Genç Eczacılar Kep Attı - Mersin İstikbal Gazetesi

Genç Eczacılar Kep Attı

Eczacılık Fakültesi, 12. Dönem mezunlarını Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle uğurladı. 12 Haziran Pazartesi günü gerçekleşen törene; Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Yalın, 25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Hüseyin Şimşek, Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tarkan Bir, öğretim üyeleri, mezun olmaya hak kazanan genç eczacılar ve aileleri katıldı.

Benzer Haber Başlıkları

 • D Vitamini Eksikliğinin Hiç Bilmediğiniz Zararları!

  “Son dönemde bilimsel çalışmalar, D vitamini eksikliğinin; tümör gelişimine, kalp-damar hastalıklarına, diyabete, enfeksiyonlarda eğilime ve de depresyona yol açtığını göstermektedir” diyen Okan Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Barış Gündoğdu, D vitamini eksikliğinde kas-iskelet ağrılarının da sık sık görülebileceğini söyledi.

 • Uçakta Ateşi Yükselen Bebeğe Müdahale Etti

  Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, geçtiğimiz günlerde ABD’ye seyahati sırasında Türk Hava Yolları uçağında rahatsızlanan bir bebeğe müdahale etti.

 • Bir Buçuk Ton Kaçak Tavuk Eti İmha Edildi

  * Akdeniz Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, sağlıksız koşullarda ve kaçak kesildiği tespit edilen, insanların tüketimine sunulmaya hazırlandığı anlaşılan 1 buçuk tonu aşkın kokmuş tavuk etine el koyarak imha etti.

 • Kurban Bayramında Yemeğinize Sağlık Katın

  Misafir ağırlamak geleneksel olarak bayramlarda daha da önem kazanıyor. Buna bağlı olarak da sofralardaki çeşitlilik ve lezzet artıyor. Bunun için ete eklenen yağlar, et suyuyla pişirilmiş pilavlar, çorbalar, tereyağlı tatlılar bayramda hızlı kilo alımına ve sağlık problemlerinin artışına sebep oluyor. Bu süreçte sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak ve kilo almamak için dengeli beslenme kurallarına daha fazla özen göstermek gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, Kurban bayramını sağlıkla geçirmek için beslenme önerilerinde bulundu.

 • Aman Dikkat Klima Gözlerinizi Çarpmasın

  Yaz sıcaklarıyla baş edebilmenin en etkili yolu klima… Günlük hayatın içinde, birçok alanda klimalara maruz kalıyoruz. Ev, iş, araba, market gibi alanlarda ve toplu taşımada klimaların üflediği sert ve kuru havayı nüfus ediyoruz.

Son Güncelleme: 13 Haziran 2017, Salı

Genç Eczacılar Kep Attı

 

Eczacılık Fakültesi, 12. Dönem mezunlarını Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle uğurladı. 12 Haziran Pazartesi günü gerçekleşen törene; Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Yalın, 25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Hüseyin Şimşek, Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tarkan Bir, öğretim üyeleri, mezun olmaya hak kazanan genç eczacılar ve aileleri katıldı.

Mezunların sahnedeki yerlerini almalarının ardından saygı duruşunda bulunulduğu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, 12. Dönem mezunlarından Mustafa Gündoğan ve Ali Çağlı’nın  müzik dinletisine yer verildi.

Eczacılığın, insanlık tarihi boyunca varlığını ve işlevini koruyan, toplumların yaşamlarındaki önemini hiç yitirmeyen mesleklerden biri olduğunu kaydeden Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer şunları söyledi: “Eczacılar, yüzyıllardır değişen ve gelişen bilim dünyasının sunduklarıyla toplumun ve bireylerin sağlığı için çok değerli bir misyonu devam ettirmektedirler. Eczacılık mesleği hastaların tedavisi için kullanılan ilacın keşfedilmesinden itibaren tüm aşamaların yönetilmesi sürecidir. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, üniversite eğitiminin temel amacı bir meslek edindirmenin yanında öğrencinin bir bütün olarak yetkinleşmesini sağlamaktır”. Konuşmasında gençlere seslenen Vali Yardımcısı Yıldızer “Sistematik ve planlı çalışabilen; kişiliğine, bilgi ve becerisine güvenen gençler olacağınıza inanıyor, hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Eczacıların toplum sağlığı için, gelişen bilim dünyasının birikimini kullanarak değerli bir misyon üstlendiklerine dikkat çeken Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya genç eczacılara şu sözlerle hitap etti: “Mezun olduğunuz bu günde, sizin için pek çok  şey yeni başlıyor. Siz eczacılar, sağlık sisteminin önemli bir parçasını oluşturuyorsunuz. Çalışma alanınızı geniş tutmanızı ve rolünüzü kimseye devretmemenizi tavsiye ederim. En iyi fakültelerden birinden mezun oldunuz.  Etik değerlere bağlı, mesleğinin gereklerini ve sorumluklarının bilincinde eczacılar olacağınıza inanarak sizlere emek veren hocalarınızı, ailelerinizi ve sizi kutluyorum”.

