19 Mayıs’lar Milletçe Kutlanmalı

19 Mayıs’lar Milletçe Kutlanmalı

19 Mayıs’lar Milletçe Kutlanmalı

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 28 Nisan 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:19 Mayıs’lar Milletçe Kutlanmalı
Milli Eğitim Bakanlığı nın 19 Mayıs Atatürk ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nın başkent Ankara dışında sadece okullar ve öğrenciler ile kutlanmasına ilişkin genelgesi hakkında, Danıştay 10. Daire Başkanlığı, yürütmeyi durdurma kararı aldı.
Karar alındı ama uygulanacak mı? Önümüzdeki günlerde öğreneceğiz. Bence her yerde milletçe, coşku ve heyecanla kutlanmalı.
***
Milletin elinden heyecan duyduğu tarihi olayları alırsanız, gün gelecek siz o heyecanları arar hale gelirsiniz.
Amerika 17. yüzyılda kuruldu. Geçmişinde Kızılderili katliamı vardı. Köleleştirilmiş zencileri vardı. Kuzey güney savaşlarında birbirlerini boğazlama anıları vardı. Yani heyecan duyacakları hiçbir kahramanlıkları yoktu… Ama onlar çizgi roman kahramanları ile, yarattıkları ramboları ile Amerikalıları heyecanlandırdılar.
Aynı amaçla oluşan heyecanlar, milli birliği, bütünlüğü sağlar. ABD bu bütünlüğünü sanal kahramanlıklarla sağladı.
Türk Milleti’nin sanal heyecanlara ihtiyacı yok. 1000 yılı aşkın Anadolu tarihi bile Türk evladının heyecan duymasını gerektirecek, binlerce kahramanlıklarla doludur. 1071, 1453, 1918 birkaç tarih sadece…
Konumuz olan 19 Mayıs 1919 tarihi… Bu tarih, Türk adı ile kurulacak yeni bir Türk devletinin temellerinin atıldığı gündür. Türk genci, bu tarihte başlayan gelişmeleri, 1920 TBMM açılışı ve 1923 Cumhuriyetin ilanı ile taçlandığını mutlaka en ince ayrıntılarına varana kadar öğrenmelidir. Öğrenmeli ve heyecanlanmalıdır. Heyecanlanan genç kendi evladına aynı heyecanı aşılamalıdır. Zaten bugüne kadar yapılan buydu… Hepimiz, annemiz ve babamızdan ya da öğretmenlerimizden aldığımız milli heyecanları aynı şekilde gelecek neslimize aktardık.
Ya bundan sonrası?
Özgürce yaşamamızın teminatı Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı geçtiğimiz yıl heyecanla coşkuyla kutlayamadık… 19 Mayıs’ı da kutlayamazsak ve diğer milli bayramlarımızı da kutlamazsak ne olacak? Evladımıza gurur duyduğumuz, heyecanlandığımız hangi tarihi aktaracağız?
Elbette sorularla ve sorunlarla huzurlu bir şekilde yaşanmaz. AB ülkesi bir çok medeniyette hala krallar var, prensler var. Onlar da özgür insanlar, onlar da demokrasi ile yönetiliyor ama onların kralları var, prensleri var (İngiltere Kraliçesi prensi gibi…) ve milli kültürlerine sıkı sıkıya sarılıyorlar.
Allah aşkına bizi biz yapan tarihimizin güzelliklerini, milli heyecanlarımızı bayram olarak milletçe kutlamaktan neden kaçınıyoruz?
 
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri