Yabancı Doktor

Yabancı Doktor

Yabancı Doktor

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 10 Aralık 2011, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Yabancı Doktor
Sağlıkta yabancı doktorlar döneminin başlayacağının duyulmasının ardından, hasta ile yabancı doktor arasındaki iletişimin nasıl sağlanacağı da merak konusu oldu.
Araya bir tercüman mı koysalar, yoksa yabancı doktorlara Türkçe öğrenme zorunluluğu mu getirseler diye düşünüyorum ama hangisini yaparlarsa yapsınlar, yabancı doktorların bizim hastaların anlattığı derdi anlamaları bir hayli zor olacak.
Hasta geliyor, muayene odasında yabancı doktor bir şekilde hastaya derdini soruyor.,. Hasta, “beynim çatlıyor!”diyor. Yabancı doktor bu hastanın beyninin çatlamasına nasıl bir deva bulacak bende merak ediyorum. Ya da hasta geldi “karnım cuadak cız etti”dese yabancı doktor bundan ne tür bir hastalık anlayacak.? Veya, “amelim, ateş bastı, ağzım ekşiyor, midem yanıyor, kaşım atıyor, yüzüm yanıyor, belime soğuk aldım, kafam zonkluyor, dermanım kesildi, canım gitti dese… ne anlar ithal doktor… Biraz fıkra gibi olacak, Türk insanının yabancı doktorlarla iletişim kurması…  Ama asıl sorun tam gün yasasında gibi.
Bir fıkra:
Hastanın biri doktora gelmiş, doktor bey; “sabahleyin yataktan bir türlü kalkasım gelmiyor, işe gitmek istemiyorum, çalışma isteğim de yok”demiş.
Şikayeti dinleyen doktor; “eğer şikayetiniz buysa bunun adı tembelliktir” demiş hasta hemen; “biliyorum doktor bey ama işletme sahibine hastayım diyemiyorum ‘tembelliğin’ Latince adı yok mu?
Evet, yabancı doktorlar, işe gitmek istemeyen hastalarımızın derdine ilişkin, Latince bir ad nasıl bulurlar bilemiyorum ama devletimizin hastanelerinde başarılı uzman doktorlarımızın, çıkartılan tam gün yasası nedeniyle çalışamaz hale geldikleri de bir gerçek. Bundan dolayı da Tam gün yasası nedeniyle mağdur olan doktorlarımızın çoğu özel hastanelere transfer olmuşlar. Devlet hastanesinin poliklinik servislerinde doktorlarını arayan hastalar, ‘ayrıldığını’ duyunca adeta şok yaşıyorlar ve soluğu özel hastanelerde alıyorlar…
Bu durum iyi midir, kötü müdür, zaman gösterecek. Fakat yıllarını devlet hastanesinde hastalarına adamış doktorlara, Sağlık Bakanlığımızın sahip çıkması ve onları devletimizin hastanelerine yeniden kazandırması bence en iyi gelişme olacaktır.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/25de2f5bb260690b14485133d2ff76eb.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42