Kongrenin Ardından…

Kongrenin Ardından…

Kongrenin Ardından…

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 11 Mayıs 2012, Cuma

Haberi Paylaşın:Kongrenin Ardından…

 

MHP Kongresi konuşulmaya devam ediyor. Mahmut Tat’ın yeniden başkan seçildiği kongrenin üzerinden bir hafta süre geçti ve kongre sıcak gündemini hala koruyor. Nedeni ise; ‘tartışma, kavga ve olay bekleniyordu’ ama olmadı. Evet! MHP kongresinde olay olsun, MHP’liler birbirlerini yesin, bitirsin! bu bekleniyordu. Ama MHP kongresinde beklenenler olmadı. Aksine olgun, seviyeli ve kongresini henüz yapmamış iller için, örnek teşkil edebilecek tarzda bir kongre yaşandı. Bu MHP Mersin il teşkilatının organizedeki büyük başarısıdır. Kongre de adayların konuşmalarında, itham vardı ama “Mersin siyasetini ben bilirim” seviyesinde kaldı. Sataşma vardı ama delege etkilemesi çerçevesinde sınırlı kaldı. Olay bekleyenlerin beklentileri boşa çıktı, bu kez MHP il teşkilatı ve Başkan adayı Mahmut Tat, “neden salonu dolduramadı, salon neden boş kaldı” gibi sudan sebeplerle Mahmut Tat’a destek verenler etkilenmeye çalışıldı. O da tutmadı. Çünkü salon kongre ruhuna uygun olarak yeterince doluydu.

***

Kongre gününü üç aşamada değerlendirmek istiyorum.

Birincisi: Sabah saatlerinde davul zurna eşliğinde kongre salonuna gelen delegelere ve partililere üzerinde “MHP Mersin İl Başkan Adayı Akif Çifçi” yazılı şapkalar dağıtıldı. Saat 11’e doğru geldiğinde dağıtılan şapkaları başına takan partili sayısı beş on kişiyi geçmiyordu… Yanımdaki arkadaşa döndüm, “ Şapka takanlara bakınca, seçimi Mahmut Tat kazandı diyebilirim” dedim, arkadaş sadece bana gülümsemekle yetindi.

Adaylardan Akif Çifçi, “Bozkurt Akif, Başkan Akif” sloganları ile salona girerken, Mahmut Tat ise sadece uzun süreli alkışlandı. Adaylardan Aytur Gezer ise sessiz sedasız tribündeki partililerin arasına oturdu. “Ben protokolde değil ülkücülerin yanında yer alıyorum” mesajını verdi… Konuşmasında da buna vurgu yaptı.

İkincisi: Seçimlerden ve Teşkilatlardan Sorumlu MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın divanı yönettiği kongrede;  aday konuşmaları esnasında beni en çok etkileyen delegelerin alkışları olmuştur. Aytur Gezer ve Akif Çifçi’nin kürsüye çıkış anları ile konuşmaları arasında yapılan alkışlarda delegelerden yeterli alkış desteği alamadılar… Buna karşılık Mahmut Tat’ın kürsüye çıkışı, uzun süre delegelerin çoğunluğu tarafından alkışlandı. Konuşma anında da sık sık konuşması alkışlarla kesildi. Alkışlara bakıldığında, Mahmut Tat seçimi aldı yorumu yapıldı..

Mahmut Tat siyasi konuşmasında kürsüye, mikrofona ve salona hakim oldu. Sakin bir üslupla davasını ve hedeflerini anlattı, sert bir üslupla da diğer adayları eleştirdi. MHP’nin Mersin’deki siyasetini “ben bilirim” ifadesi ile de divanı etkiledi ve teşkilata sahip çıkan ifadelerinden özellikle “teşkilatımı kimseye ezdirtmem” çıkışı, delegelerce ve salondaki davetliler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Hatta alkışlanırken hala gözlerimin önüne gelen duygusal bir anı sizlerle paylaşmak istiyorum. “Teşkilatlarımı hiç kimseye ezdirmem” sözlerini duyan bir delege vardı. Onu iyi tanıyordum.  Hemen alkışlarla birlikte ayağa kalktı, diğerleri ile birlikte uzun süre Mahmut Tat’ı alkışladı. O delege, aylardır “Mahmut Tat gitmeli, değişmeli” diyenlerden biriydi...” Demek ki; Sayın Tat, konuşması ile delegeleri müthiş bir şekilde etkilemişti. Rakip adaya gidecek oyları kendine çevirdi. Bu bir seçim zaferidir.

