Sunay, Türkiye Sağlık Alt Yapısında Devrim Yaptı - Mersin İstikbal Gazetesi

Sunay, Türkiye Sağlık Alt Yapısında Devrim Yaptı

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, bir zamanlar yurtdışına tedavi amacıyla hasta gönderen Türkiye’nin sağlık altyapısında devrim niteliğinde yaptığı iyileştirmelerle dünya ölçeğinde hızla üst basamaklara ulaşmış ve hatta pek çok ülke tarafından örnek olarak kabul edilen bir ülke haline geldiğini vurguladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Stres Vertigoyu Tetikliyor

  Baş dönmesi, yani vertigo toplumda çok yaygın görülüyor. Baş dönmesi ya da vertigonun bir hastalık değil, birçok farklı sebebin sonuç semptomu olduğunu söyleyen Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Murat Ünal vertigo ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı. Liv Hospital Ulus Klinik Psikoloji Uzmanı Emrah Polat ise stres ve psikolojik nedenlere de dikkat edilmesi gerektiğine değindi.

 • İlaç Temini Konusunda Sıkıntılar Yaşıyoruz

  Mersin Eczacı Odası Yönetim Kurulu Adına Başkan Özgün Sağır yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Başkan Sağır, “Sağlık Bakanlığı, 13 Şubat tarihinde 2019 yılı ilaç fiyatlandırması ile ilgili yapılan

 • Gribal Enfeksiyonlara Karşı Doğal Yöntemler

  oğuk havaların etkisiyle genellikle kapalı alanlarda geçirilen süre artıyor. Bu da grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların yayılmasına zemin hazırlıyor.

 • Yıllık Ortalama 17,8 Litre Süt İçiyoruz

  Ülkelerin yıllık ortalama süt tüketim miktarları belli olurken, İrlanda’nın yıllık 125 litre süt tüketimi ile zirveyi elinde bulundurduğu görüldü. Türkiye ise yılda ortalama 17,8 litre süt tüketimiyle listenin sonlarında yer aldı.

 • Çocuklarda Bronşit Nasıl Anlaşılır

  Akciğerlere ait hava yollarının iltihaplanmasıyla oluşan ve kış aylarında kendini gösteren bronşit çocukları daha fazla etkiliyor.

Son Güncelleme: 19 Kasım 2018, Pazartesi

 

TÜRKİYE SAĞLIK ALTYAPISINDA DEVRİM YAPTI

 

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, bir zamanlar yurtdışına tedavi amacıyla hasta gönderen Türkiye’nin sağlık altyapısında devrim niteliğinde yaptığı iyileştirmelerle dünya ölçeğinde hızla üst basamaklara ulaşmış ve hatta pek çok ülke tarafından örnek olarak kabul edilen bir ülke haline geldiğini vurguladı. 

Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği’nin (TURAB) çözüm ortağı olarak yer aldığı Uluslararası İslam Dünyası Sağlık Turizmi Konseyi (MEDTİS 2018) Antalya'da, 57 ülkeden alım heyetlerinin katılımıyla gerçekleşti. İslam ülkelerinin bir araya geldiği etkinliğin hedefi, Türkiye'yi sağlık turizmi alanında lider ülke konumuna getirecek adımlar atmak.

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, toplantıya Lübnan, Cezayir ve Suriye temsilcileri ile katıldı. Ayrıca TURAB'ın organizasyonu ile Irak, Ürdün, Cezayir, Tunus ve Lübnan’dan konu ile ilgili meslek sahipleri ve iş insanlarından kuruluş 45 katılımcı yer aldı.

Genel Başkan Canan Sunay, kamu ve özel sağlık kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve ilgili bakanlık temsilcilerinin katıldığı toplantıda; İslam ülkelerinde sağlık sistemi, dünyada sağlık turizmi hareketleri ve Türkiye’nin yeri ile sağlık potansiyeli konularını içeren bir sunum gerçekleştirdi.

 

TÜRKİYE HİZMET SEKTÖRÜNDE İYİ KONUMDA

Türkiye’nin Sağlık Turizmi alanında dünyada ilk 10 arasında yer aldığına ve hızla gelişmeye devam ettiğine dikkat çeken Başkan Sunay, “Türkiye, sağlık alanında hem nitelikli insan gücüne hem de sağlık altyapısı ve teknolojisine sahiptir. Türkiye'de sağlık hizmetleri talebini olumlu yönde etkileyecek kültür turizmi, inanç turizmi, deniz turizmi, doğa turizmi, sağlık- kaplıca turizmi gibi çok çeşitli turizm olanakları mevcut.  Türkiye hizmet sektöründe İyi konumdadır ve hizmet sektörünün sağlık turizmine olumlu etkisi yüksektir” dedi.

 

TÜRKİYE KENDİNİ GELİŞMELERE UYARLIYOR

Türkiye’nin sağlık turizmi hizmetini sunan ilk ülkeler arasında yer aldığına ve bu konuda deneyimli olduğuna işaret eden Başkan Sunay, “Sağlık hizmetleri satan ileri ülkelere göre sağlık fiyatları ucuzdur. Türkiye 52 adet JCI akredite hastanesi ile tüm dünyada en çok akredite hastaneye sahip ülke konumundadır.

Sağlık turizmi KHK 663 ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde yerini almıştır. İlgili yasal düzenlemeler ve devlet desteği vardır. Dünyamızın baş döndürücü bir hızla küreselleştiğini, sınırlar ötesi hareketliliğin büyük ivme kazandığını çok iyi takip eden Türkiye kendisini hızla bu gelişmelere uyarlamakta, kararlar almakta ve yine aynı hızla uygulamaya koymakta” diye konuştu.

 

YETKİN SAĞLIK TURİZMİ POLİTİKALARI OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ

Türkiye’nin sağlık alanında attığı dev adımlara işaret eden Başkan Sunay, şöyle devam etti:

“Bir zamanlar yurtdışına tedavi amacıyla hasta gönderen Türkiye, sağlık altyapısında devrim niteliğinde yaptığı iyileştirmelerle dünya ölçeğinde hızla üst basamaklara ulaşmış ve hatta pek çok ülke tarafından örnek olarak kabul edilen bir ülke haline gelmiş bulunmakta. Ülke olarak Sağlık Turizminde iddiamızı sürdürebilmek ve hatta dünya genelinde lider ülke konumuna ulaşabilmek için sürekli bilgilerimizi güncellemek, Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermek ve bu çalışmalardan elde edilen bilimsel veri ve bilgiler temelinde yetkin sağlık turizmi politikaları oluşturmak zorundayız.”

 

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA 2 MİLYON SAĞLIK TURİSTİ

“Sağlık Turizminde 2023 hedefleri Cumhuriyetimizin 100. yılında 2 milyon sağlık turisti ve 20 milyar USD gelir hedefi koyan Türkiye aynı zamanda sağlıkta bölgesel bir cazibe merkezi olmayı planlamakta” diyen Başkan Sunay, konuşmasında; Kuveyt, Katar, Bahreyn, Dubai, Irak, Malezya, Tunus, Lübnan, gibi ülkelerin sağlık sistemi ve bu ülkelerden Türkiye’ye gelen hastaların dağılımı, sayısı, geldikleri branşlar ile ilgili bilgiler de aktardı.

 

Etiketler : türab  mersin  sağlık 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri


Warning: fopen(/home/mersinistikbal/public_html/cache/0352fb50c9458356b98bc4ba95ef47e2.html): failed to open stream: No such file or directory in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 40

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 41

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/mersinistikbal/public_html/inc/func.php on line 42