 ve 4857 sayılı Kanunlara göre;

 -İşçinin çalıştığı her 1 yıl  için son 30 günlük brüt ücreti tutarındadır. Yıl kesirleri de dikkate alınır. İşçinin giriş ve çıkış tarihleri tespit edilir. Yıldan arta kalan ayları güne çevrilir ve son brüt ücret 365 e bölünmek suretiyle  günlük ücreti bulunur.

Kıdem Tazminatı’nda almadaki süreyi ( zamanaşımı) irdeleyecek olursak;

4857 ve 1475 sayılı Kanunlarda bununla ilgili bir düzenleme yapılmamış. Bu nedenle Borçlar Kanunu’nun inceleyecek olursak 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 146.maddesi “Kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça, her alacak on yıllık zamanaşımına tabidir. “.

Askerlik sonrası işe başladığı için işten askerlik sonrası başlangıç tarihi ile işten ayrılış/çıkarılış tarihleri için Kıdem Tazminatını alabilmek için yukarıda izah etmeye çalıştıığım hususların gerçekleşmesi gerekmektedir.

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri