Türk Lirası (TL)

Türk Lirası (TL)

Türk Lirası (TL)

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 03 Mart 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Türk Lirası (TL)
‘T’ harfi Türk alfabesinin 24. harfidir. ‘L’ harfi de 15. sırasında. Bu iki harfimizi yıllardır ‘TL.’şeklinde yan yana getirip yazdığımızda, ‘Türk Lirası’ olarak anlıyorduk. Yani bu iki harf zaten Türk Liramızın bir simgesi olmuştu. O zaman şu soruyu sormamız gerekiyor.
Türk Lirası için bir logo yapılmasına neden ihtiyaç duyuldu?
Türk Lirasını temsilen bir logo üretildi. Bunu Başbakanımız tanıttı. Siyasi otoriteler ve bir çok vatandaş logoyu beğenmedi. Benzetecek bir şeyde bulamadılar.
Türk Lirasının yeni logosuna ilk baktığımda neye benziyor diye kendime bir sordum. Yanıt alamadım. Bir gün bekledim. Eleştirileri ve savunmaları takip ettim. Savunanların elle tutulur bir gerekçelerini göremedim. Eleştirenler ise yeni önerilerle hükümete sanki; ihtiyaç mı vardı?” sorusunu sordular. 
Bazı medya organlarının haberlerini okuyorum. Haberlerinde Türk Lirasının logosunu tanıtırlarken dikkatimi çeken bir konu var: Haberciler ‘Türk Lirası’ demiyor, “TL’nin yeni simgesi veya TL simgesi ” diyor. Yani önceki logo (TL) onlara daha cazip geliyor.
Cazip gelmesinin bir diğer yönü de Türk Lirasının “Türk” kelimesini söylememiş ve yazmamış oluyorlar. Yani ülkemizde yaşadığı iddia edilen diğer 36 etnik kökenli yurttaşlarımız böylece incitilmemiş oluyor (!..)
Yeni Türk Lirası çıktığında da bir anı anlatılmıştı, sokakta yaşayan bir küçük çocuk, paraya ihtiyacı olduğunu anlatırken; Yeni Türk Lirası (YTL) yerine ; “ Türk Yeni Lirası (TYL)” olarak söylemişti. Türk kelimesini ‘Yeni’ den önce söylemesi benim dikkatimi çekmişti. Hatırlarsanız Türk Lirasından o tarihte 6 sıfırda atılmıştı. Ama o günden bu yana basılan 200 Türk Lirasını pek kullanmıyoruz, demek ki ihtiyacımız yokmuş. Aynen Yeni Logaya ihtiyacımız olmadığı gibi…
Şimdi Logoyu inceleyelim: Orağı andıran bir çizgi üzerinde iki yatay kalın çizgiden ibaret. Dikey inen çizgi hafif sağa doğru eğimli bir şekil verilmiş ve bu şekil aynen orağa benziyor, sapı üzerinde de iki kalın çizgi paralel bir şekilde yer almış. Orağa benzeyen ‘t’ şekli Ermeni alfabesindeki bir çok harfe de benziyor.
Benden bu kadar, Türk Liramızın yeni logosu neye benzerse benzesin sevilmeyeceği bir gerçek. Ama bu işlerin gündeme alınmasındaki hedef önemlidir, Hedefte ne vardır. Hedefte sürekli değişim vardır. Şu anda Ankara başkent mi, birkaç yıl sonra İstanbul başkent olabilir, yada bir başka şehir. Hedefe giren değişim paketleri, insanlarımıza gündelik bir iş miş gibi algılatılıp, ihtiyaçmış gibi düşündürülüp değiştiriliyor… Güney Doğu’da bir çok yerleşim merkezlerinin ismi bu şekilde değiştirildi.
Sırada Başkent mi var?

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/6b6f895ace5d4130f9bc03892ab70e95.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42