ÖZÜRLÜLERE VERİLEN SAĞLIK KURULU RAPORLARI

ÖZÜRLÜLERE VERİLEN SAĞLIK KURULU RAPORLARI

ÖZÜRLÜLERE VERİLEN SAĞLIK KURULU RAPORLARI

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 17 Ocak 2012, Salı

Haberi Paylaşın:ÖZÜRLÜLERE VERİLEN SAĞLIK KURULU RAPORLARI

 

 

Özürlülere Sağlık Raporu verilmesi ile ilgili Yönetmelik 14.01.2012 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu Yönetmelikle ilgili bazı hususları paylaşmak istiyorum.

            Bu Yönetmelik de “Ağır Özürlü” tanımı var. Buna göre; Özür oranı %50 ve üzerinde olan günlük yaşam aktivitelerini de başkalarının yardımı olmaksızın yapamayacağı Sağlık Kurulu Raporu’nda belirlenen kişilerdir.

            Dikkat edilmesi gereken bir husus da Yetkili Sağlık Kurumları ile Yönetmelikte belirtilen şekilde sağlık kurulunu teşkil etmeyen sağlık kurumlarının verdiği sağlık kurulu raporu bu anlamda dikkate alınmayacaktır.

            Özürlü Sağlık Kurulu Raporu, kişinin sağlık kurumuna başvurmasından itibaren en geç 20 (yirmi) iş günü içerisinde tamamlanarak ilgiliye verilmesi gerekmektedir.

            Özürlü Sağlık Kurulu’na; özürlünün kendisi, velisi veya vasisi veyahut raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir.İl’in Sağlık Müdürlüğü’ne itiraz başvuru yapılır. İl Sağlık Müdürlüğü’nce en yakın yerdeki bir başka özürlü sağlık kurulu vermeye yetkili sağlık kurumuna gönderilir. Rapor aynı ise kesinleşir. Rapor farklı ise  İl Sağlık Md.ğü’nce Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastaneye gönderilir. Buranın kararı kesindir.

            Rapor süresi raporda belirtilir. Ancak özür durumu değişmesi halinde kişinin talebiyle yeniden belirlenir.

            193 sayılı  Gelir Vergisi kanunu’na göre sakatlık indirimine esas olmak üzere düzenlenen raporu düzenleyen sağlık kurumu tarafından işverenin (kişinin çalıştığı) bulunduğu yerdeki İl Defterdarlığı’na gönderilen esas alınır.

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/ad00b9482285397ce72bb2f1c1de7795.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42