Bir Marka İsim, Mahmut Tat

Bir Marka İsim, Mahmut Tat

Bir Marka İsim, Mahmut Tat

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 21 Nisan 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:Bir Marka İsim, Mahmut Tat
 
MHP siyasetini, ülkücü biri olarak yıllardır yakından takip ediyorum. Mersin siyasetinde markalaşan bir isim oldu, Mahmut Tat ismi. Vizyonu, bilgi ve tecrübesi ile, ilmi ve siyaseti, ülkücülüğü ile marka bir isim oldu.
1980 öncesinde ülkücü olarak ve sonrasında hem ülkücü hem de Milliyetçi Hareket Partili olarak devam eden siyasi mücadelesinde; MHP Mersin İl Başkanlığı makamı O’nun için hep özlem olmuştu. Nedeni ise, inandığı davasına daha iyi mücadele edebilmek istedi ve bunun için hiç kimseye eğilip, bükülmedi. MHP İl Başkanlığı seçimlerine aday olduğu ve kazanamadığı dönemlerde bile, MHP siyasetine hiç küsmedi. O, “siyasette kaybetme olmaz sadece o seçimin sonucunda başarısız olunur.” şeklinde bakıyordu seçim sonuçlarına… Nitekim MHP Mersin İl Başkanlığını, seçimle kazandı. Başarılı bir dönem il başkanlığı yaptı. Ardından milletvekili aday adayı oldu, sonrasında MHP İl Başkanlığına atanan Mahmut Tat o günden beri Mersin’de ki MHP siyasetinde hep talep edilen bir isim oldu. İl başkanlığı için girdiği seçimlerde, MHP delegasyonunun ve partililerin desteği ile başarılı oldu, yeniden il başkanı seçildi.
Mersin’in ekonomik, sosyal, kültürel ve stratejik yönden önemli bir şehir olmasından dolayı, “bölücülerin Mersin’de bayrak yakması” gibi olayların yaşandığı hassas dönemlerde; kardeşi-kardeşe düşürmeyen başarılı yönetimi ile Mahmut Tat ismi Türkiye genelinde konuşuldu.  Mahmut Tat ismi adeta marka oldu.
2011 yılı milletvekilliği seçimlerinde çok rahat milletvekili adayı olabilirdi ama O, Mersin Büyük Şehir Belediyesi’ni MHP’ye kazandırmayı istiyordu. Hedefi buydu. İnşaat mühendisi olarak Mersin’i; modern, kalkınmış ve huzurlu bir kent olarak inşa etmek istiyordu. Bunun yolu da Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmaktan geçiyordu.
2009 yılında, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı çalışmaları hala gözümün önünde… AKP’nin adayının varlık gösteremediği ve CHP’nin adayının geceleri rahat uyuyamadığı seçimi, maalesef kıl payı CHP adayına kaptıran Mahmut Tat’ın, aylar öncesinden başlattığı seçim çalışmaları gerçekten, üniversitelerde siyaset dersi alan öğrencilere, okutulması gereken bir konumdaydı.
Mahmut Tat ismi ile Mersinliler 2009 yerel seçimlerinde; ilk kez Bilbordlarda Mersin Büyükşehir Belediyesinin bütçesini gördü. Mersinliler ilk kez parsel parsel arsaların nasıl ucuza gittiğini öğrendi. Mersinliler ilk kez otlayan koyunların, otlanırken karınlarının nasıl şiştiğini yine billboardlarda seyretti. Mersinliler, ilk kez bir adayın gün aşırı yemeklerle davetlileri ağırlayarak seçim konuşmasını dinletmesine tanık oldu. Mersinliler yine kendi partilerine hesap sorun diyen, bir adayla tanıştı. Ve “Mersin Mersin’i Sahiplenenlerindir” sloganını üreterek Mersinlilere; doğulusuyla batılısıyla, kuzeylisiyle, güneylisiyle Mersinli olma bilincini aşıladı.
Mahmut Tat ismini, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda görmek isteyen bir vatandaş, neden seçilemediğini bana şöyle anlattı. Bana dedi ki; “MHP Büyükşehir’i almıştı ama Mezitli adayının karşısına, AKP’liler akraba bir aday çıkardılar. MHP oyları bölündü, bir de Akdeniz ilçesinde başarılı olamadılar.”dedi. Mahmut Tat’ı sordu… Ben de; “halen il başkanı, gelecek seçimde yeniden Büyükşehir’e aday olma durumu var” dedim… O da; “ iyi olur, işi sıkı tutarsa bu kez kazanır, ben bile oy veririm” dedi.
