TÜKETİCİ HAKLARI

TÜKETİCİ HAKLARI

TÜKETİCİ HAKLARI

Ali Kaplan

Son Güncelleme: 22 Şubat 2012, Çarşamba

Haberi Paylaşın:TÜKETİCİ HAKLARI VE FİRMALARIN YÜKÜMLÜKLERİ

 

 

            Geçen haftaki yazımda kısaca belirtmeye çalıştığım Tüketici Hakları ile ilgili konuyu bir vatandaşımızdan soru ile birlikte irdelemek istiyorum. Tabi burada amacım Tüketicinin Hakları ile birlikte satıcıların/firmalarında yerine getirmeleri gereken yükümlülükler hatırlatmak. Anayasamızın 172.maddesine göre” Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirleri alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimleri teşvik eder” denmektedir.

 

            4077 sayılı Tüketici Korunması Hakkındaki Kanunun 1. maddesi Amaç ‘tır. Özetle “… kamu yararına uygun olarak tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını koruyucu, aydınlatıcı, eğitici, zararlarını tazmin edici, çevresel tehlikelerden korunmasını sağlayıcı önlemleri almak ve tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini özendirmek ve bu konudaki politikaların oluşturulmasında gönüllü örgütlenmeleri teşvik etmeye ilişkin hususları düzenlemektir. “ Burada ki Kamu Yararı Kanunların asıl amaçlarının da gereğidir.

 

            Bununla birlikte İl/İlçelerde Tüketici Hakları Hakem Heyetleri  mevcuttur.

            5 üyeden oluşmaktadır.

 

            Tüketici şikayetleri bir matbu evrak üzerinde istenen evraklarla (servis fişi,fatura,garanti belgesi gibi) birlikte yapar. Hakem Heyeti tarafından Kararların 3 ay içerisinde verilmesi gerekmektedir. Ayrıca Bilirkişi de görevlendirebilirler.

 

            Tüketici Hakları Hakem Heyetleri tarafından 1.1161,67 TL (2012 için) ye kadar verilen kararlar tarafları bağlar.   Tüketiciye , ilgilisine  tebliğ edilir. Kararlar İcra ve İflas Kanununun ilamların yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerine göre yerine getirilir Taraflara karşı onbeş gün içinde tüketici mahkemesine itiraz edebilirler. İtiraz, tüketici sorunları hakem heyeti kararının icrasını durdurmaz. Ancak, talep edilmesi şartıyla hakim, tüketici sorunları hakem heyeti kararının icrasını tedbir yoluyla durdurabilir. Tüketici sorunları hakem heyeti kararlarına karşı yapılan itiraz üzerine tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir.

            1161,67 TL’nin üzerinde olan ,3032,65 TL (2012 yılı için)’ye kadar uyuşmazlıklarda Tüketici Hakları Hakem Heyeti kararları  Tüketici Mahkemelerinde delil olarak ileri sürülebilecek niteliktedir.

Tüketici mahkemeleri nezdinde tüketiciler, tüketici örgütleri ve Bakanlıkça açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır.

    Tüketici davaları tüketicinin ikametgahı mahkemesinde de açılabilir.

            Özetle vatandaşımızdan gelen bir soru üzerine bu açıklamaları paylaşmak istedim. Tüketici Hakları hakem Heyeti’nce verilecek Kararların yukarıda izah etmeye çalıştığım gibi uygulanması gerekmektedir.

 

 

 

Sağlıklı günler dileğiyle...

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/a4dbad7e375cd9136e65b33cf84d0bd0.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42