Sunay, Türkiye Sağlık Alt Yapısında Devrim Yaptı - Mersin İstikbal Gazetesi

Sunay, Türkiye Sağlık Alt Yapısında Devrim Yaptı

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, bir zamanlar yurtdışına tedavi amacıyla hasta gönderen Türkiye’nin sağlık altyapısında devrim niteliğinde yaptığı iyileştirmelerle dünya ölçeğinde hızla üst basamaklara ulaşmış ve hatta pek çok ülke tarafından örnek olarak kabul edilen bir ülke haline geldiğini vurguladı.

Benzer Haber Başlıkları

 • Çocuğunuzu Enfeksiyondan Korumanın 9 Yolu

  Okula giden çocuklar gitmeyenlere göre daha sık solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor. Özellikle okula başlanan ilk yıl daha fazla yaşanan enfeksiyonlar zamanla bağışıklık sisteminin gelişmesiyle azalmaya başlıyor.

 • Soğuk Havalarda Hastalıklara Kalkan Beslenme Önerileri

  Kış hastalıkları kapımızı bir bir çalıyor. Bu süreçte bağışıklık sisteminin güçlü olması ve birçok hastalığa kalkan oluşturması gerekiyor.

 • Olumsuz Ebeveyn Tutumları Çocuklarda Psikolojik Sorunlara Neden Oluyor!

  Annelerin en büyük istekleri genelde; çocuklarının başarılı, özgüvenli, akıllı, yaratıcı olması gibi şeylerdir. Tüm bunları isteyen anneler kendileri için ise “mükemmel, sabırlı, anlayışlı ve sevgi dolu anne” olma gibi hedefler belirler.

 • Astımda Erken Teşhis Önemli

  İster çocuk ister yetişkin olsun alerjiler herkeste astımı tetikliyor. Tedavinin ilk adımını ise alerjenlerden uzak durmak oluşturuyor. Özellikle çocuğun yattığı odada toz tutan bir şey olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Liv Hospital Ulus Çocuk Alerjisi ve

 • Reflüye Karşı 5 Etkili Öneri

  Son yıllara dek yetişkinlerin hastalığı olarak bilinen reflü, günümüzde artık çocukların da kapısını sık çalan bir hastalık haline geldi. Mide içeriğinin ağıza veya yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşan şikayetler reflü olarak adlandırılırken, belirtileri çok farklı şikayetlerle kendini gösteriyor.

Son Güncelleme: 19 Kasım 2018, Pazartesi

 

TÜRKİYE SAĞLIK ALTYAPISINDA DEVRİM YAPTI

 

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, bir zamanlar yurtdışına tedavi amacıyla hasta gönderen Türkiye’nin sağlık altyapısında devrim niteliğinde yaptığı iyileştirmelerle dünya ölçeğinde hızla üst basamaklara ulaşmış ve hatta pek çok ülke tarafından örnek olarak kabul edilen bir ülke haline geldiğini vurguladı. 

Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği’nin (TURAB) çözüm ortağı olarak yer aldığı Uluslararası İslam Dünyası Sağlık Turizmi Konseyi (MEDTİS 2018) Antalya'da, 57 ülkeden alım heyetlerinin katılımıyla gerçekleşti. İslam ülkelerinin bir araya geldiği etkinliğin hedefi, Türkiye'yi sağlık turizmi alanında lider ülke konumuna getirecek adımlar atmak.

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, toplantıya Lübnan, Cezayir ve Suriye temsilcileri ile katıldı. Ayrıca TURAB'ın organizasyonu ile Irak, Ürdün, Cezayir, Tunus ve Lübnan’dan konu ile ilgili meslek sahipleri ve iş insanlarından kuruluş 45 katılımcı yer aldı.

Genel Başkan Canan Sunay, kamu ve özel sağlık kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve ilgili bakanlık temsilcilerinin katıldığı toplantıda; İslam ülkelerinde sağlık sistemi, dünyada sağlık turizmi hareketleri ve Türkiye’nin yeri ile sağlık potansiyeli konularını içeren bir sunum gerçekleştirdi.

 

TÜRKİYE HİZMET SEKTÖRÜNDE İYİ KONUMDA

Türkiye’nin Sağlık Turizmi alanında dünyada ilk 10 arasında yer aldığına ve hızla gelişmeye devam ettiğine dikkat çeken Başkan Sunay, “Türkiye, sağlık alanında hem nitelikli insan gücüne hem de sağlık altyapısı ve teknolojisine sahiptir. Türkiye'de sağlık hizmetleri talebini olumlu yönde etkileyecek kültür turizmi, inanç turizmi, deniz turizmi, doğa turizmi, sağlık- kaplıca turizmi gibi çok çeşitli turizm olanakları mevcut.  Türkiye hizmet sektöründe İyi konumdadır ve hizmet sektörünün sağlık turizmine olumlu etkisi yüksektir” dedi.

 

TÜRKİYE KENDİNİ GELİŞMELERE UYARLIYOR

Türkiye’nin sağlık turizmi hizmetini sunan ilk ülkeler arasında yer aldığına ve bu konuda deneyimli olduğuna işaret eden Başkan Sunay, “Sağlık hizmetleri satan ileri ülkelere göre sağlık fiyatları ucuzdur. Türkiye 52 adet JCI akredite hastanesi ile tüm dünyada en çok akredite hastaneye sahip ülke konumundadır.

Sağlık turizmi KHK 663 ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde yerini almıştır. İlgili yasal düzenlemeler ve devlet desteği vardır. Dünyamızın baş döndürücü bir hızla küreselleştiğini, sınırlar ötesi hareketliliğin büyük ivme kazandığını çok iyi takip eden Türkiye kendisini hızla bu gelişmelere uyarlamakta, kararlar almakta ve yine aynı hızla uygulamaya koymakta” diye konuştu.

 

YETKİN SAĞLIK TURİZMİ POLİTİKALARI OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ

Türkiye’nin sağlık alanında attığı dev adımlara işaret eden Başkan Sunay, şöyle devam etti:

“Bir zamanlar yurtdışına tedavi amacıyla hasta gönderen Türkiye, sağlık altyapısında devrim niteliğinde yaptığı iyileştirmelerle dünya ölçeğinde hızla üst basamaklara ulaşmış ve hatta pek çok ülke tarafından örnek olarak kabul edilen bir ülke haline gelmiş bulunmakta. Ülke olarak Sağlık Turizminde iddiamızı sürdürebilmek ve hatta dünya genelinde lider ülke konumuna ulaşabilmek için sürekli bilgilerimizi güncellemek, Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermek ve bu çalışmalardan elde edilen bilimsel veri ve bilgiler temelinde yetkin sağlık turizmi politikaları oluşturmak zorundayız.”

 

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA 2 MİLYON SAĞLIK TURİSTİ

“Sağlık Turizminde 2023 hedefleri Cumhuriyetimizin 100. yılında 2 milyon sağlık turisti ve 20 milyar USD gelir hedefi koyan Türkiye aynı zamanda sağlıkta bölgesel bir cazibe merkezi olmayı planlamakta” diyen Başkan Sunay, konuşmasında; Kuveyt, Katar, Bahreyn, Dubai, Irak, Malezya, Tunus, Lübnan, gibi ülkelerin sağlık sistemi ve bu ülkelerden Türkiye’ye gelen hastaların dağılımı, sayısı, geldikleri branşlar ile ilgili bilgiler de aktardı.

 

Etiketler : türab  mersin  sağlık 

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan mersinistikbal.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapylmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Sporda Öne Çıkanlar

Siyaset Haberleri