MHP adayının Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanamamasının nedenlerini araştıran vatandaşların her biri ayrı ayrı nedenler sıralarken… Bu kez MHP Büyükşehir Belediyesini almalı fikrine odaklanmış gözüküyorlar. “Ben bile oy veririm” düşüncesine sahip vatandaşlara, MHP’ye oy verilmesi gerektiğini düşündüren çalışmaları, geçtiğimiz yerel seçimde Mahmut Tat yapmıştır. O çalışmalar sanırım 2014 yerel seçimlerine de yansıyacaktır.
***
Üç yıl önce yapılan il başkanlığı seçiminde “Neden Mahmut Tat, İl Başkanı Seçilmeli” diye yazı yazmıştım. O yazımda yine Mahmut Tat’ın radikal kararlar alabilecek tek lider olduğunun altını çizmiş ve kendisinin iş başına getirdiği partililerin başarısız olması durumunda görevden alabileceğini vurgulamıştım. Bu görevden almak istediği kişilerin ise Mahmut Tat’a karşı çalışmalar yaptığını da şu kelimelerle anlatmıştım. “Bir iki örnek vereyim. Ben bile biliyorum. İş bitirmek isteyen ve parti rozetini takan bazı kişiler önce Mahmut Tat’ın etrafında dört dönerler. İşleri bitmeyince de dönmeyi bırakıp eleştirmeye başlarlar, Mahmut Tat gitmeli diye… O da yetmez, Genel Başkan Bahçeli gitsin demeye kadar işi götürürler. Bunları demekle de kalmayıp İl Başkan adayı olmayı bile göze alırlar. Bunlar, seçim zamanlarında milletvekilliği isteyen, ya da yerel seçimlerde başkanlıktan tutun da, meclis üyelikleri isteyenlere kadar çoğaltabilinir. Verirsen en iyi ülkücü, vermezsen, vermeyen kişi vatan haini olur, MHP düşmanı olur vs…” Yani Mahmut Tat, birilerine makam mevki vermezse, ya da verdiği makamda başarılı olmayanlara tekrar görev vermezse, Mahmut Tat istenmeyen kişi oluyor. Dahası Mahmut Tat il başkanlığından gitmeli şekline dönüyor. Bu düşünce sahiplerini, MHP siyasetinde yer alan herkes bilir.
***
Üç yıl önceki seçimde MHP il binasına çıkan bazı partilileri, üç yıl sonra yine bir adayımızın basın açıklamasında, il binasında görünce yukarıda ki sözlerimi hatırlatmak zorunda kaldım. Ha üç yıl önce ha üç yıl sonra değişen bir şey yok! O zamanlar Mahmut Tat gitmeli diyenlere sadece yenileri eklendi… Marka isim olmanın dezavantajları da bu olsa gerek!
***
5 Mayıs 2012 tarihinde MHP il başkanlığı seçimi yapılacak. MHP Mersin il Başkanı Mahmut Tat neden il başkanı olmalı? Sorusuna verilecek tek bir yanıt var. O da, “Mahmut Tat, Büyükşehir Belediye Başkanı olmalı.”
İlçe kongrelerini takip ettim. İlçe başkanları ve delegeler Mahmut Tat için Büyükşehir Belediye Başkanı olsun dediler. Hep bir ağızdan koro halinde bağırdılar… Yani Mahmut Tat’ı hem il başkanı olarak, hem de Büyükşehir adayı olarak görmek istiyorlar.
***
Mahmut Tat, liderine sımsıkı bağlıdır. Lideri eleştirenlerin MHP saflarında olmamaları gerektiğini en sert cümlelerle ifade eder.
Mahmut Tat, doktrine sahip çıkar. Ülkücülüğün fikrini her platformda savunur ve konuşur.
Mahmut Tat, teşkilatçıdır. MHP teşkilatlarının kılına zarar gelmesini istemez. Zarar vermek isteyenlerle de açık yüreklilikle mücadele eder. Kendi deyimiyle “savaşçıdır”  savaşır. Teşkilat yapısını bölüp parçalamak isteyen kim olursa olsun, gereken cevabı Mahmut Tat’tan anında alır.  
***
5 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak seçimlerde Marka bir isim olan Mahmut Tat’ın desteklenmesi gerektiğini düşünüyor ve MHP’ye yakışır bir kongrenin olması temennisiyle tüm adaylara başarılar diliyorum.
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/ad8e801bb687d6ff0e5b7eaeb069714e.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42