BAĞ-KURLULARIN DURUMU

BAĞ-KURLULARIN DURUMU

BAĞ-KURLULARIN DURUMU

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 07 Şubat 2012, Salı

Haberi Paylaşın:GENEL SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMASINDA BAĞ-KURLULARIN DURUMU

 

 

Genel Sağlık Sigortası’nın 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte uygulamada dikkat çeken bazı hususlarda ortaya çıktı.

Bununla ilgili önemli husus da Kendi Nam ve Hesabına Çalışanlar (Bağ Kurlular/5510-4-1b) ‘ın durumu.

Geçen hafta içerisinde bu durumda birkaç soru ile karşılaştım.Prim borcu olan bir vatandaşımızın sorusunu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun açıklamalarına göre cevaplamaya ve sizinle paylaşmaya çalışacağım.

 

- Kanun kapsamında zorunlu sigortalı olan ve kendi nam ve hesabına çalışanlardan (4/b’lilerin) 60 günden fazla prim borcu olanlar ne yapacaktır?

Bu durumda olanların borçlarının tamamının ödenmesi veya 6183 sayılı Kanuna göre 36 aya kadar taksitlendirmesi suretiyle ilk taksitin (peşinatın) ödenmesi halinde, kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmaları mümkün bulunmaktadır.

Borcun taksitlendirme işlemi, SGK ünitelerince taksitlendirme müracaat ve çok zor durum halini gösteren (Kurum web sayfasında yer alan) belgelerin verilmesi ve peşinat tutarının ödenmesi ile yapılabilmektedir.

Bu durumda olanların bakmakla yükümlü olduğu eş ve 18 yaş üstü çocukları ise Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurabilirler. Talepte bulunduktan sonra gelir testi için ikametlerinin bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına (SYDV) başvurmaları halinde gelir tespiti sonuçlarına göre prim ödemek suretiyle veya primleri devlet tarafından karşılanmak suretiyle sağlık hizmetlerinde yararlanabileceklerdir.

 

Bir önemli konuda;

Aynı hanede yaşamayan ve öğrenimi nedeniyle başka bir hanede yaşayan evli olmayan çocuklardan öğrenim görmesi nedeniyle 25 yaşını doldurmamış olanlar, gelir testinde aynı aile içinde değerlendirilecektir.

 

Ayrıca Prim Gününü tamamlamış ancak  yaş şartı bekleyenler ise;

Gelir testine başvurmaları gerekmektedir. Gelir testi sonucuna göre primleri ya devlet tarafından

ödenecek ya da kendileri aile içinde kişi başına düşen gelir tutarına göre genel sağlık sigortası

primi ödemekle yükümlü olacaklardır.

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri