19 Mayıs….

19 Mayıs….

19 Mayıs….

Rüştü Aydın

Son Güncelleme: 19 Mayıs 2012, Cumartesi

Haberi Paylaşın:19 Mayıs….
Sert geçen kış aylarının ardından ılık ılık esen bahar rüzgarları ile birlikte gelen 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve hemen takip eden aydaki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile milletçe coşar, milli duygularımız kabarırdı. Öğrencilik yıllarımızda spor hareketleri ile kutlar, öğrenci velisi olduğumuz yıllarda ise, öğrencimiz ile birlikte kutlardık… Böylece genç Cumhuriyetimizin tam bağımsızlık yolunda ilerlemesine millet olarak sahip çıkar, destek verirdik…
19 Mayıs günü sokağa çıktım, insanlarımız da  bir bayram havası yok, binalara baktım asılı bayraklar ara ara, resmi kutlamalarda protokol seviyesinde olunca artık milli duygularımızın kabarmadığını düşünmeye başladım.
Bunu düşündürmeye çalışan etkenler nelerdir diye kendime sordum… Yönetimin tavrının etkili olduğunu buldum. Ülkemizi yöneten siyasi güç; aldığı kararlar ile insanların heyecanlarının bitmesini istiyorsa, bitiriyorlar. Heyecansız, pısırık, cahil, tembel ve baneneci bir nesil yetişmesine katkı sağlıyorlar.
Milli bayram kutlanmalarının “gereksizliğini” ileri sürerek tartışma zemini hazırlayanlar aslında milletin birliğini, varlığını tartışıyorlar. Tartışmalar sonunda kimi vatandaş gerekli diyecek, kimi vatandaş gereksiz diyecek; böylece milli olan ne varsa bu şekilde güç kaybedecek.
19 Mayıs günü sokaktaki insanlarımız da, bu tartışmaların yüzlere yansımış halini gördüm. İnşallah “hayatımızdan bezmeyiz”
Elbette bezmeyeceğiz. Siz de gayret edin, milli bayramlarınıza sahip çıkın, evlerinize işyerlerinize bayrak asın! Bayram günü kutlamalarınızı yapın, diğer günlerde ise; Traş olmak için oturduğunuz berber koltuğunda Atatürk’ün 19 Mayıs’ta neden Samsun’a çıktığını anlatın, TBMM’nin 23 Nisan’da hangi şartlarda kimlerle birlikte kurulduğunu; fatura yatırmak için beklediğiniz kuyruklarda insanlara anlatın! Türklerin onurlu, gururlu, mert asil ve güçlü bir millet olduğunu; 29 Ekim’de kurduğu Cumhuriyet ile bir kez daha ortaya koyduğunu, tüm partilerin meydanlara topladığı kalabalıklar içinde anlatın!..
Ve!... Frederic Barbarossa’nın (Haçlı Seferi Komutanlarından)  anıtının Silifke’de , Göksu üzerine dikilmemesi gerektiğini tüm Silifkeliler başta olmak üzere herkese anlatın! Anlatın ki 19 Mayıs günü işgalcilere atılacak tokadın başladığı günü unutmayalım.
Anlatın ki özgür irademize hiç kimse kelepçe vurmasın!
***
Bir 19 Mayıs günüydü… Sabahın dokuzunda güneşin yakıcı sıcaklığı altında Tevfik Sırrı Gür Stadında gururla, coşkuyla, heyecanlı anlar ile; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı babamla birlikte izliyorduk... Ama yarım kaldı. Babam geçirdiği kalp krizi sonunda hayata gözlerini bayram yerinde kapadı. Sene 19 Mayıs 1972.
Rahmetli babam Durmuş Ali Aydın, her 19 Mayıs Bayramı’nda bizleri de yanına alarak bayram kutlamaya giderdi. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun!
 

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/bc33f25cfe220af899527c41a16c73d9.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42