MESAP’ın Temeli Atıldı - Mersin İstikbal Gazetesi

MESAP’ın Temeli Atıldı

stikbal Haber- Mersin Sağlık Platformunun örnek teşkil eden çalışması başladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Kulak Ağrısının altında Yatan 8 Neden

  Kulak ağrısı her yaş grubunda görülebilen ve son derece rahatsız edici bir problem. Aynı zamanda işitme kaybı, kaşıntı, çınlama, dolgunluk hissi, kulakta akıntı gibi yakınmalar da ağrıya eşlik edebiliyor. Tıbbi adı otalji olan ağrının altında enfeksiyonlardan travmalara kadar birçok neden bulunuyor.

 • Otizmli çocukların sorunlarıTBMM’ye taşındı

  MHP Mersin Milletvekili Baki ŞİMŞEK; otizmli çocukların sorunlarını ve otizm eylem planını TBMM’ye taşıdı.

 • "Hayat Kurtarmak Senin Kanında Var"

  Mersin Kızılay Şube Başkanı Necmi Erdem, trombosit ihtiyacı bulunan hasta yakınlarının büyük çoğunluğunun imkanlarını zorlayarak bağışçı bulduğuna dikkat çekerek, AKUT Mersin ile “Hayat kurtarmak senin kanında var” sloganıyla bir etkinlik düzenleyeceklerini bildirdi.

 • Telefonu omza sıkıştırmayın

  Bilgisayar başında çalışanlar yaşamının bir bölümünde boyun ağrısı çekebiliyor. Araştırmalar, Amerika’da 2 kişiden birinin her yıl boyun ağrısı şikayetiyle hekime başvurduğunu gösteriyor.

 • Başka Hamit Tuna, Ameliyat Oldu

  Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna safra kesesinden ameliyat oldu. Konu hakkında Toroslar Belediye Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü açıklama yaptı.

Son Güncelleme: 14 Temmuz 2017, Cuma

MESAP’ın Temeli Atıldı

İstikbal Haber- Mersin Sağlık Platformunun örnek teşkil eden çalışması başladı. MESAP Yerleşkesi’nin temel atma törenine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Hüseyin Çamak, Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Mersin Tabipler Odası Başkanı Ful Uğurhan,  Mersin Eczacılar Odası Başkanı Hüseyin Şimşek, Mersin Veteriner Odası Başkanı Bektaş Şenay, 24-25 Dönem Mersin Milletvekili Ali Öz, CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit ve çok sayıda davetli katıldı.

MESAP Platformu adına Tabipler Odası Başkanı Ful Uğurhan konu hakkında bilgi verdi. Uğurhan, Sekiz yıl önce kurulan MESAP’ın katılımcı demokrasinin en güzel örneklerinden birini oluşturduğunu söyledi. Uğurhan, “Gerek bölgemizde, gerek ulusal düzeyde sağlık alanında politikalar üreterek, kamuoyunu bilgilendirme görevini üstlenmiş platformumuz, kararlarını alırken tüm üyelerin hakkını ve toplumun sağlık hakkını eşit olarak gözetmeyi, evrensel hukuk ilkelerine bağlı kalmayı, yasaların iyileştirilmesi ve sağlık alanında etik deontolojik ve bilimsel değerleri koruyup geliştirmeyi ve karar verici mekanizmaların gözünde oda üyelerinin saygınlığını arttırmayı ilke edinmiştir.

ORTAK BİR YERLEŞKENİN ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK

Düşünce olarak çıktığımız bu anlamlı yolda, bir süre sonra mekânsal olarak birlikteliğin çalışmalarımıza ivme kazandıracağını gördüğümüzden ortak bir yerleşkenin yapımı için çalışmalara başladık. Meslek örgütleri olarak sınırlı ekonomik kaynaklara sahip olmamız bu idealimizi gerçekleştirmekte önümüzdeki en büyük engeldi. İlk engeli, sivil toplum örgütlerinin demokratik yaşamın en temel unsurlarından biri olduğunun bilinciyle hareket eden Yenişehir Belediye Başkanlığı'nın büyük desteğiyle aştık. Yenişehir Belediyesi sınırları içerisinde sağlık alanı olarak ayrılan bu bölgenin bir bölümünün Mersin Sağlık Platformu'na tahsis edilmesi ile yerleşkemizin yapımı için çalışmalara başladık. Yenişehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Genç'e yapmış olduğu büyük katkı için huzurlarınızda teşekkürü bir borç biliriz.

Süreç içerisinde, gerek oda yönetimlerindeki değişiklikler, gerek ekonomik kısıtlılıklar, gerekse ülke gündemindeki değişiklerin yarattığı durum nedeniyle inşaatın başlaması uzun bir süre aldı. Belki tek tek yapmaya kalkışsak şimdiye kadar çoktan bitirebileceğimiz inşaatımız, öncelikle bir arada olma idealimiz nedeniyle bugüne kaldı. Temelini atacağımız bu tesis aslında yılgınlığa düşmemenin, dayanışmanın, birlikte olmanın gücünün simgesidir. Bugün sizlerin huzurunuzda bu mutluluğu ve gururu yaşıyoruz.

BİR YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

 Yola çıktığımız ilk günden bu yana, başta örgütlerimizin yönetim kurullarında çalışan bütün üyelerinin özverili katkılarıyla geldiğimiz bu noktada, bundan sonrası için de desteğe ihtiyacımız var. Ne yazık ki yasalarla getirilen kısıtlamalar yüzünden bugün Odalarımızın gelirleri son derece azalmıştır. Yerleşkemizin inşaatını bir yıl içinde tamamlamayı öngörüyoruz. İnşaat süresince ihtiyaç duyduğumuz yerlerde üyelerimizin ve yerel yönetimlerin katkılarını bizden esirgemeyeceğine inancımız sonsuz.

TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Mersin Sağlık Platformu'nun hayata geçtiği günden bu yana emeği geçen bütün Oda yönetim kurulları başkanları ve üyelerine, geçmişten bu yana Odalarımız için çalışan bütün oda yönetim kurullarına, aktivistlerimize, üyelerimize, işlemlerde kolaylık sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz'a, arsa tahsisini yaparak en büyük yolu aldıran Yenişehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Genç'e ve buraya gelerek mutluluğumuzu ve gururumuzu bizimle paylaşan sizlere çok teşekkür ederiz.”dedi.

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak yaptığı konuşmada, Mersinli milletvekilleri ile birlikte sağlık üzerine yaptıkları ortak çalışmaları hatırlatarak, yapılan ortak çalışmanın sağlık alanına önemli çalışmalar yapacaklarına inandıklarını söyleyerek tebrik etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’da konuşmasında protokol üyelerine hoş geldin dedikten sonra, üç odanın platform adı ile birleşmelerinin ülkenin en çok ihtiyacı olduğumuz bir dönemde birlik olmaları Mersinimiz açısından da meslek odaları açısından da çok çok önemli, bir elin nesi var iki elin sesi var. İnsanlar ve odalar bir araya geldiği zaman varsa problemler çok daha kolay çözülecektir. Özellikle bu üç odanın bir çatı altında toplanmış olması başta kendi konuları olmak üzere kentin konuları konusunda da  çözümü açısından önemli rol alacaklardır. Ben oda başkanlarımı tebrik ediyorum” dedi.

Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı yaptığı konuşmada MESAP’ın ilk oluştuğu günleri anlatarak bugünlere getiren oda başkanlarını tebrik etti.

Etiketler : mersin  mesap  sağlık  temel 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri