74 Milyonluk Bütçe Az Değil mi?

74 Milyonluk Bütçe Az Değil mi?

74 Milyonluk Bütçe Az Değil mi?

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 18 Aralık 2011, Pazar

Haberi Paylaşın:74 Milyonluk Bütçe Az Değil mi?
 
Bütçe (eski Fransızca: bougette sözcüğünden), devletin, bir kuruluşun, bir aile veya bir kimsenin gelecekteki belirli bir süre için tasarladığı gelir ve giderlerinin tümüdür. Devlet, satış, gider, üretim, genel yönetim gibi bütçe türleri vardır. Devlet bütçesi, devlet ve öteki kuruluş veya toplulukların belirli bir dönem içindeki gelir ve giderlerinin oranlama niceliklerini önceden belirleyen, onaylayan ve bu işlemlerin yapılmasına izin veren kanun veya karar ,bu kanun veya karar yasama organının yürütme organına verdiği bir yetki şeklindedir. (Kaynak: Vikipedi)
Kişilerin tek başlarına kamusal ihtiyaçları karşılamalarının mümkün olmadığından yola çıkılarak, devlet ve diğer kamu kuruluşlarının bu harcamaları tahmin etmesinin adına da bütçe denir. Devleti temsil eden kurumların bir dönem için hazırladığı gelir ve gider tablosu kanun ile yetkilenmiş hukuksal bir belgedir. Bunun adı da bütçedir.
 
Bu bilgilerden sonra gelelim Mersin’in bütçesine. Mersin İl Özel İdaresi 2012 yılı bütçesini 74 milyon 250 bin TL olarak tahmin etti ve Meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. Mersin Valiliği ise bu rakamı uygun görmeyerek bütçeyi geri çevirdi. Bütçenin Mersin İl Genel Meclisinde tekrar görüşülmesi esnasında ben de oradaydım.
CHP ve MHP Gurubu bütçeyi savunurken AKP gurubu ise rakamı fazla bularak “hayali” olduğunu iddia ederek eleştirdi. Tabi ki görüşmelerin sonunda bütçe yine aynı rakamla CHP ve MHP gurubunun oyları ile tekrar kabul edilerek, yeniden Mersin Valiliğine onay için gönderildi.
İade edilen bütçenin görüşmelerinde hem CHP hem de MHP guruplarından yükselen ses köylere hizmet götürme amaçlıydı. Bunun için bütçeye 21 milyon 560 bin lira gibi önemli bir para konmuştu. Geçmiş dönemlerde köylere hizmet için bütçeye konulan miktar 2 milyon küsurdu.
Ben gazeteci olarak Mersin’in köylerini en çok gezenlerden biriyim. İnanın bazı köylerimizdeki yaşam koşulları, başta Güneydoğu Anadolu bölgemizde yaşayan insanlarımız olmak üzere Türkiye’nin bir çok bölgesinde yaşayan insanlardan daha kötü… Mersin’de yolu olmayan, suyu olmayan, sağlık eğitim gibi önemli hizmetleri yeterince alamayan köylerimiz de çok.
2 milyona yakın nüfusu olan, 500 küsur köyü olan Mersin için, 74 milyon 250.TL’lik bütçe çok az değil mi? Üstelik Akdeniz Oyunlarına ev sahipliği yapacak bir Mersin ili için bu bütçe çok çok az değil mi?
Bazı İllerimizin 2012 yılı tahmini bütçeleri şöyle; Diyarbakır 75 Milyon TL, Mardin 60 Milyon TL, Gaziantep 70 Milyon küsur TL Muş 24 Milyon TL, Siirt 30 Milyon TL, Trabzon 51 Milyon TL, Bingöl 39 Milyon TL ve Antalya 80 Milyon TL… Tabi bu rakamlar bu ay netleşecek. Ama bu illerimizi nüfus oranlarına göre değerlendirdiğimizde  Mersin için neden daha fazlası olmasın sorusu hemen akla geliyor…Ve bende soruyorum:
Mersin’e daha fazla yatırım yapılmasın mı, hizmet üretilmesin mi? Köylere yatırım ve hizmet gitmesin mi?
Yoksa Mersin’i sevmiyor muyuz?

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/798df4321967fd6100fb62890500901b.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42