Büyük Şehir Otobüsleri Ücretsiz Olmalı

Büyük Şehir Otobüsleri Ücretsiz Olmalı

Büyük Şehir Otobüsleri Ücretsiz Olmalı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 17 Mart 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Büyük Şehir Otobüsleri
Ücretsiz Olmalı
 
Türkiye’de ekonomiyi iyi göstermenin ülkemize bir faydası yok. Yapılan “iyi şeyler, güzel şeyler “kâğıt üzerinde sanal kaldıkça; intihar edenler arttıkça, yardım isteyenler çoğaldıkça, etnik kimlik kavgası yüzünden insanlar birbirini boğazladıkça, komşularımızla sıfır sorun yerine savaş çığlıkları atıldıkça; ekonomi de iyi değil deriz. Demek zorundayız. Demediğimiz zaman kendimizi kandırmış ve aldatmış oluruz. Yoksullukla da mücadele edemeyiz. Sadece yoksulluk değil hiç bir şeyle mücadele edemeyiz.
Ülkemizden bir örnek;
Adana’da iki küçük çocuğunu ısıtmak için saç kurutma makinesini oğlunun eline verip, yan odada kendini asan annenin haberini okuyunca ülkemiz adına gerçekten çok üzüldüm.  Odun alacak parası olmayan insanların var olduğu ülkemizde; açlıktan veya soğuktan insanların sokakta, kaldırım üzerinde öldüğü ülkemizde, ekonomik güçten bahsetmek hiç de inandırıcı değil.
Şehrimizden bir örnek;
Mersin ekonomisi iyi olan kentlerden birisidir. Kendi kendine yeten hatta ülkeye verdiği vergilerle katkı sağlayan güzel bir şehirdir. Böyle bir Mersin’de yaşayan birçok insanımız da yoksulluk ile mücadele ediyor. Bir lirayı nasıl arttırırız hesabında, yaşam sürüyorlar.
“Yörük Düğünü Belgesel Filmi’nin oyuncuları ile eğitim yapmaya Kargıpınarı’na gitmek için akşam saatlerinde arabamızla yola düştük.
Birkaç gün önceydi… İkinci çevre yoluna girdik. Işıkların birinde, kırmızıda durduk. Durur durmaz orta yaşlı bir bayan arabamıza eğildi. Elinde birde bohça vardı. “Beni Kipa’nın oraya kadar götürür müsünüz?” dedi.
Arabamızı her zaman olduğu gibi haber müdürümüz Fatma Hanım sürüyordu… Sanırım kadın onu görünce arabaya binme ihtiyacı hissetti. Fatma Hanım “olur” dedi. Kapıyı açtım, kadın arabaya bindi. Giderken hayır dualar ediyor, bir yandan da; “oğlum benim için bir lira otobüs parası bile çok önemli, çünkü iki torunuma ben bakıyorum. Kızımın kocası terk etti gitti.” Derken nerdeyse ağlayacaktı. Ben de; “beyiniz ne iş yapıyor” diye sordum, o da “kocam öleli de yıllar oldu” dedi.  Arabanın içine bir sessizlik çöktü… Kadıncağız hem dul hem de parasızdı. Üstelik kızı ve iki torununa da bakmak zorunda kalıyordu.
İşte böyle,  Mersin’de yaşam sürmek, bir liraya muhtaç insanları hala var. Belki istisnalar kuralı bozmaz diyeceksiniz. Ama gerçek olan o bir kişi değil!.. Dul kalmış hanımların bir çoğu zor şartlar altında hayatlarını sürdürüyorlar. Aynı şekilde yalnız yaşayan erkekler içinde sıkıntılı günler her zaman aynıdır. Çünkü para kazanmak o bir lirayı ele geçirmek çok zor. Bir de o bir lirayı otobüse vermemek için mücadele etmek, gerçekten daha da zor.
Bunun için dul ve yetimlere ve hatta şehit ailelerine ve yakınlarına, Büyükşehir Belediye Otobüsleri ücretsiz olmalı diye düşünüyorum.
2009 yılında yapılan yerel seçimler öncesinde, MHP adayı Sayın Mahmut Tat, bu yönde bir proje üretmişti… Dul ve Yetimler için belediye otobüslerini ücretsiz yapacaktı. Vereceği bir kart ile bu yönde bir ilki başlatacaktı…
Bence bu proje hemen hayata geçirilmeli. Mersin’de yaşayan dul ve yetimler, emekliler, şehit aileleri ve yakınları tespit edilmeli, verilecek kartlar ile de Mersin Büyükşehir Belediye Otobüslerine ücretsiz binebilmeleri sağlanmalı.
Bu sütunlardan Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Macit Özcan’a sesleniyorum. Ve rica ediyorum: “Dul ve yetimler, emekliler, şehit aileleri ve yakınlarına;  Büyük Şehir Otobüsleri ile yapacakları yolculukları ücretsiz yapın!” Hiç olmazsa yoksullukla mücadelede Mersinliler için bir adım atılmış olur. Bakarsınız Türkiye bunu örnek alır! Böylece odun alacak parası olmadığı için, insanlarımız kendilerini asmazlar. Otobüse binecek parası olmadığı için de üzülmezler.
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/23610941657da5562b97239bd1989349.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42