Aslında MHP Kongresinde Mahmut Tat seçimi kaybedebilirdi. Gerçekten Mahmut Tat için çok zor bir seçim süreci yaşandı. Hatta Mahmut Tat’ı destekleyenler için  “bir oyla da olsa bu seçimi almalıyız” diyenler de az değildi. Zor dedim, çünkü, 244 delegenin oyunu alan Sayın Akif Çifçi, Akdeniz Belediye başkan adayı iken bile bu kadar yoğun bir tempoda çalışmamıştı… Delegeler tek tek gezilerek, kendine oy verilmesi için ikna edilmeye çalışıldı. 

Kongre anında aleyhindeki bütün çalışmaları lehine çevirebilen bir siyasi konuşma yapan Mahmut Tat, özgürce kullanılan delege oyları ile sandıktan çıkan bir başkan oldu. Burada Mahmut Tat, marka bir isim olduğunu bir kez daha ispatladı.

Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Para gücüne karşı ülkücü iradenin dik ve kararlı duruşu, kongre sonucunu belirledi. Ülkücü irade özgürce elini vicdanına koyarak sandığa gitti ve Mahmut Tat’a desteğini verdi. Desteğini vermekle kalmadı, en yakın rakibine 109 oy da fark attı.

Üçüncüsü: Sandıktan sonraki durumdu. En önemli mesaj bence burada oldu. Divandan yükselen sesle birlikte üç aday el ele tutuşup birlik beraberlik mesajı vereceklerdi. Aytur Gezer çıktı, Mahmut Tat çıktı kürsüye ama Akif Çifçi çıkamadı, nedeni ise salonu önceden terk etmişti. Yani seçimin sonucunu sezdiği için, kendisini destekleyenlerle birlikte salondan ayrılmıştı… Mahmut Tat ve Aytur Gezer ellerini kaldırdılar, kendilerine oy veren delegelere teşekkür ettiler, MHP’nin kongreden güçlenerek çıktığı mesajını verdiler. Fakat 244 delegenin oyunu alan Akif Çifçi güçlü MHP için birlik ve beraberlik mesajını veremedi. Bunu İçel TV’de canlı yayında bana sordular. Neden Akif Çifçi salonu terk etti diye… Ben de dedim ki; bunu ancak hayal kırıklığı ile açıklayabilirim. Öyle ki kongre sonrasında il başkanlığı makamı Akif Çifçi’ye kendisini destekleyenlerce, garantiymiş gibi sunuldu… Ama ülkücü irade unutuldu tabi. Sandıktan çıkamayan Akif Çifçi hayal kırıklığına uğradığı için salonu erken terk etmek zorunda kaldı… Bunun başka bir izahı da olmaz, dedim. Tabiî ki en azından salonu en son terk edip kendisine oy veren 244 delegeye teşekkür edebilirdi. Bunu kesinlikle ülkücülük adına yapmalıydı.

***

Şimdi gözler Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde… MHP’de aday kim olacak diye bana soranlara kongre sonucunda zaten bu mesajın verildiğini söyledim. MHP’nin 10. olağan il kongresi il başkanlığı seçiminden ziyade, Büyükşehir adayı belirleme seçimi şeklinde geçti.  Nitekim seçim sonucunda Mahmut Tat, hem Mersin’de hem de Anakara nezdinde eli çok güçlü olarak sandıktan çıktı.  Bu gücü en iyi şekilde kullanarak Mersin Büyükşehir adayı olacak ve kendi tabiri ile ‘yarım kalan işini’ tamamlayarak, Büyükşehir Belediyesi’ni MHP’ye kazandırma hedefinde hiçbir engel tanımayacaktır.

 

 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/10ef2f383adff399ed643796a46f1268.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42