Bu yıl 70 öğrencinin mezun olduğunu kaydeden Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Yalın “Fakültemizin 17. yılında, öğrencilerimizi eczacı olarak mezun etmenin heyecanını, sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Fakülte olarak amacımız; ilaç üretiminden tüketimine kadar geçen her aşamada; günümüzün koşullarına göre eczacılık mesleğinin gerektirdiği her alanda, idari ve teknik olarak görev alacak, eczacılık mesleğinin onurunu koruyan ve yücelten, hasta odaklı eczacılar yetiştirmek ve mezuniyetinden sonra da yaşam boyu eğitim ile eczacıların bilgi ve becerilerini geliştirmektir” dedi. Dekan Prof. Dr. Yalın “Siz genç eczacıların mesleğinizi sürdürürken, insan sevgisini rehber almanızı dilerim” diyerek genç eczacılara başarılar diledi.

25. Bölge Mersin Eczacı Odası Başkanı Hüseyin Şimşek konuşmasında, eczacılık mesleğinin sağlık hizmetleri içerisinde tarihi ve birikimiyle en köklü alanlardan biri olduğunu kaydederek genç eczacılara mesleklerinde başarılar diledi. Başkan Şimşek ayrıca toplumdaki olumsuzlukların önüne geçmek için; mesleki bilgisinin yanı sıra etik değerlere bağlı aydın bireylerin yetiştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Güney Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tarkan Bir de mesleki örgütlenmenin önemine dikkat çekerek yaptığı konuşmasında “Zaman geçtikçe eczacılık mesleği de değişiyor. ‘Zincir eczane’ adı verilen durumla mücadele etmenin yolu yine mesleki örgütlenmeden geçiyor. Biz meslek örgütü olarak, eczacı adaylarımızın eğitim süreçlerinden itibaren onlarla temas kurma gayreti gösteriyoruz. Siz genç eczacılara da mesleğinize ve meslek örgütünüze önem vermenizi öneririm” ifadelerine yer verdi.

Mezun öğrenciler adına konuşma yapan Eczacılık Fakültesi birincisi Ecz. Emine Aygün ise “Değerli eczacı arkadaşlarımı temsilen bu konuşmayı yapmaktan büyük onur ve gurur duyuyorum. Artık bizler birer eczacıyız. Bundan sonra giyeceğimiz beyaz önlük, laboratuvar dersinde giydiğimizden daha farklı hissettirecek. Mesleğini en iyi şekilde yapacağına inandığım arkadaşlarımın bazıları hastanede, bazıları endüstride, bazıları serbest çalışacak. Biliyorum ki hepimizin kalbi; vatanını, milletini, ülkesini seven, etik değerlere bağlı eczacılar olmak amacıyla atacak” diyerek kendilerine emek verenlere tek tek teşekkür etti.

Dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesiyle devam eden törende; Eczacılık Fakültesi birincisi Ecz. Emine Aygün’e Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer tarafından, fakülte ikincisi Ecz. Burcu Hamitoğlu’na Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya tarafından, fakülte üçüncüleri Ecz. Ayşenur Çevik, Ecz. Azra Nur Karakuş ve Ecz. Bilal Çolu’ya Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Yalın tarafından belge ve ödülleri takdim edildi.

Mezun olmaya hak kazanan öğrencilere temsili diplomalarının verilmesinin ardından fakülte birincisi Ecz. Emine Aygün, yaş kütüğüne dönem plakasını çaktı. Genç eczacıların ‘Eczacılık Yemini’ etmesiyle devam eden tören, mezun öğrencilerin temsili 

Etiketler : mersin  üniversite  eczacılık  kep   

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri