Büyük Devlet Olmak

Büyük Devlet Olmak

Büyük Devlet Olmak

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 27 Ocak 2012, Cuma

Haberi Paylaşın:Büyük Devlet Olmak

 

Fransa büyük devlet olmanın gereğini yapıyor. Tıpkı Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı gibi! Çin’in, Japonya’nın Rusya ve İngiltere’nin yaptıkları gibi.

Ermenileri koruyan yasa tasarısını devletinin yasal organlarına oylatıp kabul ettiren Fransa maalesef Türkiye ile resmen dalga geçmiştir. Türkiye’yi küçük görmüşlerdir. Belki de AB’den (Avrupa’dan) öyle görünüyoruzdur.

Her ne kadar AKP hükümetinin bakanları  ve Başbakan Türkiye Büyük ülkedir, güçlü ülkedir. AKP ile çağ atladı diyorsa da, uçağımızı, tankımızı  kendimiz yapıyoruz dese de, biz Avrupa’nın gözünde büyümemişiz! Küçücük kalmışız.

%48 oy alarak Türk Milletinin gözünde büyük olmak Avrupa’yı kesmiyor.

Avrupa’yı kesmediği gibi Irak’ın Kuzeyindeki çapulcular bile bize emretmeye başladılar. Askerlerimizin başına çuval geçirdiler aldırış bile etmedik. Suriye devletinin askerleri bayraklarımızı yakıp, ticari tırlarımıza kurşun yağdırdılar… İsrail askerleri gemilerde vatandaşlarımızı öldürdü gıgımız çıkmadı…  Demek ki sadece Avrupa da değil, Ortadoğu ülkelerinin gözünde bile biz büyümemişiz, tam tersine onların gözünde çok küçüğüz…

 

Büyük devlet Fransa gibi yapar: 1915 olaylarını bahane edip “hepimiz ermeniyiz, ermeniye laf söyleyeni yakarım, yasalarımla hapse atarım ” diye diye…  Türkleri karşısına alabilir!

 

Büyük devlet ABD gibi yapar: Irak’ı işgal eder, milyonlarca ıraklı insanların kanını döker, kadınları dul bırakır, çocukları öksüz bırakır ve Irak’a demokrasi götürdüğüne; bütün dünyayı ikna eder, inandırır.

 

Büyük Devlet Rusya gibi yapar: elini kolunu sallaya sallaya Gürcistana girer sokakta masum insanları “savaştır” diyerek vahşice öldürür ama bütün dünyaya “ben haklıyım” sözünü yedirirsin! Ayrıca Ülkemizin girdim gireceğim dediği Suriye’ye de arka çıkarsın! Büyük devlet bunu yapar.

 

Büyük Devlet Çin gibi yapar: Teknoloji üretiminde var olanların benzerlerini yaparak dünya ekonomisini ele geçirirsin!...

 

Büyük Devlet Japonya gibi yapar: Deprem ve tusunami ile yıkılan Japonlarda  binlerce insanın ölümünden ben sorumluyum diyen Japonya Başbakanı Naoto Kan’ın istifasını kabul edersin! Ayrıca bilim ve teknolojide dünyaya meydan okursun!

 

Büyük Devlet İngiltere gibi yapar: İngiltere’den binlerce km uzaklıktaki Falkland adalarına asker çıkarıp adaları tekrar İngiltere’ye kazandırmaktır.

 

Büyük Devlet Türkiye gibi yapar: 1974 yılında Kıbrıs Türkünün özgürlüğü için adaya Türk askerini çıkartırsın!...

 

Birde küçük bir devletin nasıl büyük düşündüğüne örnek vereyim. 1992 yılında Azerbaycan’ı işgal edip, Hocalı’da bine yakın Azeri Türkünü hunharca katledip soykırım yaparsın ama  bütün dünyaya “bende haklıyım” mesajını verir ve kabul ettirirsin. Ayrıca Ağrı dağının Ermenilere ait olduğunu derslerde okutursun! İşte böyle küçük devletin büyüklüğü de.

***

Evet! %48 oyla büyük devlet olunmayacağını, artık Türk Milleti bilmek zorundadır.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri