Mersinli Eczacılar 2018 Yılı Mali Genel Kurulunu Yaptı - Mersin İstikbal Gazetesi

Mersinli Eczacılar 2018 Yılı Mali Genel Kurulunu Yaptı

İstikbal Haber/ T.E.B.Mersin Eczacı Odası 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı. Toplantıya, Mersin Ak Parti Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Eczacı Odası yönetim kurulu üyeleri, üyeler ve davetliler katıldı.

Benzer Haber Başlıkları

 • İlaç Temini Konusunda Sıkıntılar Yaşıyoruz

  Mersin Eczacı Odası Yönetim Kurulu Adına Başkan Özgün Sağır yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Başkan Sağır, “Sağlık Bakanlığı, 13 Şubat tarihinde 2019 yılı ilaç fiyatlandırması ile ilgili yapılan

 • Gribal Enfeksiyonlara Karşı Doğal Yöntemler

  oğuk havaların etkisiyle genellikle kapalı alanlarda geçirilen süre artıyor. Bu da grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların yayılmasına zemin hazırlıyor.

 • Yıllık Ortalama 17,8 Litre Süt İçiyoruz

  Ülkelerin yıllık ortalama süt tüketim miktarları belli olurken, İrlanda’nın yıllık 125 litre süt tüketimi ile zirveyi elinde bulundurduğu görüldü. Türkiye ise yılda ortalama 17,8 litre süt tüketimiyle listenin sonlarında yer aldı.

 • Çocuklarda Bronşit Nasıl Anlaşılır

  Akciğerlere ait hava yollarının iltihaplanmasıyla oluşan ve kış aylarında kendini gösteren bronşit çocukları daha fazla etkiliyor.

 • Bu Hastalık Su İçerken Bile Ortaya Çıkabiliyor

  Gülerken, diş fırçalarken, bazen su içerken bazen de yüze dokunulduğunda yani rutin herhangi bir şey yapıldığında bile başlayan ağrılar hayatı zehir edebiliyor.

Son Güncelleme: 28 Eylül 2018, Cuma

 

Mersinli Eczacılar 2018 Yılı Mali Genel Kurulunu Yaptı

 

İstikbal Haber/ T.E.B.Mersin Eczacı Odası 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı. Toplantıya, Mersin Ak Parti Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, Eczacı Odası yönetim kurulu üyeleri, üyeler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardandan gündem ile ilgili maddelere geçilmeden önce açılış konuşmasını T.E.B.Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır yaptı.  Dünya'nın her yerinde egemenlik nüfuz ve paylaşım savaşlarının verildiğini bu savaşlarda milyonların yaşamını yitirdiğini belirten Sağır, savaş sonucunda ise büyük göçlerin ve felaketlerin oluştuğuna dikkat çekti. Başkan Sağır“ Kimilerine göre adeta İkinci Dünya Savaşı öncesini, 1930'lu yılları çağrıştıran bir dönemdeyiz. Kırılgan uluslararası dengelerin her an yeniden büyük savaşa yol açabileceği ifade edilmeye başlanmış halde.”Görüşünü dile getirdi.

Türkiye'nin son on yılını da değerlendiren Başkan Sağır, “Beyin göçü, giderek artan işsizlik, kadının toplumsal yaşamdaki yerinin gerilemesi, kadın, çocuk ve iş cinayetlerindeki artış, eğitim sisteminin bir türlü oturmayarak bilimsellikten uzak bir hal alması, son örneği şehir hastaneleri olan sağlığın ticarileşmesi, hemen her alanda bölünmüş bir toplumsal-kültürel yapı ve aşırı kutuplaşmış bir siyasal iklim.

Demokrasiyi içselleştirmiş ülkelerde sistemi koruyacak demokratik toplumsal güçler ve yapısal sigortalar hâlâ harekete geçebiliyor. Biz de ise demokrasiyi ve özgürlükleri savunmak giderek zorlaşıyor. Zira demokrasiyi özümsemiş bir toplumsal tabanın var olduğunu ve demokrasiyi savunacak kurumların yeterince güçlü olduğunu söyleyebilmek pek mümkün değil…“İddiasında bulundu.

Ülkedeki ekonomik sorunların eczacılar üzerine yansımasını da anlatan Başkan Sağır, “Ekonomik kriz etkilerini göstermeye başlayınca Avro 7,5 TL'ye fırladı. İlaçta sabit Avro kuru ise 2,69 TL. Bu noktada şunu hatırlatalım: Son 15 yılda Türkiye'de ithal ilaç-yerli ilaç dengesi ithal ilaçlar lehine bozulmuştur.  2002'de Türkiye'de ilaç pazarının değersel büyüklüğü % 66 yerli ilaç lehine iken 2016'da bu oran % 42'lere kadar gerilemiştir. İlaç tüketiminin % 57-58'i değer bazında ithal ilaçtan karşılanır hale gelmiştir. Yani Türkiye ilaç sektörü açısından değer bazında ithalata dayalı bir gelişme yaşamıştır. Şimdi bu tabloya bakınca; sabit Avro kuru 2,69'da kaldığı müddetçe de ilaç firmalarının ilaç ithali yapmayacaklarını, ürünlerini pazara arz etmeyeceğini veya geri çekeceğini tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok. Şu an ortada kritik bir ilaç yokluğu durumu söz konusu değil. Ancak bazı kalemdeki ilaçların piyasaya kısıtlı bir şekilde verildiğini biliyoruz. Asıl, firmaların elindeki hammadde ve depolardaki ilaç stokları eridiğinde ilaç krizi ile karşılaşacağımız açık. Piyasada bulunmayan ilaçların her geçen gün artması ile hastaların özellikle yaşamsal önemdeki ilaçlara ulaşamama tehlikesi mevcut. Öte yandan, bizler için,  ilaç yokluğu durumunda hasta ile karşı karşıya gelebileceğimiz durumların yaşanması da meselenin bir başka boyutu…”

 İlaç zamlarının eczacıya örtülü zarar verdiğini söyleyen Başkan Sağır, “Diğer bir husus ise, ilaç fiyatlarındaki artışın eczacıya yarattığı örtülü zarar. 2010 yılında pazardaki ilaçların %44'ü 0-10 tl arasında iken, 2017'de bu oran %24; yine 2010 yılında pazardaki ilaçların %6'sı 250 tl üstü iken, 2017'de bu oran %11. Eczacının kazancının sadece ilaç fiyat kararnamesindeki oranlar olduğu düşünüldüğünde, mutlak surette ilaç fiyat kararnamesinde bir düzenleme yapılmalı. Ama asli çözüm, eczacının kazancının kar oranları ile değil, meslek hakkı ile olacaktır. Bu anlamda TEB tarafından başlatılan eski adı smart yeni adı rehber eczanem projesini çok önemli buluyoruz. Ve buradan tüm meslektaşlarıma çağrım, lütfen bu eğitimleri alın ve eczanenizde uygulayın.”

 

CİRO PRİMLERİNİ DÜŞÜRME ÇABALARI

Başkan Sağır, “Bu süreçte yaşanan diğer bir olay ise Depoların vadeleri kısaltmaya başlaması ve ciro primlerini düşürme çabaları. Yılın başında sözler vererek yola çıkan, yıllarca aynı sektörde yer alıp yol yürünen, kazandıkları her kuruşu eczacıya borçlu olan bu dağıtım kanallarının fırsatçılığı ise eczacının hafızasında ileriye dönük sağlam iz bırakacaktır. Krizi bahane eden dağıtım kanallarına şunu sormak gerek? “Kriz size varda eczacıya yok mu?”. Bu nedenle aldıkları kararları gözden geçirmeleri gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz.

Eczacının kendisini ekonomik olarak rahatlatan uzun vade ve mal fazlası alamamaya başlaması enflasyonist baskı ile birleşince eczane işletme karlılığının ortadan kalkması kaçınılmaz olacaktır.

Bu arada tüm ülkede kriz için alınan tedbirler çerçevesinde döviz ile yapılan işlemler sınırlandırılırken, kira sözleşmelerinin döviz ile yapılmasına yasak getirilirken ilaçta sabit kurun döviz ile belirlenmeye devam etmesi nasıl bir ironidir.”

SORUN SADECE ECZACILARIN SORUNU DEĞİLDİR

Eczacıların sorunlarını anlatan Başkan Sağır, “Son verilere göre ilimizde 209420 kayıtlı Suriyeli sığınmacı var ve sayı bakımından türkiye'de 6. en çok göç alan iliz.  İlk geldikleri günden bugüne bu sığınmacıların sağlık ve ilaç politikası maalesef eczanelerimize ekonomik olarak olumsuz yansıdı. 2013 yılında Odamız ve Mersin AFAD il müdürlüğü arasında yerel bir protokol yapılarak başlayan süreç, Ekim 2015'te yayınlanan bir genelge ile farklı bir boyut kazandı. Eczacılarımız karşıladıkları reçeteleri AFAD il müdürlüğüne faturalandırdı, reçeteler SGK'ya gönderildi, SGK kontrolü sonrası evrakları illere gönderdi, iller genel müdürlükten ödenek istedi ve ödeneğin gelme durumuna göre reçete bedellerini alabildiler. 180 günlere varan sürelerde ödeme alındı. Çözüm için SGK ile yapılan protokole, ilgili maddeler eklendi ancak bir türlü hayata geçmedi. Bire birde yapılan yoğun çabalarımız sonucunda bu süreyi 78 günlere kadar indirebildik. Ancak nedeni belli olmayan bir karar ile, reçete bedellerinin faturalanma ve ödenme işi Mart 2018'de göç idaresine devredildi. AFAD dönemindeyken yaşadığımız olumsuzluklardan yola çıkarak, yereldeki tüm yetkililer ile görüştük ve onlara eczacılarımızın bir mağduriyet yaşamaması için tecrübelerimizi aktardık ve her konuda destek vereceğimizi dile getirdik. Ancak bu sefer daha farklı bir senaryo ile karşı karşıyaydık. Eczaneler faturalarını göç idaresi il müdürlüğüne kesecek, reçeteler SGK'ya gidecek, kontrol işlemi sonrası göç idaresi il müdürlüğüne gönderilecek, göç idaresi il müdürlüğü genel müdürlüğünden ödenek isteyecek, genel müdürlükte AFAD genel müdürlükten ödenek isteyecek ve tüm basamaklar gersin geriye işletilip eczacı ödemesini alacak. Akıl almaz bu zihni sinir yöntem nedeniyle 78 günlere düşen ödeme süreci tekrar 140 günleri buldu. Şimdi de yeni yeni toparlanarak 100 günlere düşüyor ancak bu belirsizlik ve keyfi tutumun biran önce son bulması için göç idaresi-sgk-teb arasındaki protokol ivedilikle hayata geçirilmelidir. Sorun sadece eczacının sorunu değildir ve bu anlayış devam ettiği sürece, bizlerde kendimizi koruyacak tedbirler almak zorundayız.”

HER ŞEYE KÖTÜ DİYEREK KADERE RAZI OLAMAYIZ

T.E.B.Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır, meslektaşlarına yönelik mesajında ise; “Bugün başta iktisadi olmak üzere siyasal, toplumsal ve kültürel bir kriz halindeyiz. Ancak insanlar krizi aşmak için gereken gücü de yine krizin içerisinden bulup çıkarırlar. Çıkış yolu her zaman vardır: Her şeye kötü diyerek kadere razı olamayız. İnsanlar engellerden yeni yollar yaratmasını bilirler.

Yanılsamaların kurbanı olmadığımızda, kendimizi umutsuzluğa kaptırmadığımızda, son derece çetin şartlarda yeniden ve yeniden en baştan başlama gücüne ve esnekliğine sahip olduğumuzu bildiğimizde bu kadere de teslim olmayacak, her ihtimalde yok olmayacağız. Bunun için en temel farzın örgütlü insan, örgütlü bütünlük, örgütsel kalıcılık olduğunu akıllarımızdan bir an olsun çıkarmamak zorundayız. Değerlerimizin erozyona uğratılmaya, mesleğimiz değersizleştirilmeye, mesleki duruşumuzun tartışma konusu haline getirilmeye çalışıldığı günümüz koşullarında bütün mücadelenin kalıcılığı ve başarısı için meslek örgütlerimize bağlılığın, meslek örgütlerimize sahip çıkmanın yaşamsal bir karar olduğunu, güvenli geleceğin anahtarı olduğunu asla ve asla unutmayalım.

Nazım Hikmet'in dizeleriyle;

“Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak.

Unutma; aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak.” Diyor;

Genel kurulumuzun başarılı, etkin, verimli ve yol açıcı bir toplantı olması dileklerimle hepinizi bir kez daha saygıyla, sevgiyle, dostlukla selamlıyorum.”Dedi.

Etiketler : mersin  eczacılar  oda  mali  genel  kurul 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/48de08b23c517afab7db4eddec176400